Rescue| Záchranari| Air rescue| Crash rescue| Dive rescue| Dog rescue| Fire rescue| Mountain rescue| Road rescue 
Cave Rescue| Mine Rescue| SAR| Emergency
AIR RESCUE
Hľadaj|Index|E-mail|Príhovor|Charakteristika|Partneri|Redakcia| Hľadáme kolegov|Registrácia/editácia
TEMPUS GROUP
www.zachranari.sk
Profesionálne e-business riešenia
 
 
© ATE
GSM: 0907 932 281
Zásahy v roku 2009
 
29.12.2009:
Posádka VZZS ATE z Popradu letela popoludní do Vysokých Tatier. Do Štôlskej doliny v oblasti Lúčneho sedla spadla snehová lavína, ktorá zasiahla dvoch ľudí. Vzhľadom na vážnosť zranení zasiahnutých osôb, neskorý popoludňajší čas a vysokohorský terén, záchranná akcia prebiehala v spolupráci Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby a HZS. Leteckí záchranári na miesto nehody vyviezli aj horského záchranára, keďže bolo hlásených viac zranených osôb. Lekár VZZS ATE ošetril zranených. Išlo o 26- a 28-ročné ženy z Poľska, ktoré lavína niesla približne 300 - 400 metrov. Vrtuľníkom leteckí záchranári previezli prvú z nich do Nového Smokovca, kde pacientku prevzala posádka RLP a previezla do popradskej nemocnice. Posádka vrtuľníka sa vrátila pre druhú zranenú, ktorú transportovala priamo do NsP v Poprade. Pacientky utrpeli poranenie chrbtice a dolnej končatiny.
 
Záchranná akcia pokračuje sekundárnym letom. Košický vrtuľník VZZS ATE smeruje do Popradu. Poľku, ktorá si poranila chrbticu pri páde lavíny, prevezú na vyššie pracovisko do Košíc.
 
27.12.2009:
Na Zamagurie letel krátko popoludní vrtuľník VZZS ATE z Popradu. Na lyžiarskom svahu v Jezersku spadol a následne vrazil do kmeňa stromu mimo zjazdovky 47-ročný muž z Poľska. Lyžiarska služba - členovia THS DZ (Tatranskej horskej služby Dobrovoľného zboru) zavolali na pomoc vrtuľník. Pacienta s mnohopočetnými ťažkými zraneniami ošetril lekár VZZS a za opretia vrtuľníka ho naložili na palubu a transportovali do popradskej nemocnice.
 
26.12.2009:
Do obce Vidová v okrese Rožňava letela dnes posádka VZZS ATE z Košíc. Pri čelnej zrážke dodávky s osobným autom sa zranilo 9 ľudí. Leteckí záchranári prevážali 16-ročnú pacientku (bydl. Číž) so zlomeninou stehennej kosti a pohmoždeninami celého tela na Kliniku úrazovej chirurgie do Košíc.
 
Nitrianska posádka VZZS ATE letela k dopravnej nehode, ktorá sa stala pri obci Kameničná v okr. Komárno. Osobné auto sa pravdepodobne po šmyku dostalo do poľa. V aute sa viezla matka s dvoma deťmi, z ktorých 4-ročné dievča utrpelo vážnejšie zranenia. S podozrením na poranenie hlavy previezli leteckí záchranári pacientku v stabilizovanom stave do Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave na Kramároch, na Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny. Na mieste zasahovali aj posádky RLP z Komárna a Hurbanova.
 
K čelnej zrážke dvoch osobných áut došlo na ceste v oblasti pod Šútovskými vodopádmi. Žilinská posádka VZZS ATE ošetrovala cca 30-ročnú pacientku z Poľska, ktorá utrpela pri nehode vážne poranenie brucha. 7 zranených ošetrovali okrem leteckých zchranárov aj posádky RLP Martin a RZP Kraľovany. Vrtuľník zranenú Poľku transportoval do Martinskej Fakultnej Nemocnice. Pacientka je už na operačnej sále.
 
Vrtuľník VZZS ATE z Popradu letel popoludní do Nízkych Tatier. Skupina turistov žiadala o pomoc z hrebeňa Nízkych Tatier (neďaleko Štefánikovej chaty)pre svojho kolegu. Ten sa pošmykol na tvrdom snehovom poli a pri následnom páde narazil hlavou do skaly. 31-ročný muž z Liptovského Hrádku si nepamätal na pád a okolnosti pádu, mal povrchové poranenia hlavy. Leteckí záchranári ho ošetrili, za opretia naložili na palubu vrtuľníka a transportovali na Centrálny príjem do Nemocnice v Liptovskom Mikuláši.
 
24.12.2009:
Bratislavská posádka VZZS ATE zasahovala aj počas štedrovečeného dňa. V Brezovej pod Bradlom vylial na seba horúci olej 3-ročný chlapec. Malý pacient utrpel popáleniny 2. stupňa na 15 - 20% povrchu tela, najmä v oblasti dolných končatín. Pri zranenom primárne zasahovala posádka RLP Senica, ktorá na letisku v Senici odovzdala pacienta v stabilizovanom stave leteckým záchranárom. Vrtuľník transportoval dieťa na Kliniku popálenín a rekonštrukčnej chirurgie v Nemocnici Ružinov.
 
22.12.2009:
K dopravnej nehode, ktorá sa stala medzi Spišskou Belou a Slovenskou Vsou, letel predpoludním popradský vrtuľník VZZS ATE. Osobné auto tam pravdepodobne dostalo šmyk, následne vyletelo z cesty a vrazilo do stromu. Na mieste bolo viac zranených. 22-ročného Košičana, ktorý utrpel najvážnejšie zranenia prevzali leteckí záchranári od posádky RLP Kežmarok a transportovali ho do popradskej nemocnice.
 
21.12.2009:
Ráno letela nitrianska posádka VZZS ATE do obce Zemianska Olča v okrese Komárno. 60-ročného muža z obce Tôň s akútnym srdcovým infarktom prevzali od posádky RLP Komárno a transportovali ho do Kardiocentra v Nitre.
 
Následne po odovzdaní pacienta letel vrtuľník VZZS ATE z Nitry k dopravnej nehode, ktorá sa stala za Kalnou nad Hronom v smere na Nový Tekov. Išlo o zrážku osobného auta s kamiónom, pri ktorej sa zranili 4 osoby, z toho 3 boli zakliesnené vo vozidle. 50-ročného muža (bydl. okr. Tvrdošín) s viacerými vážnymi poraneniami previezli leteckí záchranári na Kliniku anestéziológie a intenzívnej medicíny v Nitre.
 
Popradská posádka VZZS ATE letela popoludní do Nižných Ružbách. Horel tam rodinný dom, v ktorom bolo niekoľko ľudí, vrátane dvoch malých detí. Leteckí záchranári prevzali od posádky Pozemnej záchrannej služby vo vážnom stave 2-ročného chlapca, ktorého transportovali do Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach.
 
20.12.2009:
Na futbalovom ihrisku v Kremnici pristál krátko pred poludním vrtuľník VZZS ATE z Banskej Bystrice. Leteckí záchranári leteli na pomoc 59-ročnému Kremničanovi, ktorý bol nájdený na námestí pod stromom. Keďže sa pri mužovi sa nachádzal ulomený konár, nie je vylúčené, že sa zranil pri páde zo stromu. Pacient bol v bezvedomí, mal poranenú hlavu a zlomeniny končatín. Pri zranenom primárne zasahovala posádka RLP Kremnica. Leteckí záchranári prevzali pacienta a po ošetrení ho transportovali na Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny do FNsP F.D.Roosevelta v Banskej Bystrici.
 
15.12.2009:
Bratislavská posádka VZZS ATE letela neskoro popoludní do obce Borský Mikuláš v okrese Senica. 59-ročná žena sa tam údajne šmykla na ľade na poľnej ceste, keď okolo nej prechádzal traktor s vlečkou. Žena skončila pod kolesom vlečky. Pri nehode si spôsobila vážne poranenia horných končatín. Leteckí záchranári ju transportovali do Nemocnice v Ružinove na Kliniku plastickej, estetickej a rekonštrukčnej chirurgie. Pri zásahu spolupracovala posádka VZZS s posádkou RLP Senica.
 
15.12.2009:
Košická posádka VZZS ATE letela k Veľkým Kapušanom. Pri orezávaní kríkov si tam 22-ročný mladík z Trebišova údajne zarezal do pravého predkolenia. V blízkosti miesta úrazu pristál vrtuľník, na mieste už pacienta ošetrovala posádka RLP z Kráľovského Chlmca. Leteckí záchranári prevzali pacienta a previezli ho na Kliniku úrazovej chirurgie v Košiciach.
 
15.12.2009:
Predpoludním letel vrtuľník VZZS ATE z Banskej Bystrice do obce Baďan v okrese Banská Štiavnica. Z približne 7 metrovej výšky tam spadol z rebríka 50-ročný muž (bydl. Horný Ohaj). Pri páde najprv pristál na medzistrieške, z ktorej ešte padol na dláždené schody. Pri zranenom primárne zasahovala posádka RLP z Banskej Štiavnice, ktorá začala s resuscitáciou pacienta. Následne v oživovaní pokračovali leteckí záchranári. Asi hodinu trvajúca resuscitácia nebola úspešná, pacient zraneniam podľahol.
 
15.12.2009:
Do oblasti Kumštovej (neďaleko obce Jarabá) letel predpoludním vrtuľník VZZS ATE z Banskej Bystrice. V lese, asi 2,5 km od obce, sa zranil pri práci 52-ročný lesný robotník z Pohronskej Polhory. Aj napriek viacerým pokusom sa leteckí záchranári k pacientovi s ťažkými zraneniami kvôli silnému vetru nedostali. Meteorologické podmienky boli tak nepriaznivé, že nedovolili ani vysadiť na miesto nehody pomocou navijaku lekára.
 
15.12.2009:
Do obce Sikenička v okrese Nové Zámky letela popoludní nitrianska posádka VZZS ATE. 50-ročný muž tam spadol zo stromu z výšky 6-tich metrov. Pri páde utrpel poranenia hrudníka a končatín. Leteckí záchranári pacienta prevzali od posádky RLP Želiezovce a transportovali ho do FNsP v Nových Zámkoch.
 
13.12.2009:
Do lesov pri obci Vechec letel popoludní vrtuľník VZZS ATE z Košíc. 42-ročný poľovník z obce Davidov si tam pri páde prestrelil predkolenie. Utrpel otvorenú zlomeninu predkolenia. Leteckí záchranári ho s podozrením na poranenie ciev previezli do FNsP v Prešove. Pri zásahu spolupracovala posádka VZZS s posádkou ambulancie pozemnej záchrannej zdravotnej služby Falck.
 
12.12.2009:
Popradskí záchranári VZZS ATE dnes popoludní priamo z Oddelenia centrálho príjmu NsP Poprad prevážali pacienta, ktorý utrpel popáleniny. Išlo o 20-ročného muža z Draviec, ktorý sa zranil pri zváraní, keď preskočila iskra a následne došlo k výbuchu. Muž bol popálený na viacerých častiach povrchu tela a tiež došlo k popáleniu dýchacích ciest. Pacienta, ktorého záchranári uviedli do celkovej anestézy a napojili na umelú pľúcnu ventiláciu, previezol vrtuľník na Kliniku popálenín a rekonštrukčnej chirurgie v Nemocnici Košice - Šaca.
 
10.12.2009:
Košická posádka VZZS ATE letela popoludní na zásah k Pamätníku bojov o Dargovský priesmyk. 55-ročný muž z Košíc mal nevoľnosti pri riadení motorového vozidla. Keďže išlo o chronicky chorého pacienta, posádka RZP z Dargova žiadala o spoluprácu leteckých záchranárov. Po stabilizovaní pacienta ho leteckí záchranári previezli do nemocnice v Košicach.
 
6.12.2009:
Popradský vrtuľník VZZS ATE letel do Západných Tatier. Z hrebeňa Veľkých Roháčov smerom do Jamnickej doliny krátko predpoludním spadol 35 - ročný Čech. Muž si 400 metrovým pádom po snehu a skalách spôsobil zranenia viacerých častí tela. Leteckí záchranári k pacientovi pomocou navijáku spustili lekára, ktorý ho ošetril a z miesta nehody ho evakuovali vrtuľníkom v horizontálnej sieti. Zraneného potom previezli do nemocnice v Liptovskom Mikuláši.
 
5.12.2009:
Košická posádka VZZS ATE letela popoludní do oblasti medzi Jahodnou a Bankovom. V lese tam spadla zo stromu približne z 8-metrovej výšky 24-ročná Košičanka. Pacientku s poranením chrbtice po stabilizácii previezli na Kliniku úrazovej chirurgie do Košíc.
 
2.12.2009:
K dopravnej nehode pri Nových Zámkoch (medzi obcami Tvrdošovce a Čiky) letela ráno posádka VZZS ATE z Nitry. Pri zrážke viacerých vozidiel sa zranili dve osoby. 50-ročného pacienta zo Šurian prevážali leteckí záchranári s podozrením na poranenie hrudnej a driekovej chrbtice do Fakultnej nemocnice v Nitre a následne na Traumatologickú ambulanciu. Pozemná záchranná služba previezla druhú zranenú do FNsP v Nových Zámkoch.
 
30.11.2009:
Košická posádka VZZS ATE letela predpoludním do Nálepkova (okr. Gelnica). Pod auto tam vbehlo 4-ročné dievča. Na mieste primárne zasahovala posádka RLP zo Spišskej Novej Vsi. Pacientku po resuscitácii previezli leteckí záchranári s vážnymi poraneniami do Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach na Kliniku anestéziológie a intenzívnej medicíny.
 
29.11.2009:
Banskobystrická posádka VZZS ATE letela popoludní na zásah do Detvy. 58-ročného muža s podozrením na srdcový infarkt už resucitovala posádka RLP Detva. Leteckí záchranári prevzali pacienta a pokračujúc v ošetrovaní ho transportovali do Stredoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb v Banskej Bystrici, kde vyšetrenia potvrdili diagnózu.
 
29.11.2009:
Do Vysokých Tatier letel popoludní vrtuľník VZZS ATE z Popradu. V Malej Studenej doline, v oblasti Veľkého hangu, spadla na tvrdom snehu 42-ročná turistka z Popradu. K zranenej spustili z vrtuľníka pomocou palubného navijaku lekára, ktorý ju ošetril. Pacientku s poranením hlavy, otrasom mozgu, poranením hrudnej chrbtice a zlomeninou predlaktia evakuovali z miesta nehody v horizontálnej sieti. Po naložení na palubu vrtuľníka ju transportovali do popradskej nemocnice.
 
Dispečing VZZS ATE zaznamenal predpoludním dve požiadavky na záchranú akciu - od poľského TOPR (Tatrzanskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe) a z Malužinej. V prvom prípade išlo o dvoch horolezcov vo Vysokých Tatrách. Let nebolo možné zrealizovať kvôli nízkej oblačnosti a silnému vetru. V Malužinej zas strom privalil lesného robotníka. V tomto prípade nevzlietol vrtuľník kvôli hmle.
 
21.11.2009:
K dopravnej nehode v Detve letela predpoludním posádka VZZS ATE z Banskej Bystrice. Osobné auto zišlo z vozovky pravdepodobne po náraze do pevnej prekážky. Na mieste boli zranené vodička a jej spolujazdkyňa, ktorú z auta vyprosťovali hasiči. 19-ročná žena z Rimavskej Bane utrpela pri nehode viaceré vážne poranenia a poruchu vedomia. Leteckí záchranári prevzali pacientku od posádky RLP Detva a v stabilizovanom stave ju previezli na Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny FNsP F.D.Roosevelta v Banskej Bystrici.
 
20.11.2009:
Do Levíc letela popoludní posádka VZZS ATE z Nitry. Z výšky 4-och metrov tam zo stromu spadol 54-ročný muž. Pacienta primárne ošetrila posádka RLP z Levíc. Leteckí záchranári pacienta so zlomeninou panvy previezli do Traumacentra v Nitre.
 
19.11.2009:
Približne v rovnakom čase ako posádka z Nitry (viď predchádzajúca správa) letela na zásah aj bratislavská posádka VZZS ATE. Zaujímavosťou bolo tiež takmer rovnaké miesto zásahu. Na pošte v Šaštíne - Strážach odpadol 63-ročný muž z obce Čáry. Na mieste zasahovala miestna posádka RZP, ktorá privolala posádku RLP a tá následne žiadala o pomoc posádku VZZS. Leteckí záchranári prevzali pacienta a previezli ho do nemocnice v Bratislave na Kramároch. Transport bol bez komplikácií. CT vyšetrenie potvrdilo rozsiahle vnútrolebečné krvácanie.
 
19.11.2009:
Nitrianska posádka VZZS ATE letela popoludní na zásah do obce Čáry pri Šaštíne - Strážach (okr. Senica). V hlbinnej bani došlo za nám nejasných okolností k úrazu. Zranenia utrpel 29 ročný baník z Holíča. Leteckí záchranári ho v stabilizovanom stave previezli do nemocnice v Bratislave na Antolskej.
 
12.11.2009:
Do obce Sikenička v okrese Nové Zámky letela popoludní nitrianska posádka VZZS ATE. 50-ročný muž tam spadol zo stromu z výšky 6-tich metrov. Pri páde utrpel poranenia hrudníka a končatín. Leteckí záchranári pacienta prevzali od posádky RLP Želiezovce a transportovali ho do FNsP v Nových Zámkoch.
 
12.11.2009:
Do oblasti Kumštovej (neďaleko obce Jarabá) letel predpoludním vrtuľník VZZS ATE z Banskej Bystrice. V lese, asi 2,5 km od obce, sa zranil pri práci 52-ročný lesný robotník z Pohronskej Polhory. Aj napriek viacerým pokusom sa leteckí záchranári k pacientovi s ťažkými zraneniami kvôli silnému vetru nedostali. Meteorologické podmienky boli tak nepriaznivé, že nedovolili ani vysadiť na miesto nehody pomocou navijaku lekára.
 
10.11.2009:
Predpoludním letel vrtuľník VZZS ATE z Banskej Bystrice do obce Baďan v okrese Banská Štiavnica. Z približne 7 metrovej výšky tam spadol z rebríka 50-ročný muž (bydl. Horný Ohaj). Pri páde najprv pristál na medzistrieške, z ktorej ešte padol na dláždené schody. Pri zranenom primárne zasahovala posádka RLP z Banskej Štiavnice, ktorá začala s resuscitáciou pacienta. Následne v oživovaní pokračovali leteckí záchranári. Asi hodinu trvajúca resuscitácia nebola úspešná, pacient zraneniam podľahol.
 
3.11.2009:
Košická posádka VZZS ATE letela k Veľkým Kapušanom. Pri orezávaní kríkov si tam 22-ročný mladík z Trebišova údajne zarezal do pravého predkolenia. V blízkosti miesta úrazu pristál vrtuľník, na mieste už pacienta ošetrovala posádka RLP z Kráľovského Chlmca. Leteckí záchranári prevzali pacienta a previezli ho na Kliniku úrazovej chirurgie v Košiciach.
 
31.10.2009:
Popoludní vyzvalo stredisko KOS Žilina na zásah Vrtuľníkovú záchrannú zdravotnú službu. Na Žiarsku chatu nahlásili kolaps turistu, ktorý schádzal z Baranca do Žiarskeho sedla. Na zásah letala banskobystrická posádka VZZS ATE. Do terénu bol pomocou palubného navijaku vysadený lekár VZZS, ktorý konštatoval u pacienta fyzické vyčerpanie. To spolu s vyšším vekom pacienta (59 rokov) spôsobilo, že muž hoci bol pri vedomí, nebol schopný pokračovať v zostupe. Po evakuácii z miesta zásahu, ho naložili na palubu vrtuľníka a previezli na Interné oddelenie Nemocnice s poliklinikou v Liptovskom Mikuláši.
 
31.10.2009:
Nitrianska posádka VZZS ATE letela k dopravnej nehode, ktorá sa stala pri Topoľčanoch. 24-ročná žena, ktorá sedela na sedadle spolujazdca, utrpela pri nehode devastačné poranenia tváre a ďalšie vážne poranenia hlavy a hornej polovice tela. V kritickom stave ju leteckí záchranári prevážali z nemocnice v Topoľčanch na Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny do Fakultnej nemocnice v Nitre.
 
30.10.2009:
K dopravnej nehode v obci Lukavica pri Žarnovici letela posádka VZZS ATE z Nitry. Osobné auto tam zrazilo 52-ročnú chodkyňu z obce. Pri pacientke s vážnym poranením hlavy primárne zasahovala posádka RLP Nová Baňa. Leteckí záchranári ju v kritickom stave transportovali na Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny v Roosveletovej nemocnici v Banskej Bystrici.
 
29.10.2009:
Vrtuľník VZZS ATE z Nitry letel k dopravnej nehode v novozámockom okrese. Pri obci Gbelce v smere na Kamenný Most došlo k zrážke osobného auta, pravdepodobne po tom ako dostalo šmyk, s prevozovou sanitkou. Na mieste zraneniam podľahla 70-ročná pacientka, ktorá sa viezla v sanitke. Vodič sanitky utrpel ľahšie zranenia. Leteckí záchranári po ošetrení prevážali 28-ročného muža, vodiča osobného auta (bydl. obec Svodín), na Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny do NsP v Nových Zámkoch. Pacient bol pri vedomí, s otrasom mozgu a poranením panvy a dolnej končatiny.
 
28.10.2009:
Banskobystrickí leteckí záchranári VZZS ATE leteli ráno do Banskej Štiavnice. 30-ročnej žene tam spôsobil bodné zranenia v hornej polovici tela údajne jej manžel. Leteckí záchranári prevzali pacientku od posádky RLP Banská Štiavnica a previezli ju do FNsP F.D.Roosevelta v Banskej Bystrici, kde ju odovzdali na Traumatologickej ambulancii urgentného príjmu.
 
27.10.2009:
K úrazu v nedostupnom lesnom teréne letela predpoludním posádka VZZS ATE z Banskej Bystrice. V lese nad obcou Devičany spadol zo zadu strom na 30-ročného muža, ktorý pracoval s drevom. Keďže išlo o náročný terén, k pacientovi z vrtuľníka vysadili pomocou palubného navijaku lekára. Po ošetrení pacienta evakuovali z miesta nehody a s podozrením na poranenia hrudníka, hlavy a chrbtice ho vrtuľník previezol do Traumacentra v Nitre. Leteckí záchranári pri zásahu spolupracovali s posádkou Pozemnej záchrannej služby.
 
25.10.2009:
Banskobystrickú posádku VZZS ATE privolali dnes popoludní priamo do terénu k pacientovi s infarktom myokardu. Išlo o 70 ročného muža z obce Muráň. Pri pacientovi primárne zasahovala posádka RLP z Revúcej. Leteckí záchranári prevzali pacienta a zabezpečili jeho rýchly transport do Stredoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb v Banskej Bystrici.
 
20.10.2009:
Banskobystrická posádka VZZS ATE letela popoludní do obce Zlatno v okrese Poltár. V garáži pri rodinnom dome došlo pri zváraní k výbuchu. Na mieste sa zanil 26 ročný muž, pri ktorom primárne zasahovala posádka RZP Poltár. Muž mal devastačné poranenie predkolenia a združené poranenia viacerých častí tela. Pacienta prevzali leteckí záchranári, ktorí ho v stabilizovanom stave a pri plnom vedomí previezli do FNsP F.D.Roosevelta v Banskej Bystrici.
 
18.10.2009:
V mestskej casti Tornale - Behynciach zasahovali popoludní záchranári VZZS ATE z Banskej Bystrice. 57 ročný muž z obce spadol pri oberaní hrušky. Pri páde zo 7 metrovej výšky si poranil chrbticu. Leteckí záchranári ho transportovali na Oddelenie centrálneho príjmu do FNsP F.D.Roosevelta v Banskej Bystrici. Zaujímavosťou je, že muž spadol pri oberačke aj pred dvoma rokmi, vtedy však spadol z višne. Tú po doliečení si chrbtice spílil.
 
18.10.2009:
Na skládke v Gajaroch dnes zasahovali leteckí záchranári VZZS ATE z Bratislavy. Pri naberaní piesku tam zavalilo od pása dolu a vtlačilo pod dodávku 38 ročného muža z obce. Zraneného z piesku cca hodinu vyprosťovali hasiči. Leteckí záchranári pacienta prevzali od posádky RZP. Komunikoval, ale bol podchladený, v šoku a sťažoval sa na bolesti brucha a oboch končatín v oblasti lýtok. Po zaintubovaní, ošetrení a zafixovaní dolných končatín ho leteckí záchranári transportovali na Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny do nemocnice v Bratislave - Ružinove.
 
17.10.2009:
Nitrianska posádka VZZS ATE letela popoludní k dopravnej nehode s viacerými zranenými. Na ceste medzi Tomášikovom a Hornými Salibami vrazilo osobné auto do stromu. Jeden z účastníkov nehody zraneniam podľahol. Leteckí záchranári prevzali od posádky RZP Trstice ďalšieho pacienta, 22 ročného muža z obce Vrakúň (okr. Dunaksjá Streda). Po zastabilizovaní ho s podozrením na poranenie hrudníka a chrbtice previezli do FNsP v Nitre.
 
17.10.2009:
Košická posádka VZZS ATE zasahovala popoludní v Medzeve. Na dvore rodinného domu si pri prácach zarezal motorovou pílou do ľavého ramena 25 ročný miestny muž. Leteckí záchranári ho po ošetrení transportovali na Kliniku úrazovej chirurgie do Košíc.
 
16.10.2009:
Posádka VZZS ATE z Popradu letela poludní na Zamagurie. V obci Matiašovce náhle upadla do bezvedomia 64 ročná žena. S resuscitáciou pacientky začala posádka RZP Spišská Stará Ves. Po prílete na miesto pokračovali v oživovaní leteckí záchranári, avšak bezúspešne.
 
12.10.2009:
Krátko predpoludním letela Bratislavská posádka VZZS ATE k dopravnej nehode, ktorá sa stala na ceste medzi Sencom a Viničným, za kruhovým objazdom. Osobné auto tam čelne vrazilo do stromu. Pri 28-ročnom mužovi z Českej republiky primárne zasahovala posádka RLP Senec. Pacient bol pri vedomí, stabilizovaný a udával veľké bolesti v oblasti krčnej a hrudnej chrbtice. Leteckí záchranári ho naložili do vrtuľníka, zastabilizovali a s podozrením na poranenie chrbtice transportovali na Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny do nemocnice v Bratislave - Ružinove.
 
11.10.2009:
Bratislavská posádka VZZS ATE zasahovala popoludní pri dopravnej nehode medzi obcami Suchohrad a Jakubov. Osobné auto tam čelne vrazilo do stromu. V aute sa viezla len 35 ročná vodička zo Suchohradu, ktorá ostala vo vozidle zakliesnená. Keď prileteli na miesto nešťastia leteckí záchranári, pacientka sa už nenachádzala vo vozidle. Bola pri vedomí, spavá, s bolesťami hlavy, poranením hrudníka, ale orientovaná. Po ošetrení posádkou RZP Moravský Svätý Ján, prevzali zranenú leteckí záchranári, ktorí ju transportovali na Oddelenie centrálneho príjmu do nemocnice v Bratislave na Kramároch.
 
9.10.2009:
K ďalšiemu lesnému úrazu (v tomto roku zamenamenala VZZS pri práci v lesoch už takmer 40 úrazov) letel dnes predpoludním vrtuľník VZZS ATE, tentokrát posádka z Banskej Bystrice. Nehoda sa stala v lese v katastri obce Senohrad.Pri sťahovaní a pílení dreva sa zranil 68 ročný muž zo Senohradu. Peň stromu, ktorý mu privalil dolnú končatinu, mu spôsobil drvivé poranenie v oblasti členka. Pacienta po ošetrení transportovali leteckí záchranári do FNsP F.D.Roosevelta v Banskej Bystrici.
 
8.10.2009:
Tragicky sa dnes skončila práca v lese pre mladého Kežmarčana. Ten pri práci v kalamitisku v Belianskych Tatrách približne oblasti nad Babiou dolinou uvoľnil kmeň stromu, ktorý ho následne prešiel. Spôsobil mu zranernia nezlúčiteľné so životom. K pacientovi letela posádka VZZS ATE z Popradu.
 
7.10.2009:
K dopravnej nehode medzi Vráblami a Telincami letela ráno posádka VZZS ATE z Nitry. Osobné auto, pravdepodobne po šmyku tam vrazilo do stromu. Pri bočnom náraze si poranil hlavu a ostal v bezvedomí 23 ročný muž. Pri nehode primárne zasahovala posádka RLP Vráble, leteckí záchranári prevzali pacienta a previezli ho do FNsP v Nitre na Oddelenie anesteziólogie a intenzívnej medicíny.
 
6.10.2009:
Posádka VZZS ATE z Popradu letela včera neskoro popoludní (5.10.)na pomoc českému horolezcovi do Vysokých Tatier. Pri zostupe z Lomnického štítu sa pri zlaňovaní Jordánky pošmykol 29 ročný muž, ktorý si zlomil dolnú končatinu. V oblasti Téryho kuloáru vysadili z vrtuľníka pomocou palubného navijaku lekárku, ktorá pacienta ošetrila, rovnako navjakom zraneného evakuovali z miesta nehody a po naložení na palubu vrtuľníka ho leteckí záchranári previezli do popradskej nemocnice.
 
6.10.2009:
Košická posádka VZZS ATE letela k dopravnej nehode, ktorá sa stala pri obci Cejkov v okrese Trebišov. Osobné auto tam vrazilo do pevnej prekážky. Pri nehode sa zranil 12 ročný chlapec z Veľkej Bary (okr. Tebišov), ktorý bol pripútaný vo vozidle. Leteckí záchranári prevzali pacienta od posádky RLP a pacienta s poranenou chrbticou a končatinami previezli na Kliniku úrazovej chirurgie do Košíc.
 
5.10.2009:
Posádka VZZS ATE z Popradu letela popoludní na pomoc českému horolezcovi do Vysokých Tatier. Pri zostupe z Lomnického štítu sa pri zlaňovaní Jordánky pošmykol 29 ročný muž, ktorý si zlomil dolnú končatinu. V oblasti Téryho kuloáru vysadili z vrtuľníka pomocou palubného navijaku lekárku, ktorá pacienta ošetrila, rovnako navjakom zraneného evakuovali z miesta nehody a po naložení na palubu vrtuľníka ho leteckí záchranári previezli do popradskej nemocnice.
 
4.10.2009:
Pod Hradom Pajštún zasahovala popoludní bratislavská posádka VZZS ATE. Na turistiku k zrúcanine hradu sa vybral 77 ročný muž z Bratislavy. Muž skolaboval, bol bledý, mal vysoký krvný tlak, ale bol pri vedomí a orientoval sa. Záchranári ho stabilizovali a ošetrili a transportovali do ružinovskej nemocnice.
 
4.10.2009:
V noci leteli leteckí záchranári VZZS ATE z Banskej Bystrice na Červenú skalu. 19 ročný muž zo Šumiaca vošiel do cesty v protismere idúcemu osobnému autu. Na mieste ho ošetrila posádka RLP z Revúcej, ktorá zraneného previezla do Revúcej, kde ho prevzali leteckí záchranári. Po ošetrení a zastabilizovaní ho previezli na Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici.
 
Predpoludním letela tá istá posádka k ďalšej dopravnej nehode, ktorá sa stala v obci Vígľaš. Osobné auto tam zrazilo 3 ženy, ktoré údajne prechádzali cez cestu mimo priechodu pre chodcov. Jedna z nich na mieste zraneniam podľahľa. Ďalšiu pacientku prevzali leteckí záchranári od posádok RZP a RLP Detva a po zastabilizovaní ju v kritickom stave a s ťažkými zraneniami previezli do FNsP F.D.Roosevelta v Banskej Bystrici. Pacientka v nemocnici zraneniam podľahla. Tretia z pacientiek utrpela len ľahšie zranenia.
 
2.10.2009:
Popoludní letela posádka VZZS ATE z Nitry do Vrábel. Ososbné auto tam zrazilo 5 ročné miestne dievčatko. Pri zranenej s poruchou vedomia primárne zasahovala posádka RLP Optimus Vráble. Leteckí záchranári prevzali pacientku, napojili ju na umelú pľúcnu ventiláciu a previezli do Detskej fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici na Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny.
 
1.10.2009:
K dopravnej nehode, ktorá sa stala na hlavnej ceste smerom na Veľký Meder, letela popoludní posádka VZZS ATE z Bratislavy. Na rovnej ceste za nám neznámych okolností vrazilo do stromu osobné auto, v ktorom sa viezla mladá trojčlenná rodina z južného Slovenska. Na mieste podľahlo zraneniam malé dieťa vo veku približne 1,5 roka. Vážne zranenia utrpela aj matka dieťaťa, ktorú ošetrila a previezla do nemocnice v Dunajskej Strede posádka pozemnej záchrannej služby. Vo vozidle ostal zakliesnený 34 ročný vodič. Leteckí záchranári ho najprv zaintubovali a napojili na umelú pľúcnu ventiláciu a až keď bol v umelom spánku, tak ho spolu s hasičmi vyslobodili z vozidla. Po ošetrení ho v stabilizovanom stave s vážnymi poraneniami oboch predkolení a ľavej hornej končatiny transportovali na Traumatologickú ambulanciu do nemocnice v Bratislave na Kramároch.
 
28.9.2009:
V Šášovskom Podhradí dnes popoludní zasahovala banskobystrická posádka VZZS ATE. Z 15 metrovej výšky tam spadol do starej kamennej rotundy 22 ročný muž zo Žiaru nad Hronom. Pri páde si spôsobil viaceré poranenia; v oblasti driekovej chrbtice, dolná končatina a odreniny. Leteckí záchranári pacienta ošetrili a v stabilizovanom stave previezli na Oddelenie centrálneho príjmu FNsP F.D.Roosevelta v Banskej Bystrici.
 
28.9.2009:
K čelenej zrážke dvoch osobných áut letela posádka VZZS ATE z Nitry. V jednom z havarovaných vozidiel v obci Mužla pri Štúrove sedela rodina z Českej republiky. Leteckí záchranári ošetrovali a prevážali do FNsP v Nitre 38 ročného muža z Liberca s poraneniami hlavy a hrudníka. Pri zásahu leteckí záchranári spolupracovali s posádkami pozemnej záchrannej služby.
 
27.9.2009:
Vo večerných hodinách letela posádka VZZS ATE z Banskej Bystrice k dopravne nehode, ktorá sa stala medzi Nitrou a Zlatými Moravcami. Motocyklista sa zrazil s osobným autom. Leteckí záchranári prevážali 40 ročného motocyklistu v kritickom stave na Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny do nemocnice v Nových Zámkoch.
 
27.9.2009:
Zaujímavý nočný let absolvovala posádka VZZS ATE z Banskej Bystrice. 25 ročný muž z Revúcej si popáde cez sklenené dvere vážne poranil pažu, kde si prerezal hlavnú cievnu. Po vyše 2 hodinovom operačnom zákroku v revúckej nemocnici prevážali pacienta leteckí záchranári v celkovej anestéze priamo na operačný stôl na Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici do rúk cievnych chirurgov. Nevyhnutná bola plastika cievy.
 
Vo večerných hodinách letela posádka VZZS ATE z Banskej Bystrice k dopravne nehode, ktorá sa stala medzi Nitrou a Zlatými Moravcami. Motocyklista sa zrazil s osobným autom. Leteckí záchranári prevážali 40 ročného motocyklistu v kritickom stave na Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny do nemocnice v Nových Zámkoch.
 
26.9.2009:
Banskobystrická posádka VZZS ATE zasahovala na Majstrovstvách Slovenska v MTB Maratóne. Na Skalke pri Kremnici sa pri páde zranil jeden z pretekárov. 29 ročnému Bratislavčanovi našťastie prilba ochránila hlavu, z krátkeho bezvedomia sa do príchodu záchranárov prebral. S poraneným ľavým ramenom a odreninami ho transportovali na Oddelenie centrálneho príjmu do FNsP F.D.Roosevelta v Banskej Bystrici. Pri zásahu leteckí záchranári spolupracovali s HZS.
 
Vo Vysokých Tatrách dnes zasahovali leteckí záchranári VZZS ATE z Popradu hneď niekoľkokrát. Pri zostupe z Kriváňa spadol na chodníku a spôsobil si poranenia tvárovej časti 10 ročný chlapec z Prešova. Leteckí záchranári vysadili pomocou palubného navijaku k zranenému lekára, ktorý ho ošetril. Medzitým sa okolo štítu nakopila oblačnosť a evakuácia navijakom nebola možná. Nádejný futbalista preto zostúpil spolu s lekárom VZZS nižšie, kde potom za opretia naložili pacienta do vrtuľníka a transportovali do popradskej nemocnice.
 
Vzápätí letela popradská posádka VZZS ATE opäť do Vysokých Tatier. Nešťastne sa skončil podnikový zájazd pre 44 ročnú ženu z Dubnice nad Váhom. Tá si na Solisku poranila dolnú končatinu. Lekár ju ošetril, zafixoval končatinu a spolu s náhodnými svedkami zranenú naložili do vrtuľníka. Aj jej jesenná túra sa skončila v popradskej nemocnici.
 
K dopravnej nehode za obcou Lovinobaňa v okolí obce Mýtna letela neskoro popoludní posádka VZZS ATE z Banskej Bystrice. Osobné auto tam vrazilo do stromu. Troch zranených mužov z vozidla vyprosťovali hasiči. Leteckí záchranári ošetrovali muža s devastačnými poraneniami tváre, pomliaždením hrudníka a otvorenými zlomeninami ruky a predkolenia. Pacienta transportovali na Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny FNsP F.D.Roosevelta v Banskej Bystrici.
 
25.9.2009:
Do obce Tešedíkovo v okrese Šaľa letel podvečer vrtuľník VZZS ATE z Nitry. Z bicykla tam spadol miestny 8 ročný chlapec. Pri páde utrpel bolestivé poranenia. Leteckí záchranári ho po ošetrení a stabilizácii transportovali s podozrením na pomliaždenie hrudníka a vnútrobrušné poranenia na Traumatologickú ambulanciu do Fakultnej nemocnici v Nitre.
 
24.9.2009:
Do Vysokých Tatier letel predpoludním vrtuľník VZZS ATE z Popradu. Pri včerajšej túre na Zbojnícku chatu sa pošmykol a zranil 22 ročný český turista z Prahy. Bolestivé zranenie pravej dolnej končatiny pacienta imobilizovalo. Leteckí záchranári ho za opretia naložili do vrtuľníka a transportovali na Oddelenie centrálneho príjmu do popradskej nemocnice.
 
23.9.2009:
V noci zasahovala banskobystrická posádka VZZS ATE pri dopravnej nehode pri Kľačne. Osobné auto tam vyletelo z cesty a prevrátilo sa. Na mieste zahynul vodič, jeho spolujazdec (20 ročný muž z Kľačna) utrpel mnohopočetné vážne poranenia hlavy, hrudníka a horných končatín. Pri pacientovi primárne zasahovala posádka RLP z Bánoviec nad Bebravou. Následne ho prevzali leteckí záchranári, ktorí po uvedení pacienta do umelého spánku, pokračovali v stabilizácii jeho zdravotného stavu. Muža previezli do Martinskej fakultnej nemocnice na Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny.
 
Do Vysokých Tatier letel vrtuľník VZZS ATE z Popradu. Na Chate pod Rysmi čakal na pomoc leteckých záchranárov 61 ročný muž z Bratislavy, ktorý pre náhlu nevoľnosť nemohol pokračovať v zostupe. Posádka za opretia vrtuľníka pacienta naložila a smerovala s ním do popradskej nemocnice.
 
K dopravnej nehode letela večer posádka VZZS ATE z Bratislavy. Na námestí v Šaštíne - Strážach vrazil motocyklista do osobného auta. 29 ročnú vodičku osobného auta zo Šaštína - Stráži primárne zaisťovala miestna posádka RZP. Mala poranenú chrbticu a brucho, s podozrením na poranenie miechy. Leteckí záchranári stabilizovali pacientku a previezli ju na Traumatologickú ambulanciu na Oddelení centrálneho príjmu v nemocnici na bratislavských Kramároch.
 
22.9.2009:
Posádka vrtuľníka VZZS ATE z Bratislavy pomáhala popoludní pri záchrane popáleného 10-ročného chlapca z Jablonca (okres Pezinok). Na toho sa pri varení vylial vriaci guláš a spôsobil mu popáleniny 2. a 3.stupňa na približne 20% povrchu tela. Pri chlapcovi primárne zasahovala posádka RLP z Trnavy. Popáleného chlapca pri vedomí a v stabilizovanom stave vrtuľník transportoval na Kliniku popálenín a rekonštrukčnej chirurgie v Ružinove.
 
21.9.2009:
Do obce Vlkas letel vrtuľník VZZS ATE z Nitry. 12 ročného chlapca tam zrazilo auto. Pacienta zastabilizovala a ošetrila posádka RLP Optimus Vráble. Leteckí záchranári ho napojili na umelú pľúcnu ventiláciu a transportovali do Detskej fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici na Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny.
 
K ďalšej dopravnej nehode letela posádka VZZS ATE z Bratislavy. Pri Čachticiach sa cyklista zrazil s motocyklistom. 32 ročný muž zo Žiaru nad Hronom utrpel vážne poranenia ľavej dolnej končatiny a hlavy. Pacienta primárne ošetrila a zasabilizovala posádka RLP, ktorá ho previezla do Nového Mesta nad Váhom, kde ho prevzali leteckí záchranári. Počas transportu bol pri vedomí a dezorientovaný. Vrtuľníkom ho previezli na traumatologickú ambulanciu do Fakultnej nemocnice v Nitre.
 
21.9.2009:
Popradská posádka VZZS ATE letela popoludní do Vysokých Tatier. Pri zostupe z Kriváňa, pod Daxnerovým sedlom, sa zranila 54 ročná turistka z Čiech. Kameň jej privalil dolnú končatinu, čo jej spôsobilo zlomeninu predkolenia. Lekára k pacientku spustili palubným navijakom, ten končatinu zafixoval a z miesta nehody zranenú evakuoval v evakuačnej sedačke. Vrtuľníkom ju previezli na Oddelenie centrálneho príjmu do popradskej nemocnice.
 
21.9.2009:
Do Vysokých Tatier letel vrtuľník VZZS ATE z Popradu. Pri prácach na novej zjazdovke zo Soliska sa zranil 32 ročný muž zo Spišskej Novej Vsi. V neprístupnom teréne spustili pomocou navijaku z vrtuľníka lekára, ktorý zraneného ošetril a z miesta nehody evakuoval. Vrtuľník s pacientom smeroval na popradské letisko, kde muža prevzala posádka pozemnej záchrannej služby, pretože leteckí záchranári medzičasom prijali ďalšiu výzvu na let. Tentokrát leteli kvôli zlyhaniu srdca do Lendaku. 43 ročného pacienta napojili na umelú pľúcnu ventiláciu a previezli na Oddelenie cetrálneho príjmu do popradskej nemocnice.
 
21.9.2009:
Banskobystrická posádka VZZS ATE dnes letela k pacientovi so srdcovým infarktom do obce Tužina. 65 ročného muža primárne ošetrovala posádka RLP, ktorá následne žiadala o spoluprácu VZZS. Pacienta leteckí záchranári transportovali do Stredoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb v Banskej Bystrici.
 
21.9.2009:
V noci letela posádka VZZS ATE z Nitry k dopravnej nehode v Topoľčianskom okrese. Pri obci Solčany došlo pri nehode k zraneniu viacerých osôb, 3 detí a 1 dospelej osoby. Leteckí záchranári zapezpečili vitálne funkcie a stabilizovali 13 ročného chlapca z Prievidze, ktorý utrpel mnohopočetné vážne poranenia a transportovali ho do Detskej fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici na Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny. Pri zásahu spolupracovali leteckí záchranári s RLP Topoľčany.
 
20.9.2009:
Vrtuľník VZZS ATE z Popradu zasahoval dnes popoludní pri tatranskej osade Vyšné Hágy. Dvojčlenná posádka motocykla vyletela z cesty. Pri páde sa vážne zranila 28 ročná žena z Malého Šariša. Pri zranenej primárne zasahovala posádka RLP zo Starého Smokovca. Leteckí záchranári prevzali pacientku a previezli ju do popradskej nemocnice.
 
Bratislavská posádka VZZS ATE letela popoludní na hrádzu do Petržalky. Hlásený bol kolaps cyklistu. 43 ročného muža z Bratislavy, ktorý náhle skolaboval, začali oživovať okoidúci. V resuscitácii pokračovali leteckí záchranári spolu s posádkou pozemnej záchrannej služby, avšak po 40 minútach ju ukončili ako neúspešnú.
 
Dnes podvečer 15 ročného chlapca z Revúcej pohrýzol had. Stalo sa to pri odoberaní jedu cudzokrajnému prudko jedovatému Ploskohlavcovi vodnému. Pacienta leteckí záchranári previezli do Detskej fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici, na Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny.
 
19.9.2009:
Vo večerných hodinách letela bratislavská posádka VZZS ATE do Malých Karpát. V oblasti Zochovej chaty, na kopci Traja jazdci, spadla z 3 m výšky 24 ročná turistka zo Senca. Pri páde si spôsobila otvorené poranenie hlavy a otras mozgu. K pacientke priamo do skál spustili z vrtuľníka lekára, ktorý ju po ošetrení naložil do vákuového saku a v závese ju evakuovali z miesta nehody. Zranená bola dezorientovaná, ale pri vedomí. Vrtuľníkom ju previezli na bratislavské letisko, kde ju prevzala posádka pozemnej záchrannej služby Bratislava - Staré mesto a tá ju previezla do nemocnice.
 
19.9.2009:
Pád z orecha si vyžiadal popoludní vzlet vrtuľníka VZZS ATE z Nitry. Po páde, údajne zo 6 m výšky, utrpel poruchu vedomia 55 ročný miestny muž. Pri pacientovi primárne zasahovala posádka pozemnej záchrannej služby Prašice, následne aj leteckí záchranári. Muža previezli na traumatológiu do Fakultnej nemocnice v Nitre.
 
19.9.2009:
Košická posádka VZZS ATE zasahovala včera vo večerných hodinách v Hnileckej doline. Pátrajúci tam našli niekoľko dní hľadanú hubárku a ohlásili bezvedomie pacientky. 45 ročná Košičanka sa nachádzala v močarisku a vedľa nej bol spadnutý kábel elektrického vedenia. Lekár VZZS už len konštatoval smrť pacientky. Pravdepodobne išlo o úraz spôsobený elektrickým prúdom.
 
15.9.2009:
Pravedpodobne nezabudnuteľnú cestu za lekárskou pomocou prežil 54 ročný poľovník z Tlmáč. Ešte v sobotu pred polnocou spadol z posedu a od vtedy sa doslova plazil k svojmu autu, aby si následne privolal pomoc. Dnes dorazil zo svojej poľovačky do obce Malé Kozmálovce v okrese Levice, kde ho primárne ošetrovala posádka RLP Levice Urgent, ktorá žiadala o súčinnosť VZZS. Posádka VZZS ATE z Nitry transportoval pacienta s vážnym poranením chrbtice do Fakultnej nemocnice v Nitre.
 
12.9.2009:
Aj posádka VZZS ATE z Nitry letela dnes popoludní k dopravnej nehode. V Zlatých Moravciach zachytil autobus 5 ročného chlapca. Pri pacientovi s vážnzmi poraneniami zasahovala miestna posádka RLP, ktorá ho po ošetrení previezla k vrtuľníku. Leteckí záchranári malého pacienta zaintubovali, uspali, napojili na umelú pľúcnu ventiláciu a transportovali do Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave na Kramároch.
 
12.9.2009:
K dopravnej nehode na diaľnici medzi Žarnovicou a Novou Baňou leteli popoludní záchranári VZZS ATE z Banskej Bystrice. Z havarovaného vozidla pravdepodobne cez zadné sklo katapultovalo 24 ročného muža (z okresu Žarnovica). Muža s ťažkými poraneniami viacerých častí tela prevzali leteckí záchranári od posádky pozemnej záchrannej služby a previezli na Oddelenie aneztéziológie a intenzívnej medicíny FNsP v Banskej Bystrici.
 
12.9.2009:
Dnes nadránom dostali výzvu na let záchranári VZZS ATE z Banskej Bystrice. V obci Čavoj sa po predchádzajúcej nehode na štvorkolke zhoršil zdravotný stav 20 ročného muža. Pri pacientovi zasahovala posádka RLP z Novák. S podozrením na vážne poranenie hlavy muža transportovali leteckí záchranári do FNsP F.D.Roosevelta v Banskej Bystrici.
 
12.9.2009:
Neuveriteľné štastie mal dnes poľský misionár z Czestochowej na túre v Západných Tatrách. Keď do hrebeňa Volovca udrel blesk, turistu odhodilo dolu do Jamníckej doliny. Misionára blesk priamo nezasiahol, navyše prežil pád do doliny. Jeho tretím šťastím bolo, že sa posádke VZZS ATE z Popradu na štvrtý pokus podarilo doletieť do doliny. V horách panuje momentálne veľmi zlé počasie, sprevádzané dažďovými prehánkami a miestami aj padajúcim ľadovcom. V nízkych teplotách by sa jeho šance na prežitie s každou minútou znižovali. K 29 ročnému Poliakovi spustili pomocou palubného navijaku lekára, ktorý ho ošetril a naložil do horizontálnej siete. Pacienta transportovali leteckí záchranári do popradskej nemocnice.
 
11.9.2009:
K zrážke vlaku s 15 ročným chlapcom letela posádka VZZS ATE z Banskej Bystrice. K nehode, ktorej okolnosti sa vyšetrujú, došlo v Bánovciach nad Bebravou. Mladík pritom utrpel ťažké mozgovolebečné poranenia so závažnou stratou krvi. Pacienta na mieste resuscitovali záchranári z Bánoviec nad Bebravou. Po prílete na miesto zásahu prevzali zraneného leteckí záchranári, ktorí s ním odleteli do Destskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Banskej Bystrici.
 
10.9.2009:
Popoludní letel vrtuľník na pomoc hubárovi zo Stredného Slovenska. Posádka VZZS ATE z Banskej Bystrice zasahovala v lese pri obci Braväcovo v okrese Brezno. 53 ročný muž z obce upado do bezvedomia. Po prílete leteckých záchranárov na miesto zásahu bol už pacient pri vedomí. Po ošetrení ho vrtuľníkom transportovali do nemocnice v Brezne.
 
9.9.2009:
Už ráno letela na primárny zásah posádka VZZS ATE z Banskej Bystrice. Vo Vojenskom opravárenskom podniku vybuchla v rukách 49 ročnej pracovníčky (z Lehoty pod Vtáčnikom) pravdepodobne rozbuška. Pacientka utrpela závažné poranenia rúk, brucha a tŕžne rany po celej hornej polovici tela. Pri zranenej zasahovala posádka RLP Nováky. Leteckí záchranári jej stabilizovali krvný obeh a vitálne funkcie a transportovali do FNsP F.D.Roosevelta v Banskej Bystrici.
 
8.9.2009:
Podvečer zasahovala bratislavská posádka VZZS ATE v obci Mostová (okres Galanta). Privolali ich k pacientovi so strelným poranením hlavy. Primárne bola pri zranenom posádka RLP Galanta. 20 ročného muža z Mostovej leteckí záchranári napojili na umelú pľúcnu ventiláciu a transportovali do Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave na Kramároch.
 
7.9.2009:
Večer letela posádka VZZS ATE z Banskej Bystrice do obce Divín v okrese Lučenec. Za nám neznámych okolností sa tam 27 ročný muž postrelil do hlavy. Pacienta primárne ošetrila posádka RLP z Detvy. Po prílete na miesto nehody pacienta prevzali leteckí záchranári, ktorí ho napojili na umelú pľúcnu ventiláciu a transportovali do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici.
 
6.9.2009:
V Bánovciach nad Bebravou vypadlo večer z okna len ročné dieťa. Dievčatko po páde z druhého poschodia bytovky spontánne dýchalo a plakalo. Leteckí záchranári z VZZS ATE Nitra malú pacientku s podozrením na vnútorné poranenia previezli do Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Banskej Bystrici na Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny.
 
2.9.2009:
Na záchrannú akciu do Vysokých Tatier letela popoludní posádka VZZS ATE z Popradu. Vo Veľkej Studenej doline, v časti Brána, bol okoluidúcimi turistami objavený muž v bezvedomí. Muž nedýchal, turisti preto začali s laickou resuscitáciou. Na miesto v tom čase leteli leteckí záchranári. Z vrtuľníka spustili k pacientovi pomocou palubného navijaku lekára, ktorý pokračoval v resuscitácii. Základné životné funkcie sa však u 60 ročného turistu z Popradu nepodarilo obnoviť. Pacienta transportovali v horizontálnej sieti do Starého Smokovca.
 
1.9.2009:
V noci záchranári z VZZS ATE Nitra zasahovali v Hurbanove pri popálení dieťaťa. 9 mesačného chlapca, ktorý utrpel popáleniny na 15% povrchu tela primárne ošetrovala posádka RLP z Hurbanova. Pacienta leteckí záchranári transportovali na Kliniku popálenín a rekonštrukčnej chirurgie Nemocnice Ružinov. Dieťa bolo počas transportu pri vedomí.
 
31.8.2009:
K lesnému úrazu do Nízkych Tatier letel krátko popoludní vrtuľník VZZS ATE z Banskej Bystrice. Vo veľmi náročnom a strmom teréne lesov Veľkej Chochule si 30 ročný pilčík z obce Kalameny pri práci zarezal pílou do ľavého predkolenia. Spôsobil si devastačné poranenie s masívnym krvácaním a bol v šoku. Z vrtuľníka k pacientovi spustili pomocou palubného navijaku lekára, ktorý zraneného ošetril a naložil do horizontálnej siete. Pomocou navijaku ho leteckí záchranári evakuovali z miesta nehody a po naložení na palubu vrtuľníka smerovali s pacientom do nemocnice v Ružomberku.
 
28.8.2009:
K dopravnej nehode pri obci Bačka (okr. Trebišov) letela košická posádka VZZS. Pri zrážke dvoch osobných áut sa zranilo 5 ľudí. Dievča a chlapca, súrodencov vo veku do 10 rokov, prevážali leteckí záchranári so závažnými poraneniami na Oddelenie traumatológie Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Košiciach. Dospelých zranených prevážali Pozemné záchranné služby do nemocníc v Trebišove a Kráľovskom Chlmci.
 
28.8.2009:
Vo večerných hodinách letel vrtuľník VZZS ATE z Nitry do Komjatíc. Pri výbuchu plynu utrpel popáleniny na 20 - 30% povrchu tela 36 ročný muž. Pacienta po zastabilizovaní transportovala posádka vrtuľníka na Kliniku popálenín a rekonštrukčnej chirurgie v Ružinove.
 
26.8.2009:
Košický vrtuľník VZZS ATE letel krátko popoludní na zásah z Popradu do Vysokých Tatier. Na Skalnatom Plese mal poruchu vedomia 33 ročný muž. Po dosiahnutí pacienta lekárkou VZZS bol muž dezorientovaný a nepamätal si čo sa stalo. Leteckí záchranári ho transportovali do popradskej nemocnice.
 
26.8.2009:
Vo Vysokých Tatrách sa dnes zranil maďarský horolezec. Na Volej veži vypadol zo steny a poranil si dolnú končatinu 63 ročný muž. Na zásah letela popradská posádka VZZS ATE. Z vrtuľníka spustili pomocou palubného navijaku k pacientovi lekára, ktorý ho vyšetril a ošetril, naložil do evakuačnej sedačky a navijakom zraneného z miesta nehody evakuovali. Po naložení na palubu vrtuľníka transportovali pacienta na Oddelenie centrálneho príjmu popradskej nemocnice.
 
25.8.2009:
K výbuchu v Topoľčanoch dnes letel vrtuľník VZZS ATE z Nitry. Leteckí záchranári ošetrovali 28 ročnú ženu, ktorá utrpela rozsiahle popáleniny a otvorené poranenia dolných končatín. Pacientka bola pri vedomí, napojili ju na umelú pľúcnu ventiláciu a transportovali na Kliniku anestéziológie a intenzívnej medicíny v Nitre. Záchranári VZZS ATE spolupracovali pri zásahu s RZP Bánovce nad Bebravou.
 
24.8.2009:
Posádka VZZS ATE z Košíc dnes po sekundárnych letoch s pacientmi zo Sobraniec do Bratislavy a z Trenčína do Trebišova, mala aj primárny zásah v teréne. V čase, keď v Trebišove posádka práve odovzdávala pacienta v tamojšej nemocnici, vlak v tomto meste zachytil 54 ročnú ženu. Pacientku s mozgovolebečným poranením a amputačným poranením dolnej končatiny transportovali vrtuľníkom na Kliniku úrazovej chirurgie v Košiciach. Pri zásahu spolupracovali leteckí záchranári s posádkou RLP Trebišov.
 
24.8.2009:
Na primárny zásah letel krátko popoludní vrtuľník VZZS ATE z Bratislavy. 57 ročnému mužovi prišlo zle pri plávaní v jazere v obci Tomášikovo. Mužovi sa podarilo doplávať k brehu. Leteckí záchranári ho transportovali s podozrením na infarkt myokardu do Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave.
 
23.8.2009:
Do Malej Studenej doliny vo Vysokých Tatrách letela popradská posádka VZZS ATE dnes popoludní. Pomoc potrebovala 62 ročná turistka z Nového Mesta nad Váhom, ktorá si pri túre zlominla členok. Z vrtuľníka pomocou palubného navijaku spustili lekára priamo do Veľkého Hangu, kde pacientku ošetril, naložil do horizontálnej siete a opäť navijakom ju evakuovali z miesta nehody. Turistka tak túru ukončila v popradskej nemocnici.
 
23.8.2009:
Vrtuľník VZZS ATE z Nitry bol dnes popoludní vyslaný na pomoc k dopravnej nehode v obci Lok, okres Levice. Automobil Lada Niva tam z nám neznámych príčin zišiel z vozovky a prevrátil sa na strechu, pričom vodiča vymrštilo z vozidla. Muža (nar. 1965, z Kalnej nad Hronom) na mieste resuscitovala posádka RLP Vráble, v resuscitácii pokračovali aj leteckí záchranári, no napriek spoločnej snahe vodič ťažkým zraneniam napokon podľahol.
 
22.8.2009:
Predčasne sa skončila cesta na tenisový turnaj pre 18 ročnú športovkyňu z Banskej Bystrice a jej mamu. Na diaľnici medzi Banskou Bystricou a Zvolenom sa ich auto prevrátilo na strechu. Na pomoc im okrem posádky RLP zo Zvolena letel aj vrtuľník VZZS ATE z Banskej Bystrice. Mladú tenistku transportovali leteckí záchranári s podozrením na poranenie krčnej a hrudnej chrbtice do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici.
 
21.8.2009:
Pod vrchol Rysov zo severnej strany letel popoludní popradský vrtuľník VZZS ATE. Pri zostupe zo štítu, asi 300 m pod vrcholom, trafila skala do hlavy 7 ročné poľské dievča. K pacientke pomocou palubného navijaku spustili lekára, ktorý ju ošetril. Po naložení na palubu vrtuľníka leteli leteckí záchranári s malou turistkou do nemocnice v Zakopanom. Pri zásahu spolupracovali so záchranármi TOPR.
 
21.8.2009:
Po odovzdaní pacienta z Michalka letela košická posádka VZZS ATE do lesov nad obcou Petrovce. Na kopci Čierna hora náhle odpadol 69 ročný muž z Petroviec. Leteckí záchranári ho transportovali na neurologické oddelenie prešovskej nemocnice.
 
21.8.2009:
Do lesov pri obci Michalok v okrese Vranov nad Topľou smeroval ďalší dnešný primárny zásah. Vrtuľník VZZS ATE z Košíc letel opäť k lesnému úrazu, keď na 37 ročného miestneho muža spadol konár stromu. Spôsobil mu mozgovolebečné poranenie. Leteckí záchranári transportovali pacienta po ošetrení na traumatológiu prešovskej nemocnice.
 
21.8.2009:
Popradský vrtuľník VZZS ATE dnes letel na pomoc ďalšiemu lesnému robotníkovi. Vo Vysokých Tatrách, v lesoch v oblasti Jamského plesa, spadol na 32 ročného drevorubača z Východnej strom. Spôsobil mu poranenie driekovej chrbtice. V náročnom teréne lekára spustili k pacientovi palubným navijakom. Zraneného evakuovali rovnakým spôsobom vo vákuovom saku a po naložení na palubu ho vrtuľník transportoval do popradskej nemocnice.
 
20.8.2009:
Večer leteli leteckí záchranári zo stanice VZZS ATE v Banskej Bystrici do Detvy. Rodinní príslušníci tam našli obeseného 63 ročného muža. Privolali posádku RLP a muža resuscitovali. Privolaní záchranári pokračovali v resuscitácii a po prílete vrtuľníka odovzdali pacienta posádke VZZS, ktorá taktiež pokračovala v resuscitácii na zemi aj na palube. Pacienta odovzdali na Oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny FNsP F.D.Roosevelta v Banskej Bystrici.
 
20.8.2009:
K dopravnej nehode medzi obcami Kalná nad Hronom a Horná Seč letel popoludní vrtuľník VZZS ATE z Nitry. Pri zrážke dvoch osobných áut sa zranili traja ľudia. Najťažšie zraneného, 24 ročného muža z Dolnej Seče, po zaistení základných životných funkcií previezli leteckí záchranári s mnohopočetnými poraneniami na Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny nitrianskej nemocnice. Ďalších dvoch pacientov ošetrovala a transportovala posádka Urgent levice.
 
20.8.2009:
Do Vysokých Tatier letel predpoludním vrtuľník VZZS ATE zo stanice v Poprade. Pri zostupe z Gerlachovského štítu požiadal o pomoc pre svojho klienta horský vodca. 56 ročný Poliak si počas zostupu podvrtol koleno a nebol schopný ďalej pokračovať v túre. Pomocou palubného navijaku v Počúvajovom žľabe spustili k pacientovi lekára VZZS. Pacient mal už zafixovanú končatinu, primárne bol pri ňom horský vodca, ktorý mu vedel poskytnúť prvú pomoc. Zraneného naložili do evakuačnej sedačky a pomocou navijaku evakuovali z miesta zásahu. Vrtuľník ho transportoval do popradskej nemocnice.
 
19.8.2009:
Do Tornale letel vrtuľník VZZS ATE z Banskej Bystrice. Pri skoku do bazéna si vážne poranil krčnú chrbticu 21 ročný muž z Rožňavy. Leteckých záchranárov privolala posádka RLP z Tornale. Pacienta vrtuľník transportoval na Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny FNsP F.D.Roosevelta v Banskej Bystrici.
 
17.8.2009:
Do lesov vrchu Malý Javorník letela predpoludním posádka VZZS ATE z Bratislavy. Padajúci strom tam priamo zasiahol 32 ročného pilčíka z obce Liptovské Revúce. Pacienta s otvorenou zlomeninou dolnej končatiny a poranením hlavy previezli leteckí záchranári do FNsP v Bratislave na Antolskej.
 
16.8.2009:
Košická posádka VZZS ATE letela do lesov kopca Sľubica (blízko Braniska). V neprístupnom teréne spadol z výšky 32 ročný paraglajdista zo Spišskej Novej Vsi. Muž utrpel poranenie hlavy s krátkou poruchou vedomia, závažné zlomeniny oboch dolných končatín s pomerne veľkou stratou krvi. V stabilizovanom stave ho leteckí záchranári evakuovali v podvese z miesta nehody a vrtuľníkom previezli na traumatológiu do Košíc.
 
16.8.2009:
Vrtuľník VZZS ATE zo stanice v Poprade letel popoludní na Chopok. Pri práci v teréne tam zakopol a pri páde na skaly si spôsobil poranenie hrudníka 42 ročný muž z Nitry. Leteckí záchranári ho po ošetrení previezli do popradskej nemocnice.
 
Pri spiatočnom lete so zraneným z Chopku dostali leteckí záchranári hlásenie o zranenom turistovi vo Vysokých Tatrách. Medzi Zeleným a Bielym plesom v strmej časti turistického chodníka spadol 42 ročný Poliak. Pri páde si spôsobil poranenia viacerých častí tela (poranenie hlavy, zlomenina ruky). K zranenému v neprístupnom teréne spustili pomocou palubného navijaku lekára VZZS, ktorý pacienta ošetril. Z miesta zásahu ho evakuovali v horizontálnej sieti. Po naložení na palubu vrtuľníka poľského turistu previezli do popradskej nemocnice.
 
16.8.2009:
V rekreačnom areáli Zlatník predpoludním zasahovala košická posádka VZZS ATE. Záchranárov privolali k topiacemu sa 4,5 ročnému chlapcovi z Košíc. Pacienta leteckí záchranári stabilizovali a previezli do Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach.
 
15.8.2009:
Zatiaľ posledný dnešný zásah košickej posádky VZZS ATE bol v Sečovciach. 40 - 50 ročný muž tam utrpel rozsiahle popáleniny tváre a trupu. Pacienta leteckí záchranári prevzali od posádky Pozemnej záchrannej služby. Po stabilizácii pacienta transportovali na Kliniku popálenín a rekonštrukčnej chirurgie v Nemocnici Košice - Šaca.
 
15.8.2009:
Po odovzdaní pacienta zo Slovenského raja letel košický vrtuľník VZZS ATE do Medzeva. Na motokrosových pretekoch sa zranil 20 ročný pretekár z Českej republiky. Spôsobil si poranenie krčnej chrbtice s ťažkými následkami. Po stabilizovaní a liečbe pacienta na mieste nehody ho leteckí záchranári v podvese evakuovali z terénu. Vrtuľník potom s pacientom smeroval do FNsP v Košiciach.
 
15.8.2009:
Do Slovenského raja letel vrtuľník VZZS ATE zo stanice v Košiciach. Početné poranenia hlavy a trupu tam utrpel po 20 m páde po svahu do Bieleho potoka 6,ť ročný chlapec z Izraela. Po stabilizovaní pacienta ho posádka vrtuľníka previezla na Kliniku úrazovej chirurgie v Košiciach. Leteckí záchranári pri zásahu spolupracovali s HZS.
 
15.8.2009:
Popradský vrtuľník VZZS ATE letel krátko popoludní do Západných Tatier. V Smutnej doline si zranila členok 29 ročná česká turistka. Za pomocou techniky (palubným navijakom) vysadili v teréne lekára VZZS, ktorý turistku ošetril. V evakuačnej sedačke bola evakuovaná palubným navijakom z miesta nehody. Po naložení na palubu vrtuľníka smerovala pacientka do nemocnice v Liptovskom Mikuláši.
 
15.8.2009:
Banskobystrická posádka VZZS ATE letela ráno do Žiaru nad Hronom. Nahlásený bol zásah k vypadnutiu dieťaťa z okna. Leteckí záchranári na mieste zistili, že ide o 22 ročného muža, ktorý pravdepodobne vyskočil z 5. poschodia bytového domu. Pacienta už resuscitovala posádka RLP zo Žiaru nad Hronom. Záchranári VZZS prevzali resuscitáciu, v ktorej pokračovali 50 minút, ašak resuscitácia nebola úspešná.
 
14.8.2009:
Posádka VZZS ATE zo stanice v Poprade letela popoludní do Belianskych Tatier. V Monkovej doline si pri páde na turistickom chodníku poranila členok 64 ročná turistka zo Škótska. Pomocou palubného navijaku v neprístupnom teréne vysadili k pacientke lekára VZZS, ktorý ju ošetril, naložil do evakuačnej sedačky a z miesta nehody ju evakuovali palubným navijakom. Po naložení na palubu vrtuľníka smerovali so zranenou na popradské letisko, kde ju čakala posádka RZP.
 
14.8.2009:
Banskobystrická posádka VZZS ATE letela predpoludním do Banskej Štiavnice. Pri oprave rodinného domu spadol zo strechy 42 ročný muž. S podozrením na poranenie chrbtice, zranením ruky a hlavy ho leteckí záchranári previezli na Oddelenie centrálneho príjmu FNsP F.D.Roosevelta v Banskej Bystrici.
 
13.8.2009:
Druhý zásah popradskej posádky VZZS ATE smeroval do Vysokých Tatier. Pri zostupe z Gerlachu, pod Batizovskou Próbou, došlo k náhlej zástave obehu u 63 ročného poľského turistu. Pacienta najprv resuscitoval horský vodca spolu so synom pacienta. Na miesto zásahu bol z opretia vysadený lekár VZZS, ktorý pokračoval v resuscitácii. Resuscitácia však nebola úspešná.
 
13.8.2009:
Do Levočských vrchov letel vrtuľník VZZS ATE z Popradu. V lesoch vrchu Ihla privalil strom lesného robotníka. K pacientovi v neprístupnom teréne vysadila posádka vrtuľníka lekára VZZS. 53 ročný muž z Nižných Ružbách však utrpel ťažké poranenie mozgu, ktoré bolo nezlúčiteľné so životom.
 
12.8.2009:
Do Vysokých Tatier letel popludní vrtuľník VZZS ATE z Popradu. Na turistickom chodníku zo Sedla Váha na vrchol Rysov sa zranil 47 ročný český turista. K pacientovi pomocou palubného navijaku spustili lekára VZZS, ktorý ho ošetril. Nasledovala evakuácia z miesta nehody v evakuačnej sedačke, rovnako pomocou palubného navijaku. Po naložení na palubu vrtuľníka smerovala posádka s pacientom, ktorý utrpel zlomeninu členka, do popradskej nemocnice.
 
10.8.2009:
Vo večerných hodinách letel vrtuľník z popradskej stanice VZZS ATE na Zamagurie. V Matiašovciach prešiel 57 ročného muža v šope pri dome jeho vlastný traktor. Spôsobil mu závažné poranenia. Vrtuľník ho transportoval do popradskej nemocnice, kde ho na Oddelení centrálneho príjmu prevzal traumatologický tím.
 
10.8.2009:
Na ceste medzi Gbelcami a Štúrovom zišlo z vozovky osobné auto, ktoré sa niekoľkorát prevrátilo a skončilo na streche. Vo vozidle boli 4 pasažieri, 2 našli záchranári mimo vozidla. K zraneným (2 ťažko, 2 ľahko) letel vrtuľník VZZS ATE z Nitry. 42 ročnú ženu zo Štúrova pravdepodobne so zlomeninou krčnej chrbtice a otrasom mozgu prevážali leteckí záchranári na Oddelenie centrálneho príjmu do Fakultnej nemocnice v Nových Zámkoch. Ďalšia ťažko zranená osoba s poranením hrudníka, bola po operácii aneurizmy a preto nemohla byť transportovaná letecky.
 
10.8.2009:
Posádka VZZS ATE z Bratislavy letela k dopravnej nehode. Na ceste z Plaveckého Podhradia pri obci Plavecký Mikuláš sa zrazilo osobné auto s dodávkou. Pri zrážke sa ťažko zranili dve osoby. 60 ročného muža z Rohožníka s končatinovými poraneniami a zlomeninou panvy transportoval vrtuľník do nemocnice v Bratislave na Kramároch. Druhého ťažko zraneného pacienta ošetrovala a prevážala posádka RLP Malacky.
 
9.8.2009:
Posádka VZZS ATE z Popradu letela popoludní opäť do Vysokých Tatier. V severnej stene Galérie Ganku vypadol zo steny asi 25 ročný horolezec z Poľska. Posádka vrtuľníka najprv vyviezla a pomocou palubného navijaku spustila na miesto čo najbližšie k zranenému záchranárov HZS. Kým horskí záchranári liezli k zranenému, ktorého museli spustiť pod stenu, vrtuľník pod stenu vyviezol a opäť pomocou palubného navijaku spustil lekárku VZZS, ktorá horolezca ošetrila. Pacient bol pri vedomí, mal poranenú hlavu a podozrenie na poranenie chrbtice. Vo vákuovom saku ho evakuovali z miesta nehody a po naložení na palubu vrtuľníka smeroval do popradskej nemocnice.
 
9.8.2009:
Krátko pred poludním letel vrtuľník VZZS ATE z Popradu do Vysokých Tatier. Na turistickom chodníku medzi Skalnatým plesom a Veľkou Svišťovkou sa pošmykla 49 ročná česká turistka. So zlomeným členkom nemohla pokračovať v túre. K pacientke spustili pomocou palubného navijaku lekárku VZZS. Zranenú po ošetrení evakuovala posádka vrtuľníka v evakuačnej sedačke, rovnako pomocou palubného navijaku. Vrtuľník s pacientkou na palube smeroval do popradskej nemocnice.
 
8.8.2009:
Vrtuľník VZZS ATE z Popradu letel na ďalšiu záchrannú akciu do Vysokých Tatier. Pri zostupe zo Slavkovského štítu sa na turistickom chodníku pošmykol 25 ročný turista z Poľska. Spôsobil si zlomeninu alebo vyvrtnutie členku. Lekárku VZZS spustili pomocou palubného navijaku k zranenému. Po ošetrení pacienta evakuovali z miesta nehody v evakuačnej sedačke, naložili ho na palubu vrtuľníka a transportovali do popradskej nemocnice.
 
8.8.2009:
Košický vrtuľník VZZS ATE letel do oblasti Drienovských kúpeľov. V lese tam spadol z motorky 37 ročný hubár z Drienova. Pri páde si spôsobil špirálovitú zlomeninu ľavého predkolenia. Po vyšetrení, ošetrení a podaní liečby pacient smeroval na Kliniku úrazovej chirurgie v Košiciach.
 
8.8.2009:
Vrtuľník VZZS ATE zo stanice Poprad letel dnes aj na Zamagurie. V Spisšskej Starej Vsi bol 70 ročný pacient s poruchou vedomia a bolesťou v hrudníku. Muža prevzali od posádky RZP na futbalovom ihrisku. S podozrením na cievnu mozgovú príhodu alebo infarkt ho transportovali do popradskej nemocnice.
 
8.8.2009:
Popradský vrtuľník VZZS ATE letel predpoludním do Vysokých Tatier. V oblasti Prostredného hrotu, presnejšie Dubskeho lávky nemohol pre celkovú únavu a kŕče v končatinách pokračovať vo výstupe 50 ročný horolezec z Banskej Bystrice. Horský vodca, ktorý bol s klientom, preto privolal na pomoc VZZS. Lekára k pacientovi spustili pomocou palubného navijaku. Pacienta transportovali na stanicu VZZS v Poprade, kde ho prevzala miestna posádka RZP.
 
7.8.2009:
Popradský vrtuľník VZZS ATE letel po ukončení akcie v Malej studenej doline na Chatu pod Rysmi. Tam čakal už na nosidlách 29 ročný poľský turista, ktorý mal niekoľko hodín akútne bolesti brucha, bol slabý a nebol schopný zostupu. Vrtuľník ho transportoval do popradskej nemocnice.
 
7.8.2009:
K horolezeckému výpadku vo východnej stene Zadných oštepov v Malej studenej doline letela v poludňajších hodinách posádka VZZS ATE z Popradu. Asi 50 ročný poľský horolezec vypadol zo steny potom, ako sa z nej vytrhol balvan, ktorý mu následne spôsobil poranenie hrudníka. Muž bol pri vedomí, udával bolesti hrudníka a postupne strácal vedomie. Nachádzal sa v náročnom teréne, kde nebolo možné dostať k pacientovi lekára. S jeho resuscitáciou začali záchranári HZS, keď pacienta dostali pod stenu v resuscitácii pokračovala posádka VZZS, avšak horolezec utrpel zranenia nezlúčiteľné so životom.
 
7.8.2009:
Vrtuľník zo stanice VZZS ATE v Banskej Bystrici letel popoludní k strelnému poraneniu jatočnou pištoľou. 21 ročného muža so strelným poranením hlavy zaintubovala posádka RLP zo Zvolena. Leteckí záchranári pacienta prevzali v obci Lieskovec, napojili ho na umelú pľúcnu ventiláciu a v kritickom stave previezli na Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny FNsP F.D.Roosevelta v Banskej Bystrici.
 
5.8.2009:
Do Vysokých Tatier letela popoludní posádka VZZS ATE z Popradu. V sedle Váha čakala na pomoc turistka s poranenou dolnou končatinou, ktorá nebola schopná pokračovať v túre. Ani jeden z pokusov o nálet z troch rôznych dolín nebol úspešný a pre zhoršujúce sa letové podmienky (nízka a pulzujúca oblačnosť) leteckí záchranári pacientku nedosiahli. Posádka vrtuľníka bola kvôli nepriaznivému vývoju počasia po celý čas v spojení so záchranármi HZS, ktorí pokračujú v pozemnej záchrannej akcii.
 
4.8.2009:
Do obce Nebojsa letela podvečer posádka VZZS ATE z Nitry. Pri výkopových prácach tam vo výkope zasypalo dvoch mužov (zosunula sa vykopaná zemina naložená na Tatre). Jeden z nich mal zavalené dolné končatiny a panvu, druhý utrpel pomliaždenie hrudníka a zlomeninu hornej končatiny. Zranených vyprosťovali posádky Pozemnej záchrannej služby z Galanty spolu s hasičmi a posádkou VZZS. Po ošetrení posádka vrtuľníka previezla 54 ročného muža z Nitry s poranením hrudníka a hornej končatiny na Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny v Nitre.
 
3.8.2009:
Vrtuľník VZZS ATE zo strediska Banská Bystrica letel podvečer na pomoc do lesov v okolí Oravskej Polhory k 23 ročnému lesnému robotníkovi, ktorého privalil strom. Muž z Hrušova utrpel otras mozgu, poranenie hrudníka a zlomeniny oboch horných končatín. Z nedostupného terénu ho posádka evakuovala palubným navijakom. Ešte pred tým k nemu rovnakým spôsobom spustili lekára, ktorý ho ošetril. Vrtuľník zraneného previezol do nemocnice v Dolnom Kubíne. K zraneniu došlo za Hviezdoslavovou horárňou.
 
3.8.2009:
Strom v lese pri obci Čimhová dnes privalil 18 ročného lesného robotníka z obce Liesek. Primárne pri pacientovi zasahovala RLP z Trstenej a hasiči. Tí zraneného preniesli na lúku, odkiaľ ho so zlomeninami dolných končatín transportoval vrtuľník VZZS ATE z Banskej Bystrice do nemocnice v Trstenej.
 
2.8.2009:
Večer letel vrtuľník VZZS ATE z Popradu na výzvu KOS na pomoc HZS do Vysokých Tatier. V západnej stene Ostrvy vypadol 55 ročný poľský turista zo steny. Na palube vrtuľníka bol okrem pilota záchranár VZZS, ktorý pomocou palubného navijaku priamo do steny vysadil tretieho člena posádky - záchranára HZS. Ten ošetril zraneného priamo v stene a opäť palubným navijakom oboch evakuovali záchranári VZZS z miesta nehody. Pacienta odovzdali príslušníkom HZS.
 
2.8.2009:
Aj bratislavská posádka VZZS ATE dnes letela na primárny zásah priamo do terénu. Z Piešťan prevážali 15 ročného chlapca, ktorý sa topil. Pacienta resuscitovala posádka RLP Piešťany. Leteckí záchranári ho previezli v umelom spánku a napojeného na riadenú pľúcnu ventiláciu na Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny FNsP v Bratislave na Kramároch.
 
2.8.2009:
K Hodrušským jazerám letela posádka VZZS ATE z Nitry. Popoludní tam na hojdačkách zo 4 m výšky spadlo 18 ročné dievča z obce Lovčica - Trubín. Pri páde utrpelo mnohopočetné poranenia. Pri pacientke boli primárne posádky IRS Banská Štiavnica a RZP Žarnovica. Posádka VZZS prevzala pacientku a v stabilizovanom stave ju previezla na Detské oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny v Banskej Bystrici.
 
2.8.2009:
Banskobystrická posádka VZZS ATE letela popoludní k dopravnej nehode, ktorá sa stala na hlavnej ceste medzi Banskou Bystricou a Brusnom, pri odbočke na Ľubietovú. 30 ročný motocyklista zo Slovenskej Ľupče pri zrážke s osobným autom utrpel závažné poranenia dolných končatín. Pacienta primárne vyšetrila a ošetrila posádka RZP Brusno, následne ho prevzala posádka VZZS, ktorá pokračovala v terapii. Zraneného transportovali do FNsP F.D.Roosevelta v Banskej Bystrici na Oddelenie urgantného príjmu.
 
2.8.2009:
Záchranárom VZZS ATE z Popradu dnes v hustom lese Slovenského raja nepomohla pri hľadaní zraneného ani dymovnica. V silnom vetre dymové označenie miesta nehody jednoducho rozfúkal silný vietor. Vrtuľník do nedostupného terénu privolali záchranári HZS, ktorí pilotovi VZZS napokon zadali GPS koordináty presne lokalizujúce ich polohu. V rokline Piecky sa pod 44 ročným turistom z Košíc prelomila drevená doska lávky a muž kvôli zraneniu nebol schopný pokračovať v túre. Pilot podal pri spúšťaní lekára pomocou palubného navijaku v náročných poveternostných podmienkach bravúrny výkon (lekára spustil na 48 m lane). Po evakuovaní pacienta z miesta nehody a jeho naložení na palubu vrtuľníka, ho leteckí záchranári transportovali do popradskej nemocnice.
 
31.7.2009:
Po záchrannej akcii vo Vysokých Tatrách smeroval popradský vrtuľník VZZS ATE do lesov nad Vyšnou Bocou. S lesným traktorom sa nevrátil na dohovorené miesto 25 ročný muž zo Spišského Bystrého. Kamaráti ho našli vypadnutého z prevráteného traktora v lesnom úvoze. Lekára VZZS spustili na miesto zásahu palubným navijakom. Pacienta museli vyprostiť z úvozu a po ošetrení ho v kritickom stave previezli do popradskej nemocnice na Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny.
 
31.7.2009:
Do Vysokých Tatier leteli popoludní leteckí záchranári z popradskej stanice VZZS ATE. Zažívacie ťažkosti bránili v zostupe z Rysov 16 ročnej turistke z Moravy, ktorá sa vybrala na túru napriek zdravotným problémom. Po podaní liečby smeroval vrtuľník s pacientkou na popradské letisko, kde ju prevzala posádka Pozemnej záchrannej služby a vrtuľník smeroval na ďalší zásah. Pri zásahu spolupracovali leteckí záchranári VZZS ATE s HZS.
 
31.7.2009:
Do obce Farná letela podvečer posádka VZZS ATE z Nitry. 49 ročný muž z obce s infarktom myokardu potreboval lekárske ošetrenie a následný prevoz na odborné pracovisko. Leteckí záchranári ho previezli do nitrianskeho Kardiocentra. Pri zásahu spolupracovala posádka VZZS ATE s posádkou RLP zo Želiezoviec.
 
30.7.2009:
Leteckí záchranári zo stanice VZZS ATE Košice leteli popoludní do obce Poráč. Na poli tam spadol z vlečky 60 ročný miestny muž. Pri páde si poranil chrbticu s ochrnutím dolných končatín. Pacienta po stabilizácii a liečbe previezli vrtuľníkom na Kliniku úrazovej chirurgie v Košiciach.
 
30.7.2009:
Včera večer letel vrtuľník VZZS ATE z Popradu do lokality Fabova hoľa v Muránskej planine. Pod 47 ročnou ženou z Pohronskej Polhory sa údajne kvôli medveďovi splašil kôň. Žena si pri páde pravdepodobne poranila driekovú chrbticu. Po ošetrení ju posádka VZZS transportovala do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici. Pri zásahu spolupracovali leteckí záchranári s posádkou RLP Bystrá.
 
29.7.2009:
Vrtuľník VZZS ATE z Bratislavy letel podvečer do obce Plavecký Mikuláš. Pre 58 ročného muža sa nešťastne skončila oprava jeho osobného auta. Keď ležal pod ním, drevené podstavce, na ktorých auto stálo, to nevydržali a vozidlo spadlo na muža. S podozrením na zlomeninu hrudnej chrbtice a pravej strany rebier ho po ošetrení previezli leteckí záchranári do nemocnice v Bratislave na Antolskej.
 
28.7.2009:
Ďalší paraglajdista sa dnes zranil na Donovaloch. K pacientovi prišla okrem leteckej záchrany v podobe posádky VZZS ATE z Banskej Bystrice, aj posádka pozemnej záchrannej služby (Falck Donovaly) a HZS. 42 ročného paraglajdistu zo Zvolena na Novej Holi ešte pred pristátim podfuklo a následne spadol kolmo na zem zo 7 m výšky. S podozrením na poranenie driekovej chrbtice pacienta posádka vrtuľníka previezla na Oddelenie traumatológie Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici.
 
28.7.2009:
K dopravnej nehode v Kremnici - Lúčkach letel predpoludním vrtuľník VZZS ATE z Banskej Bystrice. Pri zrážke osobného auta s Aviou sa zranilo 9 ročné dievča z Púchova, ktoré sedelo na zadnom sedadle. Po zaistení a ošetrení bola pacientka s vážnym poranením hlavy transportovaná na Detské oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici.
 
28.7.2009:
Ešte večer letel vrtuľník VZZS ATE z Nitry k dopravnej nehode, ktorá sa stala na zlatomoraveckej ceste. Pri čelnej zrážke dvoch osobných áut sa zranilo 16 ročné dievča z obce Brehy pri Novej Bani. Pacientku po ošetrení previezli s vážnymi poraneniami hlavy a hrudníka a menšími zlomeninami na Detské oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici.
 
27.7.2009:
Bratislavská posádka VZZS ATE letela do obce Gajary. Doma v bezvedomí tam našli príbuzní 55 ročného muža. Primárne ho ošetrila posádka RLP z Malaciek. Posádka vrtuľníka pacienta s krvácaním do mozgu previezla na Oddelenie urgentného príjmu do nemocnice na bratislavských Kramároch.
 
27.7.2009:
Vrtuľník VZZS ATE z Bratislavy letel do Borského Svätého Jura k 56 ročnej pacientke so zástavou srdca. Primárne ju resuscitovala posadka RLP z Malaciek, následne sa k resuscitácii pridala aj posádka VZZS, avšak oživovanie nebolo úspešné.
 
27.7.2009:
Vrtuľník z popradskej stanice VZZS ATE letel popoludní do doliny Vyšný Chmelinec južne od vodnej nádrže Čierny Váh. 47 ročný lesný robotník z Podolínca si pri páde poranil hrudník a pravú hornú končatinu. Primárne bola pri pacientovi posádka RLP z Liptovského Hrádku, následne bol do terénu vysadený navijakom lekár VZZS ATE, ktorý po ošetrení pacienta evakuoval z miesta nehody vo vákuovom saku. Pacient bol prevezený na centrálny prijem popradskej nemocnice.
 
26.7.2009:
Popoludní letela popradská posádka VZZS ATE do obce Mlynčeky. Z rebríka tam spadlo 14 ročné dievča. Po ošetrení ju vrtuľníkom previezli priamo do Fakultnej nemocnice v Košiciach na špecializované pracovisko (Detská JIS). Pacientka je v život ohrozujúcom stave.
 
26.7.2009:
Posádka VZZS ATE z Košíc zasahovala predpoludním na motoristických pretekoch pri obci Ďurďoš. Do stromu tam vrazilo jedno z vozidiel. Nevedno či išlo o pretekára, keďže bol v aute sám. 33 ročný Bratislavčan mal mnohopočetné vážne poranenia (pomliaždenie pľúc a srdca) a bol v bezvedomí. Po ošetrení posádka vrtuľníka previezla pacienta na Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny v Košiciach.
 
26.7.2009:
Ráno prevážala košická posádka VZZS ATE zo SNV 49 ročnú ženu do Košíc. Išlo o pacientku zo Smižian, ktorej partner spôsobil sekerou vážne poranenia hlavy. Vrtuľník zranenú s mozgovolebečným poranením a zlomeninymi kostí hlavy previezol do nemocnice v Košiciach, kde sa podrobí operačnému zákroku na Oddelení neurochirurgie.
 
25.7.2009:
Nitrianska posádka VZZS ATE letela popoludni do Galanty. Priamo z Oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny prevzali 41 ročného pacienta, ktorý spadol zo strechy. Slovák z Jánoviec (okres Poprad), trvale žijúci na Floride, sa prišiel pozrieť na stavebné práce na streche rodinného domu. Pádom zo 4 m výšky si spôsobil ťažké poranenie hlavy. Leteckí záchranári ho previezli v umelom spánku, napojeného na riadenú pľúcnu ventiláciu na Neurochirurgické oddelenie Nemocnice v Nových Zámkoch, kde podstúpi operačný zákrok.
 
25.7.2009:
K dopravnej nehode, ktorá sa stala v Banskej Štiavnici, letel popoludní vrtuľník VZZS ATE zo stanice v Banskej Bystrici. Z motocykla tam spadol 17 ročný mladík. S podozrením na otras mozgu a ďalšie zranenia ho leteckí záchranári previezli na CT vyšetrenie do nemocnice v Žiari nad Hronom. Pacient bude ďalej smerovať do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici.
 
25.7.2009:
Bratislavská posádka VZZS zasahovala v obci Zlaté Klasy. Dvaja chlapci sa tam s horiacimi zápalkami pokúšali zistiť koľko benzínu ostalo v nádrži auta. Starší z nich (9 rokov) sa pritom popálil na tvári a pravej ruke. Išlo o popáleniny 1. a 2. stupňa na 5 - 10% povrchu tela. Leteckí záchranári ho po ošetrení previezli vrtuľníkom na Kliniku popálenín a rekonštrukčnej chirurgie v Bratislave - Ružinove. Mladšieho chlapca transporovala posádka pozemnej záchrannej služby do nemocnice v Dunajskej Strede.
 
24.7.2009:
Večer leteli záchranári VZZS ATE z Banskej Bystrice do Brezna. 54 ročného kombajnistu tam za neznámych okolností prešiel kombajn. Ten mu spôsobil devastačné poškodenia panvy a zlomeninu stehna. Muž bol v ťažkom hemoragickom šoku, preto ho posádka RLP z Brezna spolu s leteckými záchranármi uviedli do umelého spánku. Vrtuľníkom ho potom previezli na Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny v Banskej Bystrici.
 
24.7.2009:
Košická posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE letela do Pavloviec nad Uhom. Do plytkej vody rieky Uh tam za nám neznámych okolností skočil 19 ročný miestny muž. Mladík bol chvíľu pod hladinou, nad vodou ho potom do príchodu hasičov, ktorí ho z vody vytiahli, držali kamaráti. Primárne bola pri pacientovi RZP Veľké Kapušany. Pacient utrpel poranenia krčnej chrbtice s vážnymi následkami. Vrtuľníkom ho leteckí záchranári previezli na Kliniku úrazovej chirurgie do Košíc.
 
24.7.2009:
Už krátko po 9-tej hodine leteli záchranári VZZS ATE z Popradu do Vysokých Tatier. Spod Žabieho koňa zachraňovali 33 ročného poľského horolezca. Ten vypadol ešte na začiatku steny a spôsobil si závažné poranenia vyžadujúce hospitalizáciu. Jeho spolulezci ho spustili pod stenu, kde ho lekár VZZS ošetril a v spolupráci s Dobrovoľnými záchranármi THS a prítomnými horolezcami ho preniesli na miesto, kde ho bolo možné naložiť do horizontálnej siete. Po naložení na palubu smeroval vrtuľník s mladým Poliakom do popradskej nemocnice. Záchranná akcia prebiehala vo veľmi nepriaznivých meteorologických podmienkach.
 
24.7.2009:
Ešte včera večer letela bratislavská posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE k dopravnej nehode, ktorá sa stala na hlavnej ceste pri Plaveckom Štvrtku v smere na Malacky. Čelná zrážka dvoch osobných áut si vyžiadala život jedného muža. Ďalší účastník nehody, 18 ročný muž zo Stupavy, utrpel zlomeniny oboch stehien, pomliaždenie hrudníka, otras mozgu a tŕžne poranenie ľavého predlaktia. Lecekí záchranári ho previezli po ošetrení na Oddelenie centrálneho príjmu do nemocnice na bratislavských Kramároch.
 
23.7.2009:
Popradská posádka VZZS ATE letela do lesov Spišskej Magury. V katastri obce Veľký Lipník, v lokalite Veterný vrch sa stal lesný úraz. Spílený strom sa po dopade na zem odrazil a trafil pilčíka do ľavej dolnej končatiny. 18 ročného muža z Lechnice v nedostupnom teréne vyšetril a ošetril lekár VZZS, ktorý sa na miesto úrazu spustil pomocou palubného navijaku. Rovnakým spôsobom evakuovala posádka VZZS zraneného. Po naložení na palubu vrtuľníka ho previezli na Oddelenie centrálneho príjmu do popradskej nemocnice. Pri zásahu spolupracovali s posádkou RZP EMS Spišská Stará Ves.
 
23.7.2009:
Predpoludním letel vrtuľník Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE z Nitry do Želiezoviec. Miestna posádka RLP tam bola pri 50 ročnej žene s infarktom myokardu. Leteckí záchranári prevzali pacientku a previezli ju do Kardiocentra v Nitre.
 
23.7.2009:
Ešte v noci zasahovala posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby z Nitry. Pri 63 ročnej pacientke z Novej Viesky s akútnym infarktom myokardu, ktorý sa komplikoval kardiogénnym šokom, zasahovala RLP zo Štúrova. Pacientku prebrali leteckí záchranári v obci Pribeta. Bola napojená na umelú pľúcnu ventiláciu, potrebovala úpravu tlaku. Počas letu bola naďalej napojená na umelú pľúcnu ventiláciu a pre rozvoj kardiogénneho šoku vyžadovala podporu obehu katecholamínmi. Pacientku odovzdali v Kardiocentre v Nitre.
 
22.7.2009:
Na dnešné zvážanie sena nezabudne 56 ročná žena z obce Jakubany v okrese Stará Ľubovňa. Tá spadla z vlečky plne naloženej senom v lokalite Ľubovnianske kúpele. Vážne si pritom poranila chrbát. Primárne bola pri pacientke posádka RLP zo Starej Ľubovne, ktoré vzhľadom na závažnosť poranenia a náročný terén, žiadala o transport vrtuľníkom. Posádka VZZS ATE z Popradu prevzala pacientku a previezla ju na Kliniku úrazovej chirurgie do Košíc.
 
22.7.2009:
Do oblasti Dačov lom - Útlaky pri Veľkom Krtíši letel vrtuľník VZZS ATE zo stanice v Banskej Bystrici. 68 ročného muža z Dačovho lomu, trpiaceho silnou alergiou, uštipla včela. Na samote pacienta ošetrila posádka VZZS, zmerali mu vitálne funkcie, podali liečbu proti anafylaktickému šoku. Jeho zdravotný stav sa následne zlepšil a nebol potrebný letecký transport.
 
21.7.2009:
K dopravnej nehode v obci Okoličná na Ostrove letel večer vrtuľník VZZS ATE z Nitry. Osobné auto tam vrazilo čelne do stromu. Vo vozidle boli hlásené 2 zranené osoby. Šofér utrpel zranenia nezlúčiteľné so životom. Jeho spolujazdca, 28 ročného muža z Komárna, s vážnymi mnohopočetnými zraneniami previezli leteckí záchranári na Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny Fakultnej nemocnice v Nových Zámkoch.
 
21.7.2009:
V Daxnerovom sedle pod Kriváňom dnes zasahovali záchranári VZZS z Popradu. Pri zostupe z Kriváňa si poranila ľavú dolnú končatinu 56 ročná turistka z Prahy. v nedostupnom teréne pilot vrtuľníka vysadil lekára pomocou navijaku. Po vyšetrení a ošetrení pacientky ju palubným navijakom evakuovali. Po naložení na palubu vrtuľníka smerovala zranená na Chirurgickú príjmovú ambulanciu do popradskej nemocnice.
 
21.7.2009:
Banskobystrická posádka VZZS ATE letela na primárny zásah do obce Podhorie pri Banskej Štiavnici. Pri páde zo schodov si udrel hlavu o betónový kvetináč 63 ročný muž z obce. Pacient ostal v bezvedomí. Posádka VZZS ho zaintubovaného a napojeného na umelú pľúcnu ventiláciu previezla na Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny do zvolenskej nemocnice. Muž utrpel zlomeninu lebečnej kosti s krvácaním do mozgu.
 
21.7.2009:
Nitrianska posádka VZZS ATE letela v noci do obce Svodín. Do bazéna tam spadlo 1,5 ročné dievčatko. Z vody ho vytiahla jeho mama, ktorá ho začala okamžite resuscitovať. Následne v resuscitácií pokračovala posádka RLP zo Štúrova, ktorá ho napojila na umelú pľúcnu ventiláciu a žiadala o transport vrtuľníkom. Podsádka VZZS prevzala malú pacientku na umelej pôúcnej ventilácii a po zastabilizovaní ju previezla do Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave.
 
20.7.2009:
Do Vysokých Tatier letel popradský vrtuľník VZZS ATE. 27 ročného horolezca z Bratislavy zasiahol počas výstupu na Jastrabiu vežu padajúci kameň. Zranený muž ostal visieť v stene, čo si vyžiadalo spoločný zásah VZZS a HZS. Lekára VZZS vysadil pilot vrtuľníka pomocou palubného navijaku. Pacienta po vyšetrení a následnom ošetrení evakuoval vrtuľník z miesta nehody rovnako pomocou palubného navijaku. Pacienta po vyšetrení a následnom ošetrení evakuovali z miesta nehody rovnako pomocou palubného navijaku. Po naložení na palubu vrtuľníka smeroval pacient s poranením hornej a dolnej končatiny, nie však v ohrození života, do popradskej nemocnice.
 
18.7.2009:
Do Vysokých Tatier letel podvečer vrtuľník z popradskej stanice VZZS ATE. Na zjazdovke Generál si spôsobila poranenie členka 54 ročná Belgičanka. Tá sa v nevhodnej obuvi vybrala lanovkou na Skalnaté Pleso, cestu späť chcela absolvovať po vlastných. Pomocou palubného navijaku sa k zranenej dostal lekár VZZS. Po ošetrení ju evakuoval z miesta nehody a vrtuľníkom ju transportovali na popradské letisko. Sanitkou bola prevezená do popradskej nemocnice.
 
18.7.2009:
Nitrianska posádka VZZS ATE letela do Tekovskej Breznice v okrese Žarnovica. Počas motocyklových ukážok pre deti tam český motocyklista z Havířova vrazil s dieťaťom na motorke do brány. Dieťa previezla posádka pozemnej záchrannej služby do nemocnice v Žiari nad Hronom. 33 ročného muža so zlomeninou chrbtice v krížovej oblasti s ochrnutím dolných končatín, zlomeninou ľavej lopatky a pomliaždením panvy previezol vrtuľník na Oddelenie úrazovej chirurgie a ortopédie v nitrianskej nemocnici na CT vyšetrenie.
 
18.7.2009:
Vrtuľník popradskej stanice VZZS letel do lesného terénu pri obci Jastrabie nad Topľou (okres Vranov nad Topľou). Pri práci v lese si 29 ročný muž z obce spôsobil komplikovanú zlomeninu členku. Vrtuľník v teréne nemohol pristáť, preto za opretia vysadil lekára, ktorý zraneného ošetril. Muža transportovali na traumatológiu nemocnice v Prešove.
 
18.7.2009:
Vrtuľník VZZS ATE z Popradu letel včera popoludní do obce Žakovce. Od pozemnej záchrannej služby prebrali 83 ročného pacienta s infarktom, ktorého previezli do Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb v Košiciach.
 
18.7.2009:
Nešťastne sa skončili stavebné práce pri rodinnom dome v Skalici pre 55 ročného miestneho muža. Pádom z lešenia z výšky 10 metrov si spôsobil vážne mozgovolebečné poranenie. V bezvedomí, napojeného na riadenú ventiláciu, ho bratislavská posádka VZZS ATE previezla na traumatológiu nemocnice v Bratislave na Kramároch.
 
16.7.2009:
K dopravnej nehode pri obci Zvončín letel vrtuľník stanice Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby Bratislava. Pri čelenej zrážke dvoch osobných áut sa vážne zranili dve osoby. V jednom z vozidiel sa viezol dôchodcovský pár z obce Košolná (okres Trnava). Muž bol na mieste resuscitovaný posádkou RLP. 64 ročnú ženu s podozrením na zlomeninu rebier, pomliaždením hrudníka a otrasom mozgu, pri vedomí, ale dezorientovanú, previezli záchranári VZZS ATE do nemocnice v Trnave.
 
16.7.2009:
Do obce Gbelce v okrese Nové Zámky letel vrtuľník LZZS ATE z Nitry. Posádka RLP, ktorá bola pri pacientovi (nar. 1954) s infarktom myokardu, žiadala o spoluprácu pri prevoze do Kardiocentra v Nitre.
 
16.7.2009:
Vo večerných hodinách letel vrtuľník LZZS ATE z Popradu do oblasti letiska pri Ražňanoch. Nahlásený bol pád ultraľahkého lietadla a dve zranené osoby. Posádka na mieste zistila, že jedna osoba utrpela zrenenia nezlúčiteľné so životom. Druhého zraneného, 35 ročného pilota z Humenného, so zlomeninou stehna, panvy, poraneniami brušných orgánov a pomliaždením hrudníka previezli zastabilizovaného a v umelom spánku na Kliniku anestéziológie a intenzívnej medicíny v Prešove.
 
14.7.2009:
V lesoch Čiernej hory v Košickom kraji zasahovala posádka LZZS ATE z Košíc. 69 ročný východniar dostal v lese akútnz infarkt myokardu. V nedostupnom teréne pomocou 40 m závesu vysadili na miesto nehody lekárku LZZS, ktorá po urgentnom ošetrení a následnej stabilizácii pacienta evakuovala v sedačke. Vrtuľník ho transportoval do Východoslovenského ústavu srdových a cievnych chorôb v Košiciach.
 
14.7.2009:
Nitriansku posádku LZZS ATE dnes privolali do obce Tekovské Nemce. Pri záhradkárskych prácach privalila 1000 litrová nádrž s vodou 67 ročnú ženu. Po ošetrení ju v stabilizovanom stave so zlomeninami ramena, predlaktia a predkolenia previezli leteckí záchranári na traumatológiu do Nitry.
 
12.7.2009:
K zrážke dvoch osobných áut na "zlatomoraveckej ceste" letel podvečer vrtuľník LZZS ATE z Nitry. V jednom z vozidiel zostal zakliesnený 71 ročný muž, ktorého po vyprostení, zaistení základných životných funkcií a ošetrení previezli leteckí záchranári s mnohopočetnými zraneniami na Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny v nemocnici v Nových Zámkoch. Pri zásahu spolupracovala posádka LZZS ATE s posádkou RLP IRS a RZP Beladice.
 
12.7.2009:
Čelná zrážka motocyklistu s osobným autom na Pezinskej Babe si vyžiadala opäť vzlet vrtuľníka LZZS ATE z Bratislavy. 33 ročného muža z Trenčína previezol vrtuľník po ošetrení do nemocnice v bratislavskom Ružinove.
 
12.7.2009:
Bratislavská posádka LZZS ATE letela na Senecké jazerá. 30 ročný muž z Trebišova si pri skoku do vody zlomil krčnú chrbticu a spôsobil poškodenie miechy. Vrtuľník ho transportoval do Fakultnej nemocnice v Bratislave na Kramároch.
 
11.7.2009:
Popradská posádka LZZS ATE letela popoludní do lesov v oblasti obce Sulín v staroľubovnianskom okrese. Pri zbieraní hríbov spadla zo skaly blízko rieky 39 ročná Prešovčanka. V nedostupnom teréne vrtuľník pomocou palubného navijaku vysadil lekárku LZZS a po ošetrení pacientku taktiež pomocou navijaku evakuovali z miesta úrazu. S otvorenou zlomeninou ľavého predkolenia zranenú transportovali do nemocnice v Starej Ľubovni.
 
11.7.2009:
Do obce Dubník v okrese Nové Zámky letel popoludní vrtuľník LZZS ATE z Nitry. Leteckí záchranári zasahovali spolu s posádkou RZP Nové Zámky pri staršom mužovi, ktorý spadol ešte včera v pivnici a zostal tam zakliesnený až do dnešného dňa. 68 ročný muž utrpel pravdepodobne zlomeninu krčnej chrbtice s ochrnutím horných a dloných končatín. Vrtuľníkom ho transportovali na Oddelenie traumatológie do nemocnice v Nových Zámkoch.
 
10.7.2009:
Na ceste medzi stanicou kabínkovej lanovky na Skalnaté Pleso - Štart a Tatranskou Lomnicou narazil dnes približne o 15:00 hod. ( čas nie je presný) do protiidúceho auta 12 ročný kolobežkár z Litvy. Po čelnej zrážke bol v bezvedomí. Na mieste nehody zasahovala posádka RLP EMS z Nového Smokovca a na pomoc priletela aj posádka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATe z Popradu. Lekári chlapcovi poskytli nevyhnutnú prvú pomoc a posádka vrtuľníka ho tzransportovala do popradskej nemocnice. Kolobežkár urtpel rozsiahle zranenia hlavy, hrudníka a pravdepodobne aj brucha. V tomto čase je na odbornom CT vyšetrení v Poprade. Posádka vrtuľníka čaká v nemocnici na stanovenie diagnózy. Ak bude potrebné vrtuľníkom chlapca prepravia do Košíc.
 
9.7.2009:
Epileptický záchvat dnes o 16:00 hod. dostal v lesnom poraste pri Ihľanoch, okr. Kežmarok 40 - ročný drevorubač z N.Ružbách. Na mieste nehody zasahovala posádka RLP z Kežmarku. Drevorubač bol pre pozemných záchranárov v nedostupnom teréne, preto požiadali o pomoc LZZS ATE z Popradu. Lekár po vysadení palubným navijakom poskytol mužovi v spolupráci s posádkou RLP prvú pomoc a vrtuľník ho dopravil do popradskej nemocnice.
 
9.7.2009:
Po 19:00 hodine sa dnes skončila záchranná akcia LZZS ATE v Monkovej doline v Belianskych Tatrách. Počas schádzania zo Širokého sedla na turistickom chodníku pre vyčerpanosť nemohol pokračovať v túre 78- ročný poľský turista z Poznane. O pomoc požiadal HZS. Aby sa záchranná akcia urýchlila vyštartoval z popradského letiska vrtuľník LZZS ATE. Lekár bol do terénu vysadený palubným navijakom. Po poskytnutí prvej pomoci bol turista vrtuľníkom dopravený do Ždiaru. Stalo sa to na jeho vlastnú žiadosť, lebo nechcel byť hospitalizovaný v popradskej nemocnici a rozhodol sa, že pôjde do nemocnice v Zakopanom vlastným autom. Pravdepodobne sa obával , že bude musieť zaplatiť za záchrannú akciu. Letecká záchranná zdravotná služba ATE poskytuje bezplatnú zdravotnú pomoc všetkým obyvateľom štátov Európskej unie, ktorí sa môžu preukázať Európskym preukazom zdravotného poistenia. V opačnom prípade vymáha poplatky za leteckú pomoc súdnou cestou.
 
9.7.2009:
Akútny infarkt myokardu utrpel dnes 42 -ročný muž v Gajaroch, okr. Malacky. Prvú pomoc mu poskytla posádka sanitky RLP. Po resuscitácii s prispením lekára Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE ho posádka vrtuľníka bratislavského strediska LZZS previezla do Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave.
 
7.7.2009:
V lesnom poraste pri Bakte, okr. Rimavská Sobota, zasiahol konár stromu 38- ročného drevorubača z Hostíc.. Poranil mu krčnú chrbticu a spôsobil ďalšie zranenia. Na mieste nehody zasahovala banskobystrická posádka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE. Lekár LZZS bol vysadený na lúke a s pomocou sanitky RLP dopravený na miesto nehody. Po poskytnutí prvej pomoci bol drevorubač s pomocou navijaka vyzdvihnutý z lesného porastu a vrtuľníkom prepravený do Rooseveltovej nemocnice v B. Bystrici.
 
7.7.2009:
Posádka vrtuľníka LZZS ATE potom letela do Banskej Štiavnice na pomoc 50 - ročnému mužovi, ktorý sa oprel v meste o zábradlie a spadol na schody do hĺbky približne 3 metre. Poranil si chrbticu. Posádka vrtuľníka ho po ošetrení dopravila do Rooseveltovej nemocnice v B. Bystrici.
 
6.7.2009:
Viacpočetné zlomeniny končatín utrpel 46 - ročný motocyklista Ivan L. z Dunajskej Stredy pri zrážke s kamiónom. Nehoda sa stala dnes pri obci Kremnické Bane. Posádka vrtuľníka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE zo strediska Banská Bystrica ho po ošetrení dopravila do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici.
 
6.7.2009:
Na ceste pri Blatnej na Ostrove, okr. Dunajská Streda, havarovalo dnes krátko popoludní osobné auto. Štyria cestrujúci boli zranení. Ťažko zranenú 48- ročnú ženu z Iže ( okr. Komárno) , ktorá bola zakliesnená v aute, v spolupráci s Rýchlou lekárskou pomocou, ošetrila posádka vrtuľníka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE z bratislavského strediska a dopravila do nemocnice v Bratislave - Ružinove.
 
5.7.2009:
Po páde na letnom snehovom poli pri Modrom pliesku v Malej Studenej doline vo Vysokých Tatrách utrpel dnes predpoludním 50 - ročný turista v litovského Vilnjusu viacpočetné zranenia. Posádka popradského strediska Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE pilot János Bók a operátor Martin Pavlovský s pomocou palubného navijaka vysadila k poranenému lekára Henryka Zajaca, ktorý mu poskytol prvú pomoc a prepravila ho na ošetrenie do popradskej nemocnice. Počas letu na do V. Tatier medzi 11:53 - 11:55 hod. sa posádka vrtuľníka stretla s nezvyčajným prírodným javom. Medzi Veľkým Slavkovom a Novou Lesnou sa vytvorilo tornádo. Pilot vrtuľníka chvíľu letel vedľa neho a potom nabral kurz do Malej Studenej doliny. Tornádo vrtuľník minulo.
 
4.7.2009:
Dnes okolo poludnia sa počas zostupu z Prostredného hrotu vo V. Tatrách pri fotografovaní kamzíkov pošmykol na snehu 63 - ročný český turista z Prahy. Počas pádu, ktorý skončil v trhline, si poranil panvu a dolné končatiny. Horská záchraná služba vyzvala na pomoc Leteckú záchrannú službu ATE. Popradská posádka vrtuľníka na mieste nehody vysadila lekára. Zranený turista mal v poranenej ľavej nohe také bolesti, že ho lekár musel uspať. V záchrannej sieti v podvese pod vrtuľníkom bol dopravený na Teryho chatu, kde bol preložený na palubu a prevezený do popradskej nemocnice.
 
4.7.2009:
Bratislavská posádka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE zasahovala dnes predpoludnim na ceste pri Sládkovičove, kde sa zrazili dve osobné autá. Zranených bolo šesť osôb. Ťažko zranenú 55 - ročnú Češku z Jablonca vrtuľník previezol do nemocnice v Bratislave - Ružinove.
 
1.7.2009:
Na turistickom chodníku na Veľkej holi ( 1640 m.n.m.) nad Liptovskou Lužnou v Nízkych Tatrách dnes predpoludním zasahovala posádka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE zo strediska Banská Bystrica. Lekár Rado Burian bol navijakom spustený na turistický chodník, kde poskytol prvú pomoc 22 - ročnej českej turistke z Bruntálu, ktorá si poranila dolnú končatinu. Vrtuľníkom bola prevezená do nemocnice v Brezne.
Banskobystrická posádka LZZS ATE vzápätí letela na pomoc 53- ročnému robotníkovi z Oravskej Polhory, ktorý v Kremnici spadol z konštrukcie haly a poranil si hlavu. Po poskytnutí prvej pomoci bol v bezvedomí dopravený vrtuľníkom do Rosseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici.
 
30.6.2009:
Ne ceste medzi Sečovskou Poliankou a Parchovanmi, okr. Vranov nad Topľou dnes popoludní havaroval vodič osobného auta s ukrajinskou poznávacou značkou. Tri osoby vezúce sa aute boli zranené. Ťažko zraneného 69 - ročného Ukrajinca z Lvova po poskytnutí prvej pomoci previezla posádka košického strediska Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE do Fakultnej nemocnice v Košiciach. Zranený ukrajinský občan, ktorého prevážala posádka vrtuľníka , nebol komerčne poistený proti úrazu. Nie je to ojedinlý prípad. Air Transport Europe eviduje sumy prevyšujúce niekoľko desiatok tisíc Eur, ktoré za poskytnutie rýchlej pomoci leteckej záchrannej služby dlhujú najmä občania prichádzajúci na Slovensko z krajín bývalého Sovietskeho zväzu . Bolo by vhodné, keby kompetentné štátne orgány, ktoré vydávajú víza a cestovné kancelárie upozorňovali občanov týchto krajín na možnosť komerčne sa poistiť pre prípad úrazu alebo poskytnutia rýchlej lekárskej pomoci prípadne liečenia sa v slovenských zdravotníckych zariadeniach. Letecká záchranná zdravotná služba ATE poskytuje pomoc , každému, kto o to oprávnene požiada. Za slovenských občanov ktorí majú zdravotné poistenie leteckú záchranu uhrádzajú zdravotné poisťovne. Rovnako sa to týka aj občanov krajín Európskej únie, ktorí sa na Slovensku preukážu Európskou kartou zdravotného poistenia. Leteckí záchranári takto postupujú aj v slovenských horách a na iných miestach.
 
29.6.2009:
Dnes popoludní na turisitickom chodníku pod Téryho chatou vo Vysokých Tatrách si po páde poranila predkolenie malá 13- ročná školáčka z českého Chlumca. Chatár z Teryho chaty zavolal na pomoc popradský vrtuľník Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE. Posádka prepravila dievča na popradské letisko, kde si ho prevzala sanitka RLP a dopravila do popradskej nemocnice.
 
29.6.2009:
Opitý 69 ročný vodič malého motocykla z Pustých Úľan, okr. Galanta, narazil dnes popoludní na ceste pri obci do cyklistu. Vodič po náraze spadol a poranil si hlavu. Posádka vrtuľníka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE z nitrianského strediska , po poskytnutí prvej pomoci, ho prepravila do nemocnice v Nových Zámkoch.
 
26.6.2009:
V osade Kotelnica neďaleko obce Bajč , okr.Komárno si dnes popoludní pichol nôž do ľavej časti hrudníka 31- ročný mladý muž. Pravedopdobne s úmyslom spáchať samovraždu. Neurobil to prvý raz. Aj tento raz ho zachránila rýchla pomoc, ktorú dostal od posádky vrtuľníka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE zo strediska Nitra. Vrtuľníkom bol dopravený v stabilizovanom stave do Fakultnej nemocnice v Nitre.
 
26.6.2009:
Dnes popoludní zasahovala pomáhala posádka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE z popradského strediska 59 - ročnej českej turistrke z Nového Jičína. Na turistickom chodníku pod Priečnym sedlom v Malej Studenej doline vo Vysokých Tatrách si po páde poranila hornú končatinu a hrudník. Po poskytnutí prvej pomoci bola vrtuľníkom dopravená do popradskej nemocnice.
 
22.6.2009:
K dopravnej nehode na ceste medzi Nitrou a Rišňovcami letel vrtuľník LZZS ATE z Nitry. Po náraze do stromu ostal v aute zakliesnený od pása dolu 27 ročný muž z obce Merašice. Po 30 minútovom vyprosťovaní sa do dostal do rúk leteckých záchranárov, ktorí ho po zaistení základných životných funkcií previezli na traumatológiu do Fakultnej nemocnice v Nitre.
 
19.6.2009:
V Šugovskej doline (naďaleko Jasova) zasahovala posádka LZZS ATE z Košíc. Do potoka v priekope tam zletelo osobé auto. 52 ročný muž z Medzeva pri nehode utrpel otras mozgu. Vrtuľník ho po ošetrení lekárom LZZS transportoval do FN L.Pasteura v Košiciach.
 
18.6.2009:
Popradská posádka LZZS ATE letela do Vysokých Tatier opäť k pošmyknutiu na snehovom poli. Pri zostupe z Jahňacieho štítu, v oblasti pod Kolovým sedlom sa na snehu pošmykol 19 ročný muž z Piešťan, ktorý mal na nohách obuté tenisky. Po prvom náraze stratil vedomie a len niekoľko metrov ho delilo od skutočnej katastrofy. Nevhodnou obuvou si spôsobil mnohopočetné poranenia. Lekár LZZS sa sputil k zranenému pomocou palubného navijaku. Z miesta nehody ho evakuovali v horizontálnej sieti. Najzávažnejšie zo zranení bolo poranenie hlavy, kvôli ktorému ho vrtuľník previezol k ďalšiemu ošetreniu do popradskej nemocnice.
 
18.6.2009:
Príjemné počasie dnes využívajú na Donovaloch paraglajdisti. Nie pre všetkých sa však lety končia šťastne. Predpoludním spadla v oblasti Nová Hoľa 27 ročná paraglajdistka z Banskej Bystrice. Pri páde si spôsobila vážne poranenia hlavy, hrudníka, chrbtice a ďalšie vnútorné poranenia. Vrtuľník LZZS ATE ju po ošetrení previezol do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici. Po odovzdaní pacientky vyštartovala banskobystrická posádka LZZS ATE do tej istej oblasti. Takmer na rovnakom mieste spadla ďalšia, 20 ročná paraglajdistka z Bratislavy. S podozrením na poranenie chrbtice ju leteckí záchranári previezli vrtuľníkom opäť do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici. Pri zásahoch spolupracovala LZZS ATE s pozemnou záchrannou službou Falck Donovaly a HZS.
 
18.6.2009:
Do Slovenského raja letel predpoludním vrtuľník LZZS ATE z Popradu. 54 ročná česká turistka si chcela urobiť fotografiu z Tomášovského výhľadu. Z neznámych príčin sa zrútila pod bralo. 30 metrový pád si vyžiadal závažné poranenia, ktorým napriek resuscitácií záchranárov HZS a následne posádky LZZS podľahla.
 
18.6.2009:
Večer letela posádka LZZS ATE z Nitry do obce Krakovany (pri Piešťanoch), kde sa motocykel zrazil s autobusom. 20 ročný motocyklista zrážku neprežil. Jeho 16 ročná spolujazdkyňa z Piešťan, ktorá rovnako ako vodič motocykla nemala na hlave ochrannú prilbu, utrpela závažné poranenie hlavy a ďalšie mnohopočetné zranenia. Vrtuľník ju prevážal do Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave na Kramároch.
 
17.6.2009:
Popoludní letel vrtuľník LZZS ATE z Popradu do Vysokých Tatier. Leteckých záchranárov požiadali o technickú evakuáciu záchranári HZS. Traja belgickí tínedžeri uviazli vo vysokohorskom sedle Prielom. Vzhľadom na zimné podmienky, ktoré v tejto nadmorskej výške a oblasti po nočnom ochladení pretrvávajú, neboli schopní zostupu. Vrtuľník ich evakuoval pomocou palubného navijaku na Zbojnícku chatu.
 
17.6.2009:
V Hornom Jasove (okres Šaľa) sa pokúsil spáchať samovraždu obesením 25 ročný miestny muž. K zranenému letel vrtuľník LZZS ATE z Nitry. Pacienta resuscitovali pozemní záchranári. Napojeného na riadenú ventiláciu ho vrtuľník previezol na Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny Fakultnej nemocnice v Bratislave na Antolskej.
 
17.6.2009:
K dopravenej nehode na ceste medzi obcami Pribeta a Nová Vieska letel vrtuľník LZZS ATE z Nitry. Do stromu tam vrazilo osobné auto. Pri nehode sa 2 osoby zranili ťažko a 1 ľahko. Zakliesnených zranených vyprosťovali z vozidla hasiči. Leteckí záchranári ošetrili 65 ročného vodiča z Kolárova, ktorý utrpel ťažké zranenia hlavy, hrudníka a dolných končatín. Napojeného na umelú pľúcnu ventiláciu ho previezli na Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicímy v Nových Zámkoch.
 
16.6.2009:
K dopravnej nehode na diaľnici D2 letel podvečer vrtuľník LZZS ATE z Bratislavy. Pri obci Závod sa zrazila dodávka s kamiónom. Zrážka si vyžiadala 4 zranených, 1 bol zranený smrteľne, 2 ťažko a 1 ľahšie. Približne 50 ročného muža s mnohopočetnými zlomeninami horných a dolných končatín a vnútrobrušným krvácaním po vykliesnení z automobilu ošetrili leteckí záchranári a vrtuľníkom ho previezli na Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny v Bratislave - Ružinove. Druhého ťažko zraneného s podozrením na poranenie chrbtice a hlavy previezla posádka RLP do nemocnice na bratislavských Kramároch.
 
15.6.2009:
Do katastra obce Lehota pod Vtáčnikom letel večer vrtuľník LZZS ATE z Nitry. V lese pod Vtáčnikom privalila vlečka s drevom lesného robotníka. 55 ročný muž z Cigeľa utrpel poranenia hrudníka, končatín a panvy. Vrtuľník ho previezol na Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici.
 
15.6.2009:
Vrtuľník LZZS ATE z Nitry letel popoludní do Komárna. Od posádky pozemnej záchrannej služby tam prebrali 60 ročnú pacientku (z okolia Komárna) s akútnym infarktom. Po naložení na palubu vrtuľníka ju napojili na umelú pľúcnu ventiláciu a previezli do Kardiocentra v Nitre, kde ju odovzdali k ďalšiemu zákroku.
 
15.6.2009:
Aj do Vysokych Tatier letel podvecer vrtulnik LZZS ATE z Popradu. Na chodniku pod Kopskym sedlom zo strany od Zadnych Meďodolov nasli turisti lezat asi 60 rocneho ceskeho turistu. Pacient bol dezorientovany, zmateny a zle artikuloval. V nepristupnom terene sa lekar LZZS spustil k zranenemu pomocou palubneho navijaku. Z miesta nehody ho vrtulnik evakuoval v horizontalnej sieti. Po nalozeni na palubu vrtulnika smeroval na Centralny prijem do popradskej nemocnice. Pri vykladani z vrtulnika a nakladani do sanitky dostal pacient epilepticky zachvat. Pravdepodobne aj pricinou jeho padu na chodniku bol skorsi epilepticky zachvat.
 
15.6.2009:
Do Prievidze letela posadka LZZS ATE z Banskej Bystrice. Na miestnom sidlisku chcel pravdepodobne spachat samovrazdu 25 rocny miestny bezdomovec. Po namoceni sa do vody vyliezol na stlp elektrickeho vedenia. Po zasahu elektrickym prudom spadol na zem s popaleninami na 80% povrchu tela. Letecki zachranari ho vrtulnikom previezlo na Kliniku popalenin a rekonstrukcnej chirurgie v Bratislave - Ruzinove.
 
15.6.2009:
K popalenemu dietatu v Tatranskej Javorine letel vrtulnik LZZS ATE z Popradu. Len rocny chlapec na seba prevratil termosku s horucim cajom. Sposobil si popaleniny na 30% povrchu tela - tvar, krk, hrudnik a chrbat. Po osetreni bol prevezeny vrtulnikom do nemocnice v Kosiciach Saci.
 
15.6.2009:
Do zahradkarskej oblasti medzi Margecanmi a Kysakom letela predpoludnim kosicka posadka LZZS ATE. Pri orezavani stromu si sposobil tri rezne rany 48 rocny muz z Kysaku. Zasiahol si oblast laktovej jamky a podpazusia, nastastie vsak mimo ciev a nervov. Pomoc priatelovi sa pre zraneneho skoncila na traumatologii v Kosiciach.
 
14.6.2009:
Na snehovom poli pod Ziarskym sedlom, zo strany od Jamnickej doliny, sa dnes popoludni posmykol slovensky turista. 36 rocny muz z Visnoveho (okres Zilina) si pri pade komplikovane zlomil clenok, pravu lopatku a sposobil si dalsie odreniny. Pacienta z miesta nehody po osetreni evakuovali zachranari LZZS ATE z Popradu pomocou palubneho navijaku. Vrtulnikom ho previezli do nemocnice v Liptovskom Mikulasi. Po odovzdani pacienta letel vrtulnik do Ganoveckeho lesika. Do rokliny tam spadol z 10 m vysky Popradcan (nar. 1986). Opat pomocou technickeho zariadenia (palubny navijak) zachranari evakuovali z miesta nehody pacienta. S podozrenim na poranenie chrbtice ho previezli do popradskej nemocnice.
 
13.6.2009:
K poraneniu v dôsledku pádu z koňa letel popoludní vrtuľník LZZS ATE z Banskej Bystrice. V okolí Krupiny spadla 19 ročná žena (bydlisko Krupina) z koňa, ktorý jej následne stúpil na brucho. Pacientka bola v hemoragickom šoku a s vnútrobušným krvácaním ju vrtuľník transportoval na Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici, kde smerovala priamo na operačnú sálu. Leteckí záchranári spolupracovali pri zásahu s posádkou RLP Krupina.
 
13.6.2009:
K dopravnej nehode na štátnej ceste medzi Galantou a Váhovcami letela večer posádka LZZS ATE z Nitry. Zrážka dvoch osobných áut si vyžiadala mnohopočetné vážne zranenia 20 ročného muža zo Šale. Vrtuľník ho napojeného na umelú pľúcnu ventiláciu a v stabilizovanom stave previezol na Kliniku anestéziológie a intenzívnej medicíny v Nitre. Leteckí záchranári pri zásahu spolupracovali s pozemnými záchranármi.
 
13.6.2009:
Banskobystrická posádka LZZS ATE letela neskoro popoludní do Novák. V bani tam zavalilo 46 ročného baníka z Valašskej Belej. Pacienta so závažným mozgovolebečným poranením prevzali záchranári LZZS ATE od RLP Nováky. Muža transporovali na Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici.
 
11.6.2009:
K dopravnej nehode letel podvecer vrtulnik LZZS ATE z Popradu. Za obcou Rakusy, pri vyjazde na hlavnu cestu v oblasti Sarpanec, nedal vodic osobneho auta prednost dalsiemu osobnemu vozidlu. Pri nehode sa zranili tri osoby a jedna osoba zraneniam podlahla. posadka vrtulnika po osetreni transportovala do popradskej nemocnice 55 rocneho vodica z Lendaku s otvorenou zlomeninou praveho stehna a pomliazdenym hrudnikom. Jeho spolujazdkyna - manzelka tolko stastia nemala. Par pritom pred rokom po dopravnej nehode pochoval dceru.
 
11.6.2009:
V katastri obce Moravany nad Vahom v Krahulcich vrchoch vcera podvecer spadol horolezec. 28 rocneho muza z obce Rasdosina nasiel po pade lezat na zemi nahodny okoloiduci turista. Z nepristupneho terenu pacienta evakuovali pomocou zavesu a vo vakuovom saku zachranari LZZS ATE z Nitry. s mnohopocetnymi zraneniami ho previezli do Fakultnej nemocnice v Nitre.
 
10.6.2009:
K dopravnej nehode medzi obcami Pribeta a Nova Vieska letel vrtulnik LZZS ATE z Nitry. Zrazka osobneho auta s traktorom si vyziadala styri tazko zranene osoby, z toho dve deti. 31 rocnu zenu z Rajca so zlomeninou stehna, panvy a krvacanim do dutiny brusnej previezla posadka vrtulnika po vyprosteni z vozidla a osetreni do Fakultnej nemocnice v Nitre na operacny zakrok. Nasledne bol vrtulnik privolany k prevozu jej dcery (nar. 2006), ktora bola osetrena v nemocnici v Novych Zamkoch. Dieta s poranenim hlavy a hrudnika transportovali na Oddelenie anesteziologie a intenzivnej mediciny v nemocnici na bratislavskych Kramaroch.
 
9.6.2009:
Vrtulnik LZZS ATE letel predpoludnim do Kokavy k postrelenemu muzovi. Pravdepodobne islo o pokus o samovrazdu jatocnou pistolou. 57 rocneho miestneho muza so strelnym poranenim hlavy prebrala posadka LZZS od pozemnej zachranky v Kalinove. Pacienta transportovali na CT vysetrenie a nasledke k operacnemu zakroku do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici. Muz na operacnej sale zraneniam podlahol.
 
6.6.2009:
Ďalší primárny zásah bratislavskej posádky LZZS ATE smeroval do obce Kyselica v okrese Šamorín. Popoludní tam osobné auto zišlo z vozovky a vrazilo do stromu. Pri nehode sa zranilo 6 ročné dievča z Malinova. S bolesťami brucha a podozrením na vnútrobrušné poranenia malú pacientku posádka previezla vrtuľníkom do Detskej nemocnice na bratislavských Kramároch.
 
6.6.2009:
Bratislavská posádka LZZS ATE letela popoludní do obce Svätý Martin pri Senci. Na motokrosových pretekoch spadol z motorky 19 ročný muž zo Stupavy. Pri páde si spôsobil poranenie hlavy. Vrtuľník ho transportoval na Traumatologickú ambulanciu do nemocnice na bratislavských Kramároch.
 
4.6.2009:
Kosicky vrtulnik LZZS ATE letel podvecer do Zemplinskej Teplice. Po pade zo stvorkolky tam 24 rocny miestny muz utrpel otvorenu zlomeninu dolnej koncatiny a zlomeninu hornej koncatiny. Po osetreni a stabilizacii pacienta ho vrtulnik transportoval na Kliniku urazovej chirurgie v Kosiciach.
 
4.6.2009:
Este vcera vo vecernych hodinach dostala Letecka zachranna zdravotna sluzba ATE vyzvu na let k dopravnej nehode. Pri obci Tesare sa zrazil mlady motocyklista s osobnym autom. 18 rocny muz z obce utrpel pri zrazke mozgovolebecne poranenia a poranenia dolnych koncatin. Posadka LZZS ATE z Nitry po zaisteni zakladnych zivotnych funkcii a stabilizacii, transportovala pacienta na Kliniku anesteziologie a intenzivnej mediciny v Nitre.
 
3.6.2009:
Popradsku posadku LZZS ATE privolali okolo poludnia k lesnemu urazu nad obcou Liptovska Teplicka. Pri pileni stromu zasiahol jeho vrcholok 29 rocneho lesneho robotnika z okresu Gelnica. Muz bol v bezvedomi a s tazkymi otvorenymi mozgovolebecnymi poraneniami. Uraz sa stal v nedostupnom lesnom terene, kde sa lekar dostal z vrtulnika pomocou palubneho navijaku. Po osetreni pacienta evakuovali z miesta nehody v horizontalnej sieti, tiez pomocou palubneho navijaku. po nalozeni na palubu, vrtulnik s pacientom smeroval do popradskej nemocnice.
 
31.5.2009:
Do okresu Malacky, k obci Lozorno letel popoludni vrtulnik LZZS ATe z Bratislavy. Pri pade zo stvorkolky sa zranil 26 rocny motocyklista z Lozorna. Stvorkolka sa prevratila na muza, ktory po pade ostal lezat vo vode, co mu sposobilo podchladenie. S podozrenim na poranenie krcnej chrbitice a brucha ho uz stabilizovaneho vrtulnik transportoval do Fakultnej nemocnice s poliklinikou na bratislavskych Kramaroch. Letecki zachranari spolupracovali s RLP Malacky.
 
31.5.2009:
Vrtulnik LZZS ATE z Nitry letel k dopravnej nehode pri obci Hostie pri Zlatych Moravciach. Cyklistu tam pravdepodobne zrazilo osobne auto. 41 rocny muz zo Zarnovice utrpel vaznu poruchu vedomia, zlomeninu vsetkych kosti tvare, poranenie hlavy a dalsie mnohopocetne zranenia. Primarne pri pacientovi zasahovala posadka RLP Beladice. Vrtulnik transportoval pacienta na CT vysetrenie do Fakultnej nemocnice v Nitre a nasledne na Kliniku anesteziologie a intenzivnej mediciny.
 
29.5.2009:
Vrtulnik LZZS ATE z Kosic letel popoludni do Pavloviec nad Uhom. 8 rocny chlapec tam spadol zo stlpu elektrickeho napatia po tom, co dostal zasah elektrickym prudom. Chlapec utrpel popaleniny oboch hornych koncatin a lavej dolnej koncatiny, navyse aj zlomeninu pravej ruky. Pri pacientovi primarne zasahovala posadka RLP,ktora ho previezla na futbalove ihrisko, na ktorom pristal vrtulnik. Ten chlapca s tazkymi popaleninami transportoval rovno na Kliniku urazovej chirurgie do Kosic.
 
27.5.2009:
Lesný úraz sa stal dnes predpoludním v lesoch medzi Breznom a Tisovcom, nad obcou Bánovo. Pri obhliadke stromov spadol na 29 ročného muža z Pohronskej Polhory v strmom svahu (45 stupňov) kmeň stromu. Spôsobil mu otvorenú zlomeninu predkolenia a nervovo cievne poranenie. K zranenému sa pomocou palubného navijaku spustil lekár LZZS. Po ošetrení pacienta z miesta nehody evakuovali vo vákuovom saku. Po naložení na palubu vrtuľníka smerovali do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici.
 
27.5.2009:
Nitrianska posádka LZZS ATE letela predpoludním do Trnovca nad Váhom. Osobné auto, ktoré šoférovala 32 ročná žena z Nitry vyletelo z vozovky a vrazilo do betónového piliera. Pacinetka utrpela krátku poruchu vedomia a s otrasom mozgu ju vrtuľník previezol na traumatológiu do Nitry.
 
26.5.2009:
Vrtuľník LZZS ATE z Košíc letel do obce Nový Salaš. Z výšky 1,5 metra tam spadol 72 ročný miestny muž. Spôsobil si zranenie chrbtice a hornej končatiny. Po stabilizácii ho vrtuľník transportoval na Kliniku úrazovej chirurgie v Košiciach.
 
25.5.2009:
Večer letel vrtuľník LZZS ATE z Nitry k obci Podhorany v okrese Nitra. Pri pristávaní spadol do poľa s repkou olejnou 30 ročný paraglajdista z obce Oslany (okres Prievidza). Mladý muž si pri páde spôsobil trieštivú zlomeninu stavca v oblasti driekovej chrbtice s ochrnutím dolných končatín. Pacienta záchranári LZZS transportovali do Fakultnej nemocnice v Nitre na CT a následne na operačný zákrok.
 
25.5.2009:
K dopravnej nehode letel popoludni vrtulnik LZZS ATE z Bratislavy. Celna zrazka dvoch osobnych vozidiel medzi Blatnym a Ciferom si vyziadala dve zranene soferky vozidiel. 33 rocnu zenu z Cifera s narazenym hrudnikom a bolestami hlavy previezla posadka vrtulnika po osetreni do trnavskej nemocnice.
 
23.5.2009:
Popoludní leteli záchranári LZZS ATE z Popradu do Vysokých Tatier. Na turistickom chodníku pod Veľkou Svišťovkou spadla 46 ročná učiteľka z Košíc, ktorá si spôsobila zranenie hlavy a stehna. Technický zásah komplikovali zlé poveternostné podmienky. Vrtuľník vysadil na Skalnatom plese lekára LZZS, ktorý pešo smeroval za pacientkou. Medzitým požiadali Leteckí záchranári o súčinnosť záchranárov HZS. Po ošetrení pacientku lekár LZZS spolu so záchranárimi HZS preniesol na nosidlách na miesto, kde ju mohli naložiť do horizontálnej siete. Po naložení na palubu vrtuľníka smerovali na Centrálny príjem NsP v Poprade.
 
23.5.2009:
Rano letel vrtulnik LZZS ATE z Banskej Bystrice k dopravnej nehode. Pri Ladomierskej Vieske sa zrazila dodavka s nakladnym autom. Zranenie hlavy, pocetne poranenia koncatin a podozrenie na vnutorne poranenie si pri zrazke sposobil 21 rocny vodic dodavky, pravdepodobne z Rimavskej Soboty. Posadka vrtulnika ho po osetreni transportovala na Oddelenie anesteziologie a intenzivnej mediciny Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici.
 
22.5.2009:
Vrtulnik LZZS ATE z Popradu zasahoval dnes popoludni v lesnom poraste nad Liptovskou Teplickou. Vyvrateny pen stromu s korenmi sa dal do pohybu a zranil 27 rocneho pilcika z Klacan. Sposobil mu vazne poranenia krcnej a hrudnej chrbtice. Lekar sa k zranenemu do nepristupneho terenu spustil navijakom. Po vysetreni a osetreni ho posadka rovnakym sposobom evakuovala na palubu. Kvoli zavaznosti poraneni vrtulnik previezol mladeho pilcika rovno na Kliniku urazovej chirurgie do Kosic.
 
20.5.2009:
K lesnému úrazu v Levočských vrchoch letel podvečer vrtuľník LZZS ATE z Popradu. V oblasti vojenského obvodu Javorina, v okolí vrchu Derešová sa zranil 28 ročný muž, na ktorého pri pílení spadol strom. K pacientovi, ktorý si zranil dolnú časť chrbtice a pravý bedrový kĺb, sa pomocou navijaku spustila lekárka LZZS. Pacienta po ošetrení evakuovali z miesta nehody a po naložení na palubu vrtuľníka transportovali do popradskej nemocnice.
 
19.5.2009:
Vrtulnik LZZS ATE z Popradu letel do obce Pohorela. Do betonovej konstrukcie pri roztlacani motorky vrazil 56 rocny chatar z Kosic. Sposobil si pri tom poranenia laveho stehna a ramena a poranenie nervovo-cievneho zvazku. Posadka vrtulnika ho po osetreni transportovala do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici.
 
17.5.2009:
Vrtulnik LZZS ATE z Kosic privolali popoludni k dopravnej nehode medzi Durdosikom a Bidovcami. Osobne auto, z ktoreho cez okno spolujazdca vycnievali dosky, nimi strhlo chodkynu. Uder jej sposobil otvorene poranenie hrudnika. Lekár LZZS na mieste konstatoval zranenia nezlucitelne so zivotom.
 
14.5.2009:
Do lesa nad obcou Oreske v okrese Michalovce letel podvecer vrtulnik LZZS ATE z Kosic. Pri praci sa tazko zranil 45 rocny lesny robotnik z obce. Lesna pila mu sposobila poranenie krku, prenikla cez makke struktury krku az do kosti sanky. Vrtulnik pacienta transportoval na Kliniku urazovej chirurgie v Kosiciach.
 
10.5.2009:
K vodnej nadrzi Ruzina dnes leteli zachranari LZZS ATE z Banskej Bystrice. Po pade z kona tam 35 rocna zena utrpela tazke poranenie hlavy. Pacientku, ktora bola v bezvedomi ,zachranari zaintubovali a previezli na Oddelenie anesteziologie a intenzivnej mediciny Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici.
 
10.5.2009:
Bratislavska posadka LZZS ATE letela popoludni na hradzu medzi Vojkou a Gabcikovom. Zlomeninu stehennej kosti pri korculovani utrpela 55 rocna zena z Vojky. Po osetreni ju transportovali na traumatologiu do nemocnice na bratislavskych Kramaroch.
 
9.5.2009:
Premieru na Slovensku mal dnes rano prevoz pacientky napojenej na kratkodoby podporny komorovy system Levitronix. 31 rocnu matku troch deti z Novej Lesnej, ktorej v Kosiciach urobili koronarny bypas a operaciu hrudnikovej aneurizmy, dnes vrtulnikom letecki zachranari previezli z metropoly vychodu do Bratislavy. V Narodnom ustave srdcovo cievych chorob bude cakat na vhodneho darcu a naslednu transplantaciu srdca. Let prebehol bez komplikacii.
 
9.5.2009:
Vrtulnik LZZS ATE z Nitry letel predpoludnim do obce Farna medzi Zeliezovcami a Novymi Zamkami. Pri burani stareho domu tam zavalilo 22 rocneho muza od driekovej chrbtice smerom dolu. Primarne pri zranenom zasahovala RLP Zeliezovce. Vrtulnik pacienta s podozrenim na poranenie chrbtice a zlomeninou dolnej koncatiny tranportoval na Centralny prijem nemocnice v Novych Zamkoch.
 
9.5.2009:
Posadka LZZS ATE z Banskej Bystrice zasahovala rano pri dopravnej nehode medzi obcami Figa a Barca. 20 rocny vodic jedneho z vozidiel - ucastnikov nehody, utrpel amputaciu ľavého stehna, bol vykrvacany, mal zlomeninu ruky a uraz hlavy. Vrtulnik ho v bezvedomi a v kritickom stave transportoval na Oddelenie anesteziologie a intenzivnej mediciny v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici.
 
8.5.2009:
Popradsky vrtulnik LZZS ATE letel popoludni do Lomnickeho sedla. Chlapec vo veku 8 rokov si tam pri jarnej lyzovacke zlomil predkolenie. Maleho Gelnicana osetrila lyziarska sluzba, ktora nasledne privolala vrtulnik. Chlapca sme pod dohladom lekara previezli do popradskej nemocnice.
 
7.5.2009:
Vrtuľník LZZS ATE z Bratislavy letel večer k dopravnej nehode, ktorá sa stala pri Kvetoslavove, v smere na Čukársku Paku. Osobné auto tam čelne narazilo do stromu. V aute ostal zakliesnený smrteľne zranený vodič, ktorý nemal zapnuté bezpečnostný pás. 48 ročný muž zo Šamorína utrpel rozsiahle poranenie hrudníka, zlomeninu rebier a hrudnej kosti a pravdepodobne aj masívne vnútorné krvácanie do hrudníka.
 
7.5.2009:
Banskobystrickú posádku LZZS ATE privolali k úrazu, ktorý sa stal v lese v oblsti vrchu Triesky v pohorí Vtáčnik. 56 ročný lesný robotník zo Žiaru nad Hronom si zarezal motorovou pílou do predkolenia. Lekár LZZS sa k pacientovi, ktorý sa nachádzal v nedostupnom teréne, spustil pomocou palubného navijaku. Po vyšetrení a ošetrení zraneného rovnakým spôsobom evakuovali z miesta nehody. Vrtuľník ho previezol do Banskej Bystrice, pacient smeroval na Traumatologickú príjmovú ambulanciu Rooseveltovej nemocnice.
 
5.5.2009:
K dopravnej nehode so 4 zranenými letela popoludní posádka LZZS ATE z Bratislavy. Stala sa na hlavnej ceste medzi Veľkým Bielom a Sencom. Pri zranených bola primárne posádka RLP. Vrtuľník privolali k najťažšie zranenej účastníčke dopravnej nehody, 20 ročnej žene z obce Svodín a jej mesačnému dieťaťu. Žena utrpela zlomeninu rebier a poranenie hrudníka. Dieťa, pravdepodobne bez zranení, bolo prevezené na Detské oddelenie nemocnice na bratislavských Kramároch. Žena smerovala na traumatológiu do tej istej nemocnice.
 
2.5.2009:
Do lesa pri obci Brekov letel dnes košický vrtuľník LZZS ATE. 30 ročného muža z obce pri práci v lese privalila časť stromu. Muža s poranením chrbtice a hlavy pomocou závesu evakuovali po ošetrení z miesta. V stabilizovanom stave pacienta naložili na palubu vrtuľníka a previezli na traumatológiu do prešovskej nemocnice.
 
2.5.2009:
Vrtuľník LZZS ATE z Popradu letel popoludní do Slovenského raja. Počas túry Prielomom Hornádu spadla do Hornádu z 15 m výšky 31 ročná turistka z Budapešti. Pacientku primárne dosiahli záchranári HZS Slovenský raj, ktorí okamžite privolali leteckých záchranárov. Lekára LZZS spustili k pacientke pomocou palubného navijaku. Žena utrpela ľahšie poranie viacerých častí telá. Po ošetrení ju pomocou horizontálnej siete evakuovali z miesta zásahu a po naložení na palubu vrtuľníka smerovala do popradskej nemocnice.
 
1.5.2009:
Vrtuľník LZZS ATE z Popradu letel na Spišský hrad. 81 ročný muž z Bratislavy utrpel na rodinnom výlete náhlu zástavu obehu. Kvôli zásahu priamo na strednom nádvorí tejto kultúrnej pamiatky vrtuľník letel ponad hrad, pomocou palubného navijaku spustil operátor priamo na miesto zásahu lekára a vrtuľník pristál neďaleko hradu. Resuscitácia pacienta nebola úspešná.
 
1.5.2009:
K obci Dargov letel popoludní vrtuľník LZZS ATE z Košíc. V teréne za obcou utrpel úraz kolena a dostal astmatický záchvat 34 ročný muž z Kravian. Vrtuľník pristál na futbalovom ihrisku v obci. Pacienta ošetrili a v stabilizovanom stave transportovali do Nemocnice s poliklinikou v Trebišove.
 
1.5.2009:
Vrtuľník LZZS ATE letel večer do Bankoviec. RLP zo Zlatých Moraviec žiadala vrtuľník na prevez pacienta po dopravnej nehode. Vrtuľník pristál na futbalovom ihrisku v Bankovciach, kde prevzal 46 ročného muža z Velčice a s podozrením na poranenia hlavy a chrbtice ho previezol na traumatológiu do nitrianskej nemocnice.
 
29.4.2009:
Aj nitrianska posádka LZZS ATE letela k dopravnej nehode. Tá sa stala medzi Štúrovom a Kamenicou nad Hronom. 25 ročný vodič po náraze vozidla do stromu utrpel mnohopočetné ťažké zranenia. Leteckí záchranári ho po ošetrení transportovali na Oddelenie Anestéziológie a intenzívnej medicíny v Nových Zámkoch.
 
29.4.2009:
Po dopravnej nehode v Novákoch letel banskobystrický vrtuľník LZZS ATE k obci Nemecká, kde sa čelne zrazili dve osobné autá. Jedného zraneného záchranári resuscitovali, avšak resuscitácia nebola úspešná. Ďalšiu pacientku s otvorenou zlomeninou pravého predkolenia, resp. kolena a poranenou cievou na krku (spôsobená bezpečnostným pásom) previezli po ošetrení na Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny v Banskej Bystrici.
 
29.4.2009:
K dopravnej nehode pri Novákoch dnes letel vrtuľník LZZS ATE z Banskej Bystrice. Dve osobné autá sa tam čelne zrazili s kamiónom. Nehodu neprežila jedna osoba. Posádka LZZS ošetrovala 39 ročnú pacientku z Bánoviec nad Bebravou, ktorá utrpela zlomeninu oboch dolných končatín, pravej hornej končatiny a poranenie hlavy. Vrtuľník ju transportoval do traumacentra v Banskej Bystrici.
 
28.4.2009:
Vtuľník LZZS ATE z Nitry letel do lesa pri obci Ostrý Grúň. Lesného robotníka tam pri pílení zasihol strom. 35 ročný pilčík z Kľaku utrpel otvorené poranenie hlavy. Posádka LZZS spolupracovala s posádkou RLP Nová Baňa, zraneného ošetrili, stabilizovali, uviedli do umelého spánku a transportovali vrtuľníkom na Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny v Banskej Bystrici.
 
25.4.2009:
Košický vrtuľník LZZS ATE popoludní pátral po parašutistovi, ktorému sa po zoskoku z 1200 m výšky neotvoril padák. Posádka ho našla v poli repky olejnej za Košicami. 42 ročný muž zo Zlatých Moraviec utrpel po voľnom páde zranenia nezlúčiteľné so životom. Pri spiatočnom lete posádke dispečing nahlásil požiadavku na let do Budimíra. Na motokrosových pretekoch sa zranil 24 ročný pretekár z Lučatína. Pri havárii v lese si spôsobil zlomeninu pravej stehennej kosti. Vrtuľník ho previezol na traumatológiu do Košíc.
 
25.4.2009:
Na hodoch vo Svätom Jure zasahovala dnes posádka LZZS ATE z Bratislavy. K zlyhaniu srdca došlo u 48 ročného muža v centre mesta. Vrtuľník pristál v poli vedľa hlavnej cesty. Pacienta už resuscitovala miestna RLP, posádka LZZS pokračovala v resuscitácii, ktorá bola úspešná. Muža napojeného na umelú ventiálciu transportovali do nemocnice v Bratislave na Kramároch.
 
24.4.2009:
Bratislavskú posádku LZZS ATE dnes popoludní privolali do obce Boleráz. Pri hrádzi spadol pri vyhývaní sa osobnému vozidlu motocyklista na skútri. 41 ročný muž z Trnavy si spôsobil traumatickú amputáciu ľavého predkolenia, zatvorenú zlomeninu ľavého stehna a ľavého predlaktia a otvorenú ranu na čele. Posádka ho po ošetrení transportovala vrtuľníkom do nemocnice na bratislavské Kramáre.
 
23.4.2009:
Vrtuľník LZZS ATE z Košíc letel predpoludním do Lipian k pacientke, ktorú údajne prešiel traktor. Pri zranenej primárne zasahovala posádka RLP Lipany, ktorá ju ošetrila v mieste bydliska. 8 ročné dievča utrpelo ťažké zranenia hlavy, hrudníka, brucha a zlomeninu stehennej kosti. Pri vzlete vrtuľníka z miesta zásahu došlo k technickej poruche na druhom motore, ktorú pilot v priebehu niekoľkých minút odstránil. Kvôli nepredvídateľnosti situácie sa lekár rozhodol pacientku v stabilizovanom stave, napojenú na umelú pľúcnu ventiláciu,transportovať sanitkou. Pilot v priebehu niekoľkých minút odstránil poruchu vrtuľníka,sanitku dostihol, pristál na školskom ihrisku v Sabinove pri hlavnej ceste, kde pacientku naložili do vrtuľníka a transportovali na traumatológiu do Košíc.
 
23.4.2009:
Vážna dopravná nehoda stala dnes ráno na ceste 1/18 medzi Levočou a Spišským štvrtkom. Približne na úrovni obce Dlhé Stráže sa osobné auto zrazilo s nákladným. K nehode letela posádka LZZS ATE z Popradu. 24 ročnú vodičku osobného auta z obce Bidovce primárne zaistila posádka RLP z Levoče, následne posádka LZZS. Vrtuľník pacientku s ťažkými zraneniami previezol do Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Prešove.
 
22.4.2009:
Vrtuľník LZZS ATE z Popradu letel popoludní do Liptovskej Tepličky. V nesprístupnom teréne skolaboval 67 ročný lesný robotník. Prvé oživovacie postupy zrealizovali laici, následne v oživovaní pokračoval lekár LZZS, avšak resuscitácia nebola úspešná.
 
22.4.2009:
Nitrianska posádka LZZS ATE letela predpoludním do Zlatých Moraviec. Motocyklista tam zrazil chodkyňu (nar. 1973), ktorá utrpela ťažké poranenie hlavy. Vrtuľník pacientku transportoval na Kliniku anestéziológie a intenzívnej medicíny v Nitre.
 
21.4.2009:
Nitrianska posádka LZZS ATE letela popoludní k dopravnej nehode pri Senici. Zrážka motorky s osobným autom si vyžiadala ťažké poranenie hlavy u motocyklistu z Hlbokého (nar. 1977). Primárne bola pri pacientovi posádka RLP zo Senice. Vrtuľník ho previezol na Oddelenie urgentného príjmu v nemocnici na Kramároch na neurochirurgický zákrok.
 
21.4.2009:
Vrtuľník LZZS ATE z Košíc letel k vážnej nehode v smere na Sninu, v oblasti Ubľa - Klenová. 8 ročný chlapec tam podbehol pod nákladné auto. U chlapca došlo k vysokej amputácii stehna, čím utrpel ťažký úraz s trvalým následkom. Vrtuľník ho transportoval na Oddelenie úrazovej chirurgie do Košíc.
 
19.4.2009:
Večer letela posádka LZZS ATE z Nitry k vážnej dopravenj nehode, ktorá sa stala pri obci Dyčka v okrese Nitra. V osobnom aute bolo päť mladých ľudí, z ktorých dvaja nehodu neprežili. Na mieste primárne zasahovala RPL Optimus, ktorá privolala LZZS k 21 ročnému pacientovi z Lúčnice nad Žitavou s mnohopočetnými ťažkými zraneniami. Vrtuľník zraneného s podozrením na poranenie hrudníka a krvácaním do brucha previezol do Fakultnej nemocnice v Nitre.
 
19.4.2009:
Popoludní letel vrtuľník Leteckej záchrannej zdravotnej služby Air-Transport Europe z Banskej Bystrice do obce Málinec v okrese Poltár. Za nejasných okolností tam došlo k postreleniu do hrudníka u 30 ročného muža z obce Bystrička (Ozdín). Na mieste zasahovala RLP z Poltára, ktorá zraneného zaintubovala a privolaná posádka LZZS pacienta transportovala do bybanskobystrickej nemocnice.
 
19.4.2009:
Posádka LZZS ATE z Bratislavy letela popoludní k hrádzi v bratislavskej Petržalke. Privolaili ju k srdcovému kolapsu 50 - 60 ročného cyklistu. Na mieste spolu s posádkou RLP Bratislava - Petržalka pacienta leteckí záchranári 30 minút resuscitovali, avšak bezúspešne. Pravdepodobe išlo o náhle úmrtie - infarkt.
 
17.4.2009:
Vrtulnik LZZS ATE z Nitry letel podvecer k lesnemu urazu medzi obcami Telince a Tajna. Lesnemu robotnikovi tam motorova pila prerezala pravu stranu krku. Posadka v nepristupnom terene vykonala technicky zasah. S poskodenim vsetkych velkych ciev a arterii pacienta v kritickom stave previezol vrtulnik priamo na operacnu salu do nitrianskej nemocnice, kde sa dostal rovno do ruk cievneho chirurga.
 
17.4.2009:
Posádka vrtuľníka LZZS ATE zo strediska v Bratislave dnes krátko popoludní zasahovala pri vážnej dopravnej nehode v okrese Trnava. Čelná zrážka dvoch osobných áut medzi Dolnou Krúpou a Trstínom si vyžiadala troch mŕtvych a dvoch ťažko zranených. Bratislavskí leteckí záchranári ošetrili a previezli 31 ročnú ženu z okresu Malacky s mnohopočetnými ťažkými zraneniami do Fakultnej nemocnice na Kramároch.
 
12.4.2009:
Popradská posádka LZZS ATE letela popoludní do Vysokých Tatier. Pri schádzaní z Belasej veže sa šmykla 29 ročná turistka z Bratislavy, ktorá si poranila hlavu, hrudnú a driekovú chrbticu a tiež ľavé koleno a ruku. Vrtuľník vysadil pomocou palubného navijaku lekárku LZZS a dvoch záchranárov HZS, ktorí išli peši k zranenej, zastabilizovali ju a zniesli asi 200 metrovým snehovým poľom na miesto, odkiaľ ju vrtuľník evakuoval pomocou palubného navijaku. Pacientku previezli na traumatológiu do popradskej nemocnice. Zásah komplikovali zhoršujúce sa letové podmienky.
 
11.4.2009:
Popradskí záchranári LZZS ATE leteli popoludní na Skalnaté pleso. Privolali ich na pomoc 27 ročnej Bratislavčanke s náhlou nevoľnosťou. Posádka ju po vyšetrení a ošetrení naložila na palubu vrtuľníka a ten ju transportoval do popradskej nemocnice.
 
11.4.2009:
K zrážke dvoch osobných vozidiel došlo dnes krátko popoludní medzi Handlovou a Žiarom nad Hronom. Dopravná nehoda si vyžiadala troch zranených, z toho jedno dieťa, ktoré prevážal vrtuľník LZZS ATE z Banskej Bystrice do Rooseveltovej nemocnice na Detské oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny. 1,5 ročný chlapec z obce Lovčica utrpel poranenie hlavy. Dospelí zranení smerovali do nemocnice v Žiari nad Hronom.
 
Leteckí záchranári z ostatných stredísk dnes absolvovali aj sekundárne lety, keď košická podádka letela do Kráľovského Chlmca k pacientovi s infarktom, rovnako pacient s infarktom si vyžiadal let nitrianskej posádky do Komárna. Vrtuľník z Popradu prevážal pacienta s vážnym cievnym ochorením z Levoče do Martina. Ďalší vážny zdravotný stav pacienta s popáleninou prinútil vzlietnuť košický vrtuľník, ktorý ho previezol z Michaloviec do Košíc - Šace. Košická posádka čaká na zlepšenie meteorologických podmienok v Bratislave a letieť by mala práve do hlavného mesta s dieťaťom v inkubátore.
 
8.4.2009:
Vrtuľník LZZS ATE z Banskej Bystrice letel predpoludním do Veľkej Lehoty. Pre 63 ročného muža sa nešťastne skončilo pílenie konárov čerešne na záhrade. Pri práci spadol zo stromu a poranil si chrbticu a panvu. Následne ho záchranári previezli do Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici. Záchranári spolupracovali s posádkou RLP Nová Baňa.
 
8.4.2009:
Vážna dopravná nehoda sa stala okolo poludnia v Šuranoch. 48 ročný vodič nákladného auta zo Šurian ostal po nehode zakliesnený od pása dole vo vozidle. Na mieste zasahovala primárne RLP z Nových Zámkov. Následne priletel na miesto nehody vrtuľník LZZS ATE z Nitry a hasiči, ktorí asi hodinu vyprosťovali pacienta. Muž mal viditeľné len otvorené poranenie členka. Posádka LZZS ho v stabilizovanom stave previezla do nemocnice v Nových Zámkoch.
 
7.4.2009:
Nitrianska posádka LZZS ATE dnes letela k lesnému úrazu pri obci Skýcov. 49 ročného pilčíka z Kostolian pod Tribečom privalil strom. Primárne pri pacientovi zasahovala posádka RLP zo Zlatých Moraviec. Muž mal zasiahnutú oblasť hlavy, ľavej lopatky, hrudnej a krížovej chrbtice. S podozrením na vážne poranenie chrbtice ho vrtuľník transportoval na Traumatologické oddelenie Fakultnej nemocnice v Nitre.
 
6.4.2009:
Banskobystrická posádka LZZS ATE v noci zasahovala pri dopravnej nehode medzi Zvolenom a Veľkým Krtíšom. Pri obci Senohrad sa zrazilo viac osobných áut. Vodiča (53 ročný, zo Zvolena) jedného z vozidiel s ťažkým poradením hlavy previezol vrtuľník v umelom spánku na Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici.
 
5.4.2009:
Popoludní letel vrtuľník LZZS ATE do Veľkej studenej doliny vo Vysokých Tatrách. Pri lyžovaní dolu Generálom sa zranila poľská skialpinistka. Pri zranenej primárne zasahovala HZS, ktorá požiadala o pomoc vrtuľník LZZS. Posádka vrtuľníka za opretia naložila pacientku s vyklbeným ramenom a transportovala ju do popradskej nemocnice.
 
4.4.2009:
Banskobystrická posádka LZZS ATE letela podvečer do Veľkej Fatry. Medzi Čiernou skalou a Minčolom sa pri zlyžovávaní poranila 32 ročná skialpinistka z Banskej Bystrice. Leteckí záchranári ju so zlomeninou pravej dolnej končatiny previezli do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici. Pri zásahu spolupracovala LZZS ATE s HZS.
 
4.4.2009:
Vrtuľník LZZS ATE z Popradu letel popoludní do Vysokých Tatier. V oblasti Jamského plesa sa zranil 29 ročný skialpinista. So zlomeninou stahennej kosti ho vrtuľník previezol na Oddelenie centrálneho príjmu do popradskej nemocnice.
 
4.4.2009:
Záchranári LZZS ATE aj dnes predpoludním leteli do Derešského kotla v Nízkych Tatrách. Posádku z Banskej Bystrice si privolali na pomoc záchranári HZS. 29 ročný muž z Bratislavy tam pri fotení spadol z vyhliadky do Derešského kotla. Mladý muž úspešne prežil pád a podľa lekára LZZS sa doslova druhý krát narodil. ZUraneného vrtuľník previezol do nemocnice v Liptovskom Mikuláši.
 
3.4.2009:
Popradský vrtuľník LZZS ATE letel popoludní do Derešského kotla v Nízkych Tatrách. V náročnom vysokohorskom teréne tam HZS našla skialpinistu, ktorý nemal život ohrozujúce zranenia, ale bol v teréne, z ktorého nebola možná jeho pozemná evakuácia. Do akcie privolali preto vrtuľník LZZS. Vrtuľník vysadil lekára k pacientovi pomocou palubného navijaku a rovnakým spôsobom zraneného evakuovali z miesta nehody. Vrtuľník ho previezol na úrazovú ambulanciu v Liptovskom Mikuláši.
 
2.4.2009:
Vrtuľník LZZS ATE z Banskej Bystrice letel popoludní do Súľovských vrchov. V lesnom poraste nad obcou Praznov sa zranil 42 ročný pilčík z obce. Pri práci si zarezal motorovou pílou do dolnej končatiny. Primárne pri pacientovi zasahovala posádka RZP z Považskej Bystrice. Následne v neprístupnom teréne vrtuľník pomocou palubného navijaku spustil k pacientovi lekára LZZS, ktorý ho po vyšetrení a ošetrení rovnakým spôsobom evakuoval z miesta nehody. Vrtuľník zraneného previezol na Traumatologickú ambulanciu Nemocnice v Považskej Bystrici.
 
31.3.2009:
Košický vrtuľník LZZS ATE zasahoval podvečer v Humennom. 49 ročný muž spadol z výšky. Pri pacientovi zasahovala primárne miestna RLP, od ktorej ho prebrala posádka vrtuľníka. S podozrením na poranenie miechy ho vrtuľník transportoval na Kliniku úrazovej chirurgie v Košiciach.
 
31.3.2009:
Košickú posádku LZZS ATE privolali predpoludním k pracovnému úrazu v lese pri obciach Osadné a Palín. 38 ročnému mužovi zo Sniny pri práci zakliesnil strom nohu. Primárne pri pacientovi zasahovali RZP a RLP z blízkeho okolia. Pacient bol pri vedomí, so zlomeninou predkolenia a pravdepodobne utrpel aj cievne poškodenie. Vrtuľník ho transportoval na Kliniku úrazovej chirurgie do Košíc.
 
31.3.2009:
Vrtuľník LZZS ATE z Nitry zasahoval včera podvečer medzi Levicami a Hronskými Kľačanmi. 48 ročný muž tam skočil pod vlak, ktorý ho zachytil prednou časťou podvozku a vliekol asi 40 metrov po trati. Muž utrpel mnohopočetné poranenia hlavy, hrudníka, brucha a panvy, viacnásobnú zlomeninu dolnej končatiny. Po stabilizovaní základných životných funkcií ho vrtuľník previezol na Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny Fakultnej nemocnice v Nových Zámkoch.
 
29.3.2009:
Vrtuľník LZZS ATE z Nitry letel predpoludním do lesa pri obci Bukovec. 46 ročný muž z Bukovca, ktorého privalil strom, utrpel pomliaždenie ľavej časti hrudníka a s podozrením na zlomeninu krížovej chrbtice ho vrtuľník transpotoval na Traumatologickú kliniku do Trnavy.
 
28.3.2009:
Vrtuľník LZZS ATE z Nitry privolala popoludní posádka RLP z Levíc do obce Devičany, k mladému chlapcovi, ktorý údajne spadol z koňa. Na mieste leteckí záchranári zistili, že 27 ročný mladík z obce spadol z bričky a udával bolesti krčnej a hrudnej chrbtice. Po ošetrení ho v stabilizovanom stave previezol vrtuľník na Oddelenie centrálneho príjmu v Nemocnici v Nových Zámkoch s podozrením na poranenie krčnej a hrudnej chrbtice.
 
15.3.2009:
K dvom lyžiarskym úrazom na Donovaloch dnes predpoludním letel vrtuľník LZZZS ATE z Banskej Bystrice. V prvom prípade išlo o zrážku dvoch lyžiarov, pričom 47 ročný pán z Malachova si pri zrážke spôsobil pohmoždenie pľúc, pneumotorax a prasknuté rebrá. So zhoršujúcim sa zdravotným stavom ho posádka vrtuľníka prebrala od pozemnej záchranky. V čase keď bol lekár pri prvom pacientovi sa stal ďalší úraz, opäť na lyžiarskom svahu. 10 ročný chlapec z Banskej Bystrice si pri páde zlomil stehennú kosť. Vrtuľník po vyložení prvého pacienta v Rooseveltovej nemocnici v Bynskej Bystrici, smeroval za chlapcom na zjazdovku. Lekára k pacientovi vysadili pomocou palubného navijaku a ten chlapca po ošetrení rovnakým spôsobom evakuoval. Nasledoval opäť transport do banskobystrickej nemocnice.
 
13.3.2009:
Banskobystrickí leteckí záchranári LZZS ATE leteli popoludní na družstvo do Závadky nad Hronom. 46 ročný muž z Heľpy si vážne poranil chrbticu, keď ťahal kravu za reťaz, ktorá sa pretrhla a on spadol na ostrú hranu válova. S podozrením na zlomeninu chrbtice ho vrtuľník previezol do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici.
 
12.3.2009:
Vrtuľník LZZS ATE z Popradu dnes popoludní zasahoval pri úraze lesného robotníka v poraste neďaleko Liptovskej Tepličky. Pri pretrhnutí lana lesnej lanovky tam utrpel úraz dolnej končatiny 30 ročný lesný robotník z Hriňovej. V nedostupnom teréne lekára spustili k zranenému pomocou palubného navijaku a po ošetrení pacienta rovnakým spôsobom evakuovali z miesta úrazu. Zraneného vrtuľník následne transportoval do popradskej nemocnice.
 
6.3.2009:
Vrtuľník LZZS ATE z Bratislavy letel krátko predpoludním k dopravnej nehode. Pri obci Miloslavov zišlo osobné auto z cesty a prevrátilo sa na strechu. Pri nehode sa zranila 74 ročná vodička. Utrpela otras mozgu s krátkym bezvedomím, a zatvorenú zlomeninu ľavého predlaktia. Pacientka bola po príchode zácharanárov dezorientované, ale pri vedomí. Vrtuľník ju transportoval do nemocnice na bratislavských Kramároch.
 
5.3.2009:
Posádka LZZS ATE z Nitry letela predpoludním k náhodne postrelenému pacientovi do okresu Žarnovica. K náhodnému výstrelu, ktorý skončil v hrudníku približne 45 ročného muža, došlo na zabíjačke. Pacient bol primárne ošetrený posádkou RLP Nová Baňa.V šoku, s nutnou podporou cirkulácie, ho vrtuľník transportoval do nemocnice v Bratislave na Kramároch.
 
1.3.2009:
Posádku LZZS ATE z Banskej Bystrice privolala napoludnie HZS Donovaly k 52 ročnej turistke na lyžiach. Žilinčanka si pri páde na bežkách v blízkosti Hotela Smrekovica, v smere na Malinô Brdo, podvrtla koleno.
V teréne, kde nebolo možné s vrtuľníkom pristáť, za opretia naložili pacientku na palubu vrtuľníka a previezli do banskobsystrickej nemocnice.
 
28.2.2009:
Vrtuľník LZZS ATE z Popradu letel popoludní do Dobšinej. O zásah požiadala posádka RLP Dobšiná kvôli rýchlosti a šetrnosti transportu.
Vrtuľník pristál priamo na námestí v Dobšinej, kde 54 ročného muža so srdcovou príhodou prebrala posádka LZZS priamo od RLP. S pacientom vrtuľník smeroval do Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb do Košíc.
 
28.2.2009:
Popoludní zasahovala košická posádka LZZS ATE na Kojšovskej holi. 54 ročný muž z Prešova utrpel pri páde na bežkách zlomeninu ľavej stehennej kosti. Úraz sa stal v nedostupnom teréne, vrtuľník pristál na najbližšom možnom mieste a k pacientovi smeroval lekár LZZS spolu s horolezcami, ktorí ho pomohli po vyšetrení a ošetrení, transportovať na nosidlách k vrtuľníku. Nasledoval prevoz do Traumacentra v Košiciach.
 
28.2.2009:
Vrtuľník LZZS ATE z Banskej Bystrice letel ráno k pracovnému úrazu v lese v lokalite nad Čiernym Balogom. V oblasti Cihľa, na kopci Krížna privalil lesný traktor 33 ročného muža. Keďže išlo o nedostupný terén,
lekára vysadili k pacientovi pomocou palubného navijaku. Na mieste už boli hasiči, ktorí vyprosťovali muža spod traktora. Lekár LZZS sa dostal k pacientovi pod traktor, muž bol bez životných funkcií. Po jeho vyprostení, lekár konštatoval smrť, ktorá nastala krátko po privalení ťažkým strojom.
 
27.2.2009:
Podvečer letel vrtuľník LZZS ATE z Košíc k tragickej dopravnej nehode.
Stala sa na konci obce Vajkovce v okrese Košice Okolie. Išlo o zrážku dvoch osobných áut, pri ktorej zahynuli dvaja ľudia. Ťažko zraneného 39 ročného muža vrtuľník previezol po ošetrení na Traumatológiu do Košíc.
 
27.2.2009:
Vrtuľník LZZS ATE z Banskej Bystrice zasahoval dnes pri pracovnom úraze v obci Poníky pri Banskej Bystrici. 33 ročný muž z Banskej Bystrice si pri práci v lakovni spôsobil otvorenú zlomeninu predkolenia. Pomoc leteckej záchranky privolala RZP, pretože u pacienta bolo podozrenie na šokový stav spôsobený väčšou stratou krvi.
Vrtuľník LZZS, po vyšetrení a ošetrení pacienta lekárom, transportoval pacienta do banskobystrickej nemocnice.
 
25.2.2009:
Leteckí záchranári ATE z Popradu leteli popoludní do Západných Tatier.
V Jamnickej doline, v oblasti Jamnickych plies, si pri páde na lyžiach zlomil predkolenie 50 ročný muž z Liptovského Mikuláša. V náročnom teréne vykonali záchranári technický zásah, keď lekára najprv vysadili pomocou palubného navijaku k zranenému. Po jeho ošetrení ho rovnakým spôsobom naložili na palubu vrtuľníka, ktorý ho transportoval do popradskej nemocnice.
 
21.2.2009:
Nitransku posádku LZZS ATE privolali neskoro popoludní k dopravnej nehode v Skalici. 62 ročného muža z okresu Skalica zrazilo osobné auto. Muž upadol do bezvedomia a vyžadoval si podporu životných funkcií. Vrtuľník ho transportoval na Neurochirurgickú kliniku FNsP na bratislavských Kramároch.
 
21.2.2009:
Ani vrtuľník LZZS ATE z Bratislavy dnes neostal bez zásahu. Popludní ho privolali na pomoc skialpinistovi, ktorý sa vybral na túru na kopec Vysoká pri Kuchyni. 36 ročný muž z Palárikova sa pri fotení pošmykol na lyžiach a vykĺbil si pravé koleno. Záchranári museli muža po ošetrení zniesť asi 500 m nižšie k vrtuľníku a po naložení ho previezli na Traumatológiu FNsP na bratislavských Kramároch.
 
21.2.2009:
Vrtuľník LZZS ATE z Banskej Bystrice popoludní opäť zasahoval v Polomke. Na lyžiarskom svahu sa zranil 23 ročný snowboardista z Nitry.
S podozrením na poranenie chrbtice ho po ošetrení previezli leteckí záchranári do banskobystrickej nemocnice.
 
21.2.2009:
Tri vrtuľníky LZZS ATE z Banskej Bystrice, Košíc a Popradu dnes predpoludním leteli k tragickej dopravnej nehode, ktorá sa stala na konci obce Polomka, v okrese Brezno, v smere k lyžiarskemu stredisku.
Na nechránenom železničnom priecestí došlo k zrážke autobusu z Bánoviec nad Bebravou s vlakom. 11 osôb zrážku neprežilo. Dve ťažko zranené pacientky prevážal banskobystrický a košický vrtuľník (17 ročná pacientka s poranením chrbtice a predkolenia, s trvalým pobytom v Srbsku) do Roosveltovej nemocnice v Banskej Bystrici. Vrtuľník z Banskej Bystrice následne letel pre pacienta (ročník narodenia 1961), ktorý bol bezprostredne po nehode transportovaný sanitkou do nemocnice v Brezne, ale jeho zdravotný stav sa zhoršil a potreboval prevoz na vyššie pracovisko, teda do Banskej Bystrice. Muž mal mnohopočetné ťažké zranenia. Popradský vrtuľník letel k nehode ako posledný kvôli zlým meteorologickým podmienkam, ale počas letu bol z akcie odvolaný.
 
15.2.2009:
V lyžiarskom stredisku v Poráčskej doline pristál popoludní vrtuľník LZZS ATE z Košíc. Posádku privolali k poraneniu kolena 32 ročného lyžiara z Prešova. Vrtuľník pristál pod lyžiarskym svahom. Pacienta po vyšetrení a ošetrení naložili na palubu vrtuľníka a transportovali na Traumatológiu do prešovskej nemocnice.
 
15.2.2009:
Ďalšie úmrtie na lyžiarskom svahu! Posádka vrtuľníka LZZS ATE z Banskej Bystrice letela krátko popoludní do lyžiarskeho strediska Skalka pri Kremnici. Priamo na lyžiarskom svahu náhle upadol do bezvedomia 59 ročný Slovák. Vrtuľník v náročnom teréne nemohol pristáť, preto lekárku LZZS spustili na svah pomocou palubného navijaku. Muža resuscitovali leteckí záchranári spolu s HZS Skalka, avšak bezúspešne. Momentálne prebieha ďalšia záchranná akcia v lyžiarskom stredisku Poráč.
 
14.2.2009:
Vrtuľník LZZS ATE z Košíc letel predpoludním do lyžiarskeho strediska Jahodná. Posádku privolali na pomoc 56 ročnému lyžiarovi z Krompách s pravdepodobným srdcovým zlyhaním. Po poruche vedomia začal lekár LZZS s okamžitou resuscitáciou pacienta. Tá však nebola úspešná.
 
10.2.2009:
Vrtuľník LZZS ATE z Banskej Bystrice dnes zasahoval v Nízkych Tatrách.
Išlo o lyžiarsky úraz v stredisku Chopok Juh Kosodrevina. 21 ročný muž z Piešťan stratil pri jazde kontrolu nad lyžami, tie sa mu rozišli a on chrbtom vrazil do snežného dela. Pacient utrpel poranenie chrbtice a pravej ruky. Pomoc LZZS privolala HZS, ktorá mala službu na zjazdovke. Keďže išlo o zásah priamo na lyžiarskom svahu, lekára z vrtuľníka vysadili pomocou palubého navijaku a rovnakým spôsobom naložili pacienta po vyšetrení a ošetrení na palubu vrtuľníka.
Nasledoval transport do banskobystrickej nemocnice.
 
7.2.2009:
Vrtuľník LZZS ATE z Nitry zasahoval predpoludním pri pracovnom úraze v lese. Na 64 ročného muža z obce Leľa pri Štúrove spadla pri pílení stromu časť jeho kmeňa. Pri pacientovi bola primárne RLP zo Štúrova.
Pacient pri úraze utrpel krátkodobú poruchu vedomia, otvorené poranenie hlavy, zlomeninu ľavej dolnej končatiny a pravdepodobne aj zlomeninu rebier v pravej časti hrudníka. Po vyšetrení a ošetrení pacienta ho vrtuľník LZZS transportoval do FNP v Nových Zámkoch.
 
2.2.2009:
Ďalší lyžiarsky úraz si vyžiadal vzlet popradského vrtuľníka LZZS ATE.
V Ždiari, v lyžiarskom stredisku Strednica, dostala 36 ročná lyžiarka zo Západného Slovenska silný úder do hlavy kotvou z vleku. Po náraze bola v krátkom bezvedomí. Vrtuľník ju po vyšetrení a ošetrení lekárom LZZS transportoval v stabilizovanom stave do popradskej nemocnice, kde ju odvzdali do rúk chirurgov.
 
1.2.2009:
Vrtuľník LZZS ATE z Popradu letel predpoludním do Veľkej studenej doliny vo Vysokých Tatrách. Pri zostupe v Groszovom ľadopáde odtrhol 48 ročný Slovák lavínu. Muž mal šťastie, pod lavínou nezostal celý,
vďaka čomu dokázal volať o pomoc. Turisti, ktorí volanie počuli,
zavolali HZS a tá následne LZZS. Muža, ktorý strávil pod lavínou asi pol hodinu, previezli podchladeného leteckí záchranári do popradskej nemocnice. Následne po vzlietnutí popradského vrtuľníka do tejto záchrannej akcie prišla na dispečing LZZS ATE požiadavka na prevoz pacienta s infarktom z Centrálneho príjmu NsP v Poprade do Košíc. Do popradskej nemocnice preto vyrazil vrtuľník z košického strediska LZZS ATE.
 
31.1.2009:
Vrtuľník LZZS ATE z Popradu letel predpoludním do Vysokých Tatier. 9 ročná lyžiarka z Prešova vypadla za nám neznámych okolností z novej sedačkovej lanovky na svahu Čučoriedky (pravdepodobne pri 2 alebo 3 stĺpe). Pád z 15 - 20 m výšky si vyžiadal mnohopočetné závažné poranenia. Dieťa zostalo po páde chvíľu nehybne ležať, teda je tam predpoklad krátkeho bezvedomia, ale priamo po príchode posádky LZZS bolo pri vedomí. Pacientku so závažnými poraneniami transportovali do popradskej nemocnice na ďalšiu diagnostiku a vyšetrenia. Vrtuľník LZZS pristál priamo na lyžiarskom svahu.
9 ročné dievča z Prešova, ktoré sa predpoludním zranilo pri páde zo sedačkovej lanovky vo Vysokých Tatrách, preváža vrtuľník LZZS ATE z Popradu na špecializované pracovisko do Košíc. Pacientka má pomliaždené pľúca a zlomené 3 stavce.
 
27.1.2009:
Popoludní letel vrtuľník LZZS ATE z Popradu na Štrbské Pleso. Po akútnej koronárnej príhode potreboval 56 ročný muž okamžitý a predovšetkým rýchly prevoz na špecializované pracovisko. Na neodkladný zákrok ho posádka transportovala do Stredoslovenského ústavu srdových a cievnych chorôb v Banskej Bystrici.
 
26.1.2009:
Posádka vrtuľníka LZZS ATE z Popradu zasahovala neskoro popoludní vo Vysokých Tatrách. Na lyžiarskom svahu Solisko sa zranilo 11 ročné prázdninujúce dievča z Poľska. S bolestivým poranením dolnej končatiny ju vrtuľník transportoval do popradskej nemocnice. Pri zásahu spolupracovali leteckí záchranári so záchranármi THS DZ.
 
17.1.2009:
Posádka LZZS ATE z Popradu letela krátko pred poludním na záchrannú akciu do Šumiaca. Na 6 ročnom chlapcovi sa zapálilo oblečenie od vykurovacieho telesa. Dieťa po ošetrení lekárom LZZS v stabilizovanom stave so závažnými popáleninami transportoval vrtuľník priamo na špecializované pracovisko - Kliniku popálenín a rekonštrukčnej chirurgie v Nemocnici Košice - Šaca. Pri zásahu spolupracovali aj záchranári Záchrannej služby Muránska Huta.
 
13.1.2009:
Šťastne sa skončila návšteva obvodného lekára v Zuberci pre 52 ročného muža z Habovky. Ten v ambulancii odpadol, jeho obvodný lekár ho defibriloval a následne zavolal na pomoc posádku LZZS ATE z Banskej Bystrice, ktorá pacienta po ošetrení previezla do Stredoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb v Banskej Bystrici. Tam sa už muž podrobuje operácii.
 
6.1.2009:
Vrtuľník LZZS ATE z Nitry letel podvečer k dopravnej nehode pri obci Lok, v okrese Levice. Pri zrážke 3 osobných áut sa zranilo spolu 5 osôb. Najťažšie zranenia utrpela 48 ročná žena z Loku - vážne poranenie hlavy a vnútorných orgánov. Posádka vrtuľníka ju po ošetrení a zabezpečení životných funkcií previezla na Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Nových Zámkoch.
 
6.1.2009:
Rušné Trojkráľové popoludnie majú za sebou záchranári LZZS ATE z Popradu. Vrtuľník popoludní letel na Solisko, kde si 52 ročný lyžiar z Ukrajiny rýchlou jazdou, ktorú nezvládol, spôsobil bolestivé poranenie dolnej končatiny. K chirurgickému zákroku ho vrtuľník previezol do Nemocnice v Poprade. Posádka vrtuľníka spolupracovala s lyžiarskou službou na svahu, ktorú robia dobrovoľní záchranári z THS. Pri spiatočnom lete z areálu popradskej nemocnice na letisko, vrtuľník vyzval do akcie opätovne Dispečing LZZS ATE. Premiérový zásah LZZS na novej zjazdovke v Tatranskej Lomnici si vyžiadal úraz poľskej lyžiarky. 32 ročná žena pri zhoršujúcej sa viditeľnosti v neskorších popoludňajších hodinách prehliadla nerovnosť a vrazila do zľadovatelého povrchu, pričom si spôsobila poranenie hrudníka. Zásah prebehol za asistencie pozemnej záchrannej zdravotnej služby EMS a HZS.
 
3.1.2009:
Vrtuľník LZZS ATE z Košíc letel popoludní do lyžiarskeho strediska Plejsy. Pri lyžovaní spadla a následne narazila do stĺpu 34 ročná lyžiarka z východného Slovenska. Pacientke hrozilo podchladenie a s podozrením na poranenie krčnej chrbtice ju vrtuľník po ošetrení lekárom LZZS previezol na Kliniku úrazovej chirurgie do Košíc.
 
2.1.2009:
Vrtuľník LZZS ATE z Popradu letel popoludní na výzvu chatára z Téryho chaty do Malej studenej doliny. Pod Veľkým hangom si pri zostupe zranil predkolenie nosič z chaty. Lekár LZZS sa pomocou palubneho navijaku spustil k zranenému a po ošterení ho vrtuľník v horizontálnej sieti previezol na chatu. Tam zraneného naložili na palubu vrtuľníka a previezli do popradskej nemocnice. Zásah realizovala posádka LZZS ATE v náročných poveternostných podmienkach, ktoré sa zakrátko prudko zhoršili.
 
1.1.2009:
Vrtuľník LZZS ATE z Banskej Bystrice zasahoval na Nový Rok v lyžiarskom stredisku na Donovaloch. 28 ročná Poľka si pri sánkovačke poranila hrudnú chrbticu. Po ošetrení lekárom LZZS ju vrtuľník transportoval na Centrálny príjem do Roosveltovej nemocnice v Banskej Bystrici. Pri zásahu spolupracovala LZZS ATE s pozemnou záchrannou službou Donovaly a HZS.
 
 
hore
 
 
 


ATE - titulná stránka

RESCUE TEAM SLOVAKIA