Rescue| Záchranari| Air rescue| Crash rescue| Dive rescue| Dog rescue| Fire rescue| Mountain rescue| Road rescue 
Cave Rescue| Mine Rescue| SAR| Emergency
AIR RESCUE
Hľadaj|Index|E-mail|Príhovor|Charakteristika|Partneri|Redakcia| Hľadáme kolegov|Registrácia/editácia
TEMPUS GROUP
www.zachranari.sk
Profesionálne e-business riešenia
 
 
© ATE
GSM: 0907 932 281
Zásahy v roku 2008
 
Vrtuľníky LZZS ATE zasahujú v horách, pri dopravných nehodách a pomáhajú aj pri transplantáciách.
 
Od 15. septembra až do dnešného dňa zrealizovali vrtuľníky LZZS ATE zo stredísk v Poprade, Banskej Bystrici, Košiciach, Nitre a Bratislave 167 zásahov (november – 16 zásahov, október - 93 zásahov, od 15. septembra – 58 zásahov, september celkom – 115 zásahov). Približne pätinu zo všetkých letov tvorili primárne zásahy pri dopravných nehodách, v menšej miere sekundárne prevozy pacientov v súvislosti s dopravnými nehodami. V 11-tich prípadoch letel vrtuľník na pomoc do lesného terénu k pracovným úrazom. V 29 prípadoch vrtuľník pomáhal pri záchrane zdravia detí, aj po dopravných nehodách. V uvedenom období si 2 lekárske zásahy LZZS vyžiadali aj turisti vo Vysokých Tatrách.
 
Medzi najviac medializované zásahy určite patrí pomoc na futbalovom zápase DAC Dunajská Streda - Slovan Bratislava z 1. novembra. Vrtuľník LZZS ATE z Bratislavy zasahoval už krátko po jeho začiatku. 18 ročný fanúšik upadol po páde z tribúny do bezvedomia a bol v kŕčoch. Posádka vrtuľníka ho po ošetrení transportovala s podozrením na poranenie hlavy do nemocnice na bratislavských Kramároch.
 
Ako nesmierne náročné sa ukázali prvé novembrové dni, keď od večerných hodín 3.11. až do večera 4.11. zrealizovali vrtuľníky LZZS ATE z Banskej Bystrice a Bratislavy a lietadlo VIPER osem transplantačných letov, keď prevážali transplantačné tímy a orgány určené na transplantáciu. Počas dňa plného transplantačných prevozov letel ešte vrtuľník LZZS ATE z Nitry k pacientovi s infarktom do Myjavy a následne ho previezol do Nitry. Košický vrtuľník LZZS zasahoval v lesoch nad Slanskou Hutou pri pracovnom úraze. Posledný z vrtuľníkov LZZS ATE, ktorý sa počas tohto dňa zúčastnil zásahov, pristál o 18:30 .
 
 
11. december 2008:
Košická posádka vrtuľníka LZZS ATE zashoval popoludní pri vodnej nádrži Ružiná, blízko rekreačnej oblasti Zlatník. 17 ročná chlapec z obce Hosťovce v okrese Košice - okolie si spôsobil úraz pri pílení dreva na cirkulárke. S poruchou vedomia ho stabilizovaného vrtuľník transportoval na KPAIM (Klinika pediatrickej anestéziológie a i ntenzívnej medicíny) DFN v Košiciach.
 
11. december 2008:
Vrtuľník LZZS ATE z Banskej Bystrice zasahoval v oblasti nad Čiernym Balogom. Zásah prebiehal v neprístupnom lesnom teréne, kde vrtuľník nemohol pristáť, lekára preto záchranár - operátor vysadil pomocou navijaku. Lekár LZZS následne resuscitoval 46 ročného lesného robotníka z Dobroče, na ktorého spadol strom a spôsobil mu rozsiahle poranenia hlavy, krku a hrudníka. Pacient zraneniam podľahol.
 
9. december 2008:
Krátko pred poludním letela posádka vrtuľníka LZZS ATE z Bratislavy k dopravnej nehode na diaľnici D2, v okolí obce Sekule. Pri zrážke osobného auta s kamiónom sa zranilo niekoľko osôb. Vrtuľník transportoval cca 40 ročného muža s podozrením na ťažký úraz hlavy do nemocnice na bratislavských Kramároch.
 
4. december 2008:
Posádka LZZS ATE z Nitry zasahovala v Leviciach . 53 ročný muž si pádom z 3 m výšky na železnú konštrukciu spôsobil poranenie hlavy s poruchou vedomia a zástavou dychu. Pacienta vrtuľník transportoval na oddelenie Klinickej anestéziológie a intenzívnej medicíny Fakutnej nemocnice v Nitre, kde sa podrobil neurochirurgickému výkonu.
 
3. december 2008:
Vrtuľník LZZS ATE z Nitry zasahoval predpoludním pri dopravnej nehode na diaľnici D1 pri odbočke na Leopoldov. V osobnom aute, ktoré vrazilo zo zadu do kamióna, sa ťažko zranil 22 ročný vodič z Leopoldova. Vrtuľník ho s ťažkou kraniotraumou spojenou s úrazom krčnej chrbtice a v bezvedomí previezol na Centrálny príjem Fakultnej nemocnice v Bratislave na Kramároch.
 
2. december 2008:
Banskobystrická posádka vrtuľníka LZZS ATE zasahovala pri dopravnej nehode pri obci Pliešovce. Pri zrážke osobného auta s kamiónom sa ťažko zranil 43 ročný šofér osobného auta z Dolnej Strehovej, ktorý utrpel centrálnu ruptúru pečene a krvácanie do brucha. Vrtuľník ho previezol na Traumacentrum do Banskej Bystrice.
 
26. november 2008:
Posádka LZZS ATE z Nitry prijala predpoludním výzvu na let k pracovnému úrazu. V lese pod jedným z vrchov pohoria Tribeč privalil 22 ročného muža zo Zlatna pri práci strom. Pacient utrpel pri nehode devastačné poranenia ľavého predkolenia, bol v hemoragickom šoku, ale pri vedomí. Na mieste zasahovala posádka RLP, od ktorej pacienta prebrali leteckí záchranári. Po stabilizovaní ho vrtuľník transportoval do Fakultnej nemocnice v Nitre.
 
12. november 2008:
Letecká záchranná zdravotná služba ATE v priebehu dnešného dňa prevezie dvoch Slovákov z Rumunska. Ide o zranených po dopravnej nehode, ktorí ležia v župnej nemocnici v Piteşti. Lietadlo VIPER už pristálo na letisku v Bukurešti, kam bol prevezený sanitkou prvý pacient. Pacientov prevezieme jednotlivo, keďže ide o ležiacich zranených s mnohopočetnými poraneniami, a lietadlo môže prevážať len jedného ležiaceho pacienta. Na Slovensku budú hospitalizovaní na Klinike úrazovej chirurgie - Traumacentrum Košice.
 
4. november 2008:
Košická posádka LZZS ATE zasahovala predpoludním v lesoch nad obcou Slánska Huta v blízkosti slovensko-maďarskej štátnej hranice. 23 ročný muž z Novej Sedlice si spôsobil pracovný úraz pri vypilovaní stromu, keď ho privalil ďalší strom. Mladík utrpel poškodenie chrbtice a miechy. Pacienta vrtuľník LZZS previezol na Kliniku úrazovej chirurgie do Košíc. Technický zásah v neprístupnom teréne vykonala osádka vrtuľníka za pomoci podvesu.
 
23. Október 2008:
Košickú posádku LZZS ATE privolali predpoludním k dopravnej nehode dvoch osobných áut pri obci Podlipníky pri Hanušovciach nad Topľou. Po príchode na miesto nehody zistili, že mladú ženu už resuscituje posádka RLP z Hanušoviec nad Topľou. Oživovanie nebolo úspešné a pacientka ťažkým zraneniam podľahla.
 
21. Október 2008:
Vrtuľník LZZS ATE z Bratislavy pristál popoludní na námestí v Limbachu. Posádku privolali k úrazu mladého stolára, ktorý si pri práci s pílou amputoval dva prsty ľavej ruky. Vrtuľník ho transportoval aj s amputovanými prstami na Kliniku plastickej chirurgie v ružinovskej nemocnici.
 
19. Október 2008:
Posádka vrtuľníka LZZS ATE z Banskej Bystrice letela ráno na pomoc 58 ročnému poľovníkovi. Na lúkach nad Ponickou Hutou ho guľovnicou do brucha postrelil kamarát. Pacienta vrtuľník so strelným poranením brušnej dutiny transportoval do banskobystrickej nemocnice na chirurgickú ambulanciu.
 
19. Október 2008:
Popoludní letel vrtuľník LZZS ATE z Banskej Bystrice do Očovej. Na 25 ročného muža padol pri pílení strom. Pacienta s pravdepodobnou zlomeninou chrbtice previezli do Fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici.
 
19. Október 2008 Popradská posádka vrtuľníka LZZS ATE letela krátko popoludní k dopravnej nehode medzi obcami Ľubotín a Čirč. Osobné auto "vyletelo" z cesty a ostalo na železničnej trati v doline rieky Poprad. 18 ročný muž z Čirča, ktorý riadil vozidlo, ostal po nehode v bezvedomí. Vrtuľník LZZS ho s podozrením na ťažký úraz hlavy a poranenie krčnej chrbtice transportoval do Fakultnej nemocnice v Košiciach.
 
18. Október 2008:
Banskobystrický vrtuľník LZZS ATE letel predpoludním do obce Rumince v okrese Rimavská Sobota. Do Detskej fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici odtiaľ previezli 9 ročného chlapca s náhlou poruchou vedomia spojenou s ochrnutím ľavej polovice tela.
 
18. Október 2008:
Krátko popoludní letel vrtuľník LZZS ATE z Banskej Bystrice do Detvianskej Huty. 9 ročnáho chlapca na bicykli tam zrazilo osobné auto. Pacienta v bezvedomí a s ťažkými poraneniami hlavy transportovala posádka LZZS do Detskej fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici.
 
16. Október 2008:
Podvečer letel vrtuľník LZZS ATE z Popradu do Telgártu. V bezvedomí z nejasnej príčiny sa nachádzal 51 ročný muž. Pacienta primárne ošetrila posádka RZP z Muránskej Huty, následne ho prevzala posádka LZZS a vrtuľník ho transportoval na Oddelenie centrálneho príjmu Nemocnice s poliklinkou v Poprade.
 
16. Október 2008:
V podvečerných hodinách, počas návratu zo sekundárneho letu, prijala výzvu na zásah posádka LZZS ATE z Nitry. Vrtuľník letel k 76 ročnému pacientovi z Malých Ludaníc s komplikovaným infarktom myokardu. Posádka LZZS prebrala pacienta od RLP Želiezovce v Želiezovciach a vrtuľník ho transportoval do Kardiocentra v Nitre.
 
14. Október 2008:
Vrtuľník LZZS ATE z Nitry zasahoval predpoludním pri vážnej dopravnej nehode pri obci Turá v okrese Levice. Pri zrážke osobného a nákladného auta sa ťažko zranili tri osoby. Dve z nich previezla pozemná záchranná služba. 20 ročného vodiča osobného auta z Pohronského Ruskova vyše 40 minút vyprosťovali z vozidla hasiči a následne po zabezpečení vitálnych funkcií lekárom LZZS ho vrtuľník previezol na Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny Fakultnej nemocnice v Nových Zámkoch.
 
14. Október 2008:
Vo večerných hodinách sa stal úraz nad Štiavnickými Baňami v oblasti Vysoká. 18 ročnému mladíkoví spadol na hlavu a krčnú chrbticu pri pílení 300 - 500 kg konár. Vrtuľník LZZS ATE z Banskej Bystrice už nemohol vykonať zásah priamo na mieste, preto pilot pristál neďaleko miesta nehody a pacienta po ošetrení s úrazom hlavy, podozrením na úraz krčnej chrbtice a ďalšími zraneniami panvy, stehennej kosti a členku previezli na Traumatológiu do Fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici.
 
13. Október 2008:
Vrtuľník LZZS ATE z Nitry zasahoval popoludní pri dopravnej nehode pri obci Prašice v okrese Topoľčany. Pri zrážke osobného a nákladného auta utrpel množstvo vážnych poranení 56 ročný muž z obce Krásno, ktorého vrtuľník transportoval do Fakultnej nemocnice v Nitre. Následne po absolvovaní ďalších vyšetrení pacienta hospitalizovali na Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny v Nitre.
 
12. Október 2008:
Vrtuľník LZZS ATE z Košíc zasahoval večer pri dopravnej nehode pri Ďurďošíku. Pri predbiehaní došlo k čelnej zrážke dvoch osobných áut. Nehoda si vyžiadala život mladej ženy. Ďalšiu ťažko zranenú 67 ročnú ženu previezol vrtuľník LZZS s otvorenou zlomeninou ramena, pomliaždenými rebrami, otrasom mozgu a ďalšími menšími poraneniami na traumatológiu do Košíc.
 
11. Október 2008:
Vrtuľník LZZS ATE z Nitry letel popoludní do obce Žihárec. Primárny zásah si vyžiadal pád 46 ročného muža zo stromu, asi z 5 metrovej výšky. Pacienta s poraneniami hrudnej chrbtice a hrudníka vrtuľník transportoval do Traumacentra v Nitre.
 
11. Október 2008:
Vrtuľník LZZS ATE z Bratislavy zasahoval podvečer pri Gbeloch. Motokrosový pretekár si tam pri páde spôsobil úraz hrudníka s pretrhnutím pľúc a ďalšie viacpočetné poranenia končatín, hrudníka a chrbtice. 20 ročného pacienta z Veľkých Levárov transportoval vrtuľník pri vedomí na Oddelenie centrálneho príjmu v Nemocnici v Bratislave na Kramároch.
 
10. Október 2008:
Popradský vrtuľník LZZS ATE privolali popoludní k dopravnej nehode v obci Žakovce v okrese Kežmarok. Pri zrážke dvoch osobných áut sa ťažko zranil spolujazdec z jedného zo zúčastnených vozidiel. Posádka vrtuľníka na mieste zistila, že stav pacienta sa zhoršil a záchranári pozemnej záchrannej služby EMS s.r.o. z Kežmarku už začali s oživovaním. Mladý muž utrpel množstvo závažných poranení, ktorým na mieste nehody podľahol.
 
10. Október 2008:
Popoludní vzlietol vrtuľník LZZS ATE z Banskej Bystrice k hlásenému náhlemu odpadnutiu v lese v oblasti Poltár - Kalinovo. 61 ročný muž z Kalinova pri prechádzke lesom so svojim synom náhle odpadol. Pravdepodobe išlo o srdcový infarkt, pretože vrtuľník 3 minúty pred pristátim odvolali z akcie, keďže pacient medzitým zomrel.
 
06. Október 2008:
Nitrianska posádka LZZS ATE zasahovala dnes ráno pri dopravnej nehode medzi obcami Chtelnica a Nižná. Osobné auto tam čelne vrazilo do betónového piliera. 54 ročného vodiča z Dobrej Vody s poruchami vedomia a mnohopočetnými zlomeninami dolných končatín previezol vrtuľník LZZS do Fakultnej nemocnice v Trnave.
 
06. Október 2008:
Predpoludním privolala pozemná záchranná služba Falck vrtuľník LZZS ATE z Košíc k lesnému úrazu v Nižnej Olšave pri Giraltovciach. 46 ročného muža z Krásnej Poľany privalil pri práci v nedostupnom rozbahnenom teréne strom. Pacient utrpel otvorenú zlomeninu stehennej kosti a v stabilizovanom stave ho vrtuľník previezol do Fakultnej nemocnice v Prešove.
 
06. Október 2008:
Vrtuľník LZZS ATE z Nitry zasahoval popoludní pri lesnom úraze v Dolných Plachtinciach. Lesný robotník, občan Maďarskej republiky, tam utrpel úraz hlavy s poruchami vedomia, keď mu padol na hlavu odpílený konár stromu. Posádka vrtuľníka ho po ošetrení transportovala v umelom spánku na Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny v Banskej Bystrici.
 
05. Október 2008:
Vrtuľník LZZS ATE Z Košíc ráno zasahoval pri dopravnej nehode pri Hnilčíku. 28 ročný vodič osobného auta sa dostal s vozidlom mimo vozovku, pričom zvodidlá prerazili karosériu a mladému mužovavi amputovalo pravú hornú končatinu. Pacient bol v šoku, podchladený a utrpel aj ďalšie vážne poranenia. Primárne ho ošetrila posádka RLP zo Spišskej Novej Vsi a následne ho vrtuľník LZZS transportoval do Fakultnej nemocnice v Košiciach.
 
05. Október 2008:
Vrtuľník LZZS ATE z Banskej Bystrice zasahoval popoludní pri zrážke osobného auta s vlakom v Jelšavskej Teplici. Pri nehode sa ťažko zranil 42 ročný vodič osobného auta, holandský občan s trvalým pobytom na území Slovenska, ktorý bol zakliesnený vo vraku a hasiči ho museli vyprosťovať. Posádka vrtuľníka ho následne previezla na Traumatologické centrum do Banskej Bystrice.
 
02. Október 2008:
Predpoludním sa na ceste medzi Modrou a Šenkvicami zrazilo osobné auto so sanitkou. Pri nehode si 20 ročný vodič osobného auta komplikovane zlomil stehennú kosť, vykĺbil si rameno a utrpel otras mozgu. Vrtuľník LZZS ATE z Bratislavy ho previezol do nemocnice v Bratislave - Petržalke.
 
02. Október 2008:
Vrtuľník LZZS ATE z Popradu zasahoval predpoludním pri dopravnej nehode pod Spišským Hradom. Na ceste 1/18 sa čelne zrazil autobus s kamiónom. Pri nehode utrpel 24 ročný muž z Bardejova stredne ťažké poranenie brucha a ľahšie poranenia dolných končatín. Primárne pri pacientovi zasahoval RLP Behárovce. Následne ho vrtuľník transportoval na chirurgickú príjmovú ambulanciu Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Prešove.
 
01. Október 2008:
Dnes napoludnie sa stal pracovný úraz s tragickým koncom v lese, ktorý patrí obci Ruská Nová Ves na východe Slovenska. 47 ročného muža zo Zlatej Bane tam privalil strom. K nehode bol privolaný vrtuľník LZZS ATE z Košíc. Na mieste nešťastia nebolo možné s vrtuľníkom pristáť, preto pilot technicky vysadil za pomoci podvesu lekárku. Pacienta, ktorý utrpel mnohopočetné poranenia, poškodenie viacerých orgánov a šok z vykrvácania, sa napriek resuscitácii nepodarilo zachrániť. Pri záchrane spolupracovala Letecká záchranná zdravotná služba s pozemnou záchranou službou.
 
30. September 2008:
Vo večerných hodinách prijala posádka vrtuľníka LZZS ATE z Banskej Bystrice výzvu k letu do Krupiny, kde došlo k poraneniu dieťaťa motorovou pílou. Išlo o 12 ročného chlapca z Krupiny - Bzovíka, ktorý z nezistených príčin utrpel na hlave poranenie motorovou pílou, pričom došlo k poruche vedomia a na rane na hlave bolo odhalené mozgové tkanivo. Pacienta primárne ošetrila posádka RLP Krupina a následne bol vzhľadom na charakter a závažnosť poranenia prevezený do martinskej nemocnice.
 
29. September 2008:
Vrtuľník LZZS ATE z Nitry zasahoval popoludní pri dopravnej nehode motorkára pri Vrábľoch. Motocyklista z Vrábel (nar. 1985) utrpel pri nehode mnohopočetné zlomeniny končatín a závažné poranenia brušnej dutiny. Vrtuľník ho v bezvedomí previezol na Anestéziologicko-resuscitačné oddelenie nitrianskej nemocnice.
 
23. September 2008:
Popoludní utrpel v Osturni pracovný úraz na drevoobrábacom stroji 24 ročný muž. Posádka vrtuľníka LZZS ATE z Popradu prebrala pacienta so závažným poranením hornej končatiny od RLP EMS Kežmarok a následne ho transportovala na Centrálny príjem do popradskej nemocnice.
 
23. September 2008:
Vrtuľník LZZS ATE z Bratislavy letel vo večerných hodinách do cukrovaru v Seredi. 40 ročný muž, pracovník firmy, tam spadol do kade s horúcou tekutinou. Pri nehode utrpel obareniny II. stupňa na 60% povrchu tela. Posádka vrtuľníka ho po ošetrení transportoval do Popáleninového centra v nemocnici v Ružinove.
 
23. September 2008:
Vrtuľník LZZS ATE z Nitry letel večer na poľné letisko v obci Orešany v okrese Topoľčany. 57 ročný muž z obce si tam spôsobil úmyselné strelné poranenie hlavy. Pacient napriek resuscitácii záchranármi LZZS zraneniu podľahol.
 
23. September 2008:
Nitrianska posádka LZZS ATE zasahoval večer v obci Veľké Ripňany v okrese Topoľčany. Staršiu pani s infarktom myokardu prevážali do Kardiocentra v Nitre.
 
22. September 2008:
Počas tohtoročnej letnej turistickej sezóny / od 15.júna do 15. septembra / popradské stredisko Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE zasahovalo vo vysokohorskom prostredí Vysokých Tatier 29 krát. Je to o 25 % viac ako vlani. Pomáhalo 10 Čechom, trom Poliakom, trom Nemcom, 3 Estóncom , dvom Litovcom jednému Írovi a 7 Slovákom. Najviac bolo úrazov dolných a horných končatín. Horúce letné počasie spôsobovalo zdravotné problémy najmä starším ľudom, ktorí kolabovali na vysokohorských chodníkoch a chatách a dvaja starší dôchodcovia mali srdcovo-cievne problémy na Gerlachu. Starší turisti sa vyberali do vysokhorského prostredia aj napriek tomu, že mnohé túry boli nad ich sily. Na začiatku leta doplatili na nepozornosť, zlý tursitický výstroj a nerešpektovanie výstrah upozorňujúcich na nebezpečné prechody cez horské sedlá , pod ktorými boli rozsiahle snehové polia. Na nich, po pádoch, sa zranilo veľa turistov, najmä z Českej republiky. V poslednom čase sa množia najmä lesné úrazy. Lekári LZZS ATE pomáhali lesným robotníkom a brigádnikom v okolí Vysokých a Nízkych Tatier, ktorých pohrýzli hady i tým , ktorí sa zranili po páde stromov. Takých prípadov bolo v období od polovice júna do polovice septembra šesť. Tento počet z roka na rok rastie. Počas hodnoteného obdobia zasahovali popradské posádky vrtuľníkov LZZS ATE 77 krát. Z tohto počtu bolo 56 zásahov priamo v teréne, vo Vysokých , Západných a Nízkych Tatrách, v Slovenskom raji, na Branisku v Slovenskom rudohorí a na Spišskej Magure. Posádky prevážali 22 pacientov z nemocníc na špecializované zdravotnícke pracoviská v Bratislave, Košiciach a Banskej Bystrici. Vedenie Air Transport Europe počas letnej sezóny uzavrelo dohody o vzájomnej pomoci z Dobrovoľným zborom Tatranskej horskej služby a s vedením poľskej horskej služby TOPR. Ako sa ukázalo dohody boli účinné. Na mnohých záchranných akciách sa zúčastnili a účinne pomáhali dobrovoľní horskí záchranári. Dohoda splnila svoje poslanie aj v prípade poľskej požiadavky na pohotovostnú službu LZZS ATE , v čase, keď bol niekoľko letných dní pre poruchu nečinný vrtuľník TOPR.
 
22. September 2008:
Vrtuľník LZZS ATE z Popradu popoludní zasahoval v Zamagurí. Na chate v oblasti Frankovského kopca bol pacient s naurologickou diagnózou. Muža primárne ošetrila posádka RZP EMS zo Spišskej Belej a následne ho vrtuľník LZZS transportoval do popradskej nemocnice.
 
20. September 2008:
Vrtuľník LZZS ATE z Nitry letel dnes predpoludním k dopravnej nehode v obci Lipovník v okrese Topoľčany. Osobné auto sa tam vo veľkej rýchlosti zrazilo so 4 ročným cyklistom. Ten napriek resuscitácii lekárom LZZS podľahol pravdepodobne mnohopočetným vnútorným zraneniam. V aute sa ľahko zranili vodič a jeho spolujazdec.
 
20. September 2008:
Posádku vrtuľníka LZZS ATE z Banskej Bystrice privolali podvečer k nehode motorkára v oblasti Banskej Štiavnice. 37 ročný muž si pri páde z terénneho motocykla zlomil rebrá, lopatku a urtpel úrazové poranenie pľúc. S podozrením na úraz hrudnej chrbtice ho vrtuľník transportoval do banskobystrickej nemocnice. Vrtuľník zasahoval v ťažko dostupnom teréne, kde lekára mohol vysadiť pilot len opretím vrtuľníka. LZZS pri nehode spolupracovala s RLP z Banskej Štiavnice, políciou a hasičmi.
 
19. September 2008:
Vrtuľník LZZS ATE z Nitry zasahoval popoludní pri dopravnej nehode v Leviciach. Osobné auto tam zrazilo 60 ročného chodca z Nitry. Muž utrpel pri nehode ťažký úraz hlavy s bezvedomím. Posádka vrtuľníka ho v kritickom stave transportovala na Kliniku anestéziológie a intenzívnej medicíny v Nitre.
 
16. September 2008:
Dnes podvečer sa na ceste medzi Veľkým Lapášom a Klasovom, okr. Nitra, zrazili dva kamióny. Vodič kamióna, ktorý zozadu narazil do auta idúceho pred nim, 33 ročný Z.G. zo Šiah , utrpel polytraumu. Žena, ktorá s nim sedela v kabíne na mieste nehody zomrela. Nitrianska posádka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE, po neúspešných pokusoch o oživenie ženy, vodičovi poskytla prvú pomoc a prepravila ho do Fakultnej nemocnice v Nitre
 
15. September 2008:
Posádku vrtuľníka LZZS ATE z Nitry popoludní privolali k vážnej dopravnej nehode medzi Hrašným a Myjavou. Osobné auto sa tam zrazilo s autobusom. V aute bolo 4 ročné dievča z Melčíc - Lieskového, ktoré pri zrážke utrpelo ťažké poranenie hlavy a iných častí tela. Dieťa bolo v bezvedomí, vyžadovalo si podporu životných funkcií a počas transportu aj opakovanú resuscitáciu. Posádka vrtuľníka LZZS ju prevzala od posádky záchrannej služby NSP v Myjave a následne previezla do Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave na Kramároch. Po ďalšom oživovaní na Detskej klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny napokon zraneniam podľahla. V aute sa viezla s otcom, ktorý nehodu neprežil.
 
14. September 2008:
Vrtuľník LZZS ATE z Košíc zasahoval popoludní pri dopravnej nehode v obci Boliarov. Osobné auto tam vrazilo do murovaného plotu. V aute boli tri osoby, ktoré sa zranili, z nich jedna ťažko. 22 ročný muž z Boliarova utrpel mozgovolebečné poranenia a vrtuľník ho po ošetrení previezol na traumatológiu do Košíc.
 
13. September 2008:
Posádka vrtuľníka LZZS ATE z Banskej Bystrice zasahovala predpoludním v Detve, kde od posádky RLP v Detve prevzala pacienta s bodnou ranou hrudníka. 58 ročného muža z Detvy previezol vrtuľník LZZS na Traumatologické centrum v Banskej Bystrici.
 
13. September 2008:
Vrtuľník LZZS ATE z Popradu zasahoval v poludňajších hodinách v Západných Tatrách na Baníkove. Zranenie dolnej končatiny utrpela 62 ročná vysokohorská turistka z Čiech, ktorá nebola schopná z hrebeňa Západných Tatier pokračovať ďalej bez pomoci. V náročnom teréne a za náročných meteorologických podmienok – silný vietor, turistku záchranári LZZS ošetrili a pomocou palubného navijaku evakuovali. Po naložení na palubu vrtuľníka ju transportovali do popradskej nemocnice.
 
13. September 2008:
Vrtuľník LZZS ATE z Nitry zasahoval dnes popoludní pri nehode v lese pri obci Horné Otrokovce. 33 ročného muža, pravdepodobne lesného robotníka, tam privalil traktor. Na mieste nehody boli dvaja ťažko zranení, ktorých hasiči približne hodinu vyprosťovali spod traktora. Mladý muž, ktorého ošetrovala posádka vrtuľníka, utrpel závažné poranenia hlavy, hrudníka, brucha, pravej dolnej končatiny a bol v šoku z vykrvácania. Počas transportu do Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave na Kramároch, vyžadoval podporu životných funkcií.
 
13. September 2008:
Popoludní prijal dispečing LZZS ATE v Poprade hlásenie od košickej polície. V oblasti Ovčinec, v doline od Malej Lodiny sa vybrali 4 ľudia na výlet na skalu Sivca, z jeho SV strany. 11 ročné dievča sa na skale zošmyklo niekoľko sto metrov a utrpelo ťažké poranenia hlavy a tvárových kostí. Dospelá žena, suseda dievčaťa, sa snažila dostať k zranenej a pritom si poranila členok. Syn dotyčnej sa zachytil v najstrmšom úseku skaly, odkiaľ ho museli vyprosťovať. Ďalší dospelý, ktorý sa výletu zúčastňoval, bol po týchto udalostiach v psychickom šoku. Vrtuľník LZZS ATE z Košíc previezol zranené dievča na traumatológiu do Košíc. Poranenú ženu ošetrili na Traumatologickej ambulancii. Pri nehode spolupracovali policajné zložky, hasiči, RLP, RZP a LZZS.
 
12. September 2008:
K dopravnej nehode s tragickým koncom došlo dnes ráno pri Senici. Čelná zrážka dvoch osobných áut si vyžiadala životy vodičov. Pri nehode utrpel 4 mesačný chlapec mozgovolebečbé poranenia a vrtuľník LZZS ATE z Bratislavy ho previezol na Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny Detskej Fakultnej nemocnice v Bratislave na Kramároch. Matku dieťaťa s mnohopočetnými zraneniami previezla sanitka RLP do Nemocnice v Skalici.
 
11. September 2008:
Vrtuľník LZZS ATE z Nitry zasahoval dnes ráno pri dopravnej nehode v Šali. Osobné auto zrazilo na hlavnej ceste 68 ročného chodca zo Šale, ktorý pri nehode utrpel mozgovolebečné poranenie a zranenie ľavého lakťa a ľavého stehna. Posádka vrtuľníka pacienta, ktorý bol v bezvedomí, stabilizovala a previezla do Fakultnej nemocnice v Nových Zámkoch.
 
11. September 2008:
Krátko popoludní prijala posádka vrtuľníka LZZS ATE z Nitry hlásenie o 9 mesačnom dievčatku, ktoré sa obarilo horúcou masťou. Dieťa posádka RLP v Šuranoch previezla na detskú JIS v Nových Zámkoch, kde ho lekári spoločne s lekárkou LZZS stabilizovali a previezli do Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave na Kramároch, s medzipristátim v Popáleninovom centre v Ružinove, kde dieťa ošetrili.
 
11. September 2008:
Pri spiatočnom lete z Bratislavy prijala posádka LZZS ATE z Nitry hlásenie o nehode v katastri obce Mojmírovce, kde sa na poli za strelnicou samovoľne pohol traktor v smere dolu z kopca s traktoristom, ktorý mal nohu zakliesnenú na schodíku traktora. 46 ročného muža zo Štefanovičovej následne vtiahlo pod traktor, ktorý ho usmrtil. Lekári na mieste konštatovali smrť.
 
10. September 2008:
Vrtuľník LZZS ATE z Bratislavy dnes podvečer zasahoval pri dopravnej nehode, pri ktorej zahynuli dvaja mladí ľudia. Na rovnej ceste medzi Veľkými Dvorníkmi a Dunajským Klatovom sa čelne zrazili dve osobné vozidlá. Mladých mužov museli z áut vyprosťovať hasiči. Jeden z nich zrážku neprežil, druhého, s mnohopočetnými zraneniami, resuscitovala lekárka LZZS, avšak jeho zranenia sa napokon ukázali ako nezlučiteľné so životom. Pri nehode spolupracovala LZZS ATE s RLP Dunajská Streda.
 
07. September 2008:
Z myjavskej nemocnice do Centra popálenín v nemocnici Bratislava - Ružinov bol dnes posádkou vrtuľníka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE prevezený 2- ročný Filip D. z Jablonice. Po obarení kávou urtpel popáleniny 1 a 2. stupňa na 20 % tela.
 
07. September 2008:
Bratislavská posádka LZZS ATE zasahovala popoludní pri dopravnej nehode. 12 ročného chlapca z Vrbnice s viacpočetnými zlomeninami a poraneniami hrudnej a brušnej dutiny previezli do Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave na Kramároch. Mladého cyklistu zrazil neznámy vodič osobného auta, ktorý z miesta nehody ušiel. Nehoda sa stala na ceste medzi Malackami a Studienkou.
 
02. September 2008:
V Podolínci dnes predpoludním vyskočilo 16 ročné dievča z okna. Vrtuľník LZZS ATE z Popradu letel krátko po 11:00 na miesto nešťastia. Dievča utrpelo pri páde z cca 8 m výšky závažné poranenia vnútrobrušných orgánov. Posádka vrtuľníka ju transportovala na vyššie pracovisko, do Fakultnej nemocnice v Prešove.
 
01. September 2008:
Dnes predpoludním vypadlo zo 4. poschodia obytného domu v Šali 4- ročné dieťa A.I. Na mieste nehody zasahovala posádka Rýchlej lekárskej pomoci a na pomoc bola privolaná aj posádka vrtuľníka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE zo strediska Nitra. Chlapček aj napriek intenzívnej resuscitácii na mieste zomrel.
 
01. September 2008:
Dnes popoludní nitrianska posádka vrtuľníka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE zasahovala pri dopravnej nehode pri obci Biskupová, okr. Topolčany. Do stromu narazila dodávka, v ktorej sa ľahšie zranil vodič. Bol ošetrený v nemocnici v Topoľčanoch. Jeho ťažko zranenú spolujazdkyňu 79 ročnú F.H. , údajne českú občianku, previezla posádka vrtuľníka do Fakultnej nemocnice v Nitre, kde na následky veľmi ťažkých poranení zomrela.
 
Jeden z trojice horolezcov, 63 - ročný Václav L. z Ostravy, ktorá 31.8.2008 liezla v južnej stene Kežmarského štítu vo V. Tatrách,si po páde poranil členok. Pre oblačnosť v okolí štítu , posádka vrtuľníka nemohla horolezca transportovať priamo zo steny do nemocnice. Do Huncovského sedla dopravila dvoch záchranárov HZS, ktorí vyliezli k zranenému a pomohli mu vystúpiť na vrchol štítu. Oblaky našťastie nesiahali až na vrchol Kežmarského štítu a tak ho vrtuľník mohol , po druhom vzlete, dopraviť do popradskej nemocnice.
 
Na Téryho chate vo Vysokých Tatrách, 31.8.2008 predpoludním, mal srdcovú slabosť 66- ročný český turista Josef K. z Ostravy - Vítkovíc. Posádka vrtuľníka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE ho prepravila do popradskej nemocnice.
 
V chatovej osade pri Jaklovciach, okr. Gelnica, pravdepodobne spadol z terasy chaty 44- ročný Ladislav N. / pravdepodobne je z Košíc/. Na mieste nehody zasahovala 29.8.2008 večer košická posádka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE, ktorá ho po ošetrení pravdepodobne s poranením miechy dopravila do Fakultnej nemoconice Louisa Pasteura v Košiciach.
 
Z Chaty pod Rysmi previezla 27.8.2008 popoludní posádka vrtuľníka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE 45 ročnú Zuzanu J. z Košic do popradskej nemocnice. Počas túry si zlomila ruku.
 
Pod dialničným viaduktom v Hybe, okr. L.Mikuláš, našli 26.8.2008 podvečer 55 ročného Pavla P. z Hýb. Nikto nevidel ako a kedy spadol. Na mieste nehody zasahovala RLP a na pomoc záchranárom priletela popradská posádka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE. Muž mal poranennú hlavu. Vrtuľníkom bol dopravený do Roosevetlovej nemocnice v B. Bystrici.
 
V lesnom poraste medzi Sološnicou a Plaveckým Podhradím zomrel 25.8.2008 neskoro popoludní, pravdepodobne na infarkt, 76 ročný Ján K. z Bratislavy. V lese pripravoval drrevo na malotraktore. Na mieste nehody bola posádka RZP, hasiči a policia. Do ťažko dostupného terénu bola privolaná bratislavská posádka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE, ktorá mala pomôcť pri resuscitácii. Lekár po technickom vysadení z vrtuľníka konštatoval, že muž zomrel.
 
Pri autonehode, ktorá sa 23.8.2008 stala okolo poludnia medzi Slovenským Grobom a Čiernou Vodou utrpel veľmi ťažké poranenia 40 ročný Miroslav Č z Pezinka. Po poskytnutí prvej pomoci ho bratislavská posádka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE transportovala do FN na Kramároch v Bratislave.
 
V Trebišove na kúpalisku sa 22.8.2008 podvečer topil 15 ročný Róbert H. z Trebišova. Po vytiahnutí z vody mu bola poskytnutá laická resuscitácia. Keď na miesto nehody priletela košická posádka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE bol pri vedomí. V stabilizovanom stave bol vrtuľníkom prevezený do Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach.
 
21.8.2008 ráno v Prakovciach, okr. Gelnica, po zásahu elektrickým prúdom spadol z rebríka, z výšky približne 8 metrov 24 ročný Rene M. z Prakoviec. Stalo sa to v areáli jedného prakovského závodu. Poranil si nohy a driekovú chrbticu. Košická posádka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE , po poskytnutí prvej pomoci, ho prepravila do Fakultnej nemocnice L.Pasteura v Košiciach.
 
19.8.2008 predpoludním poskytla prvú pomoc košická posádka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE 8 ročnému Dávidovi B. z Košických Olšian. Dieťa bolo surovo zbité, poranené na bruchu, hlave, krku a na iných častiach tela. v teréne medzi Rozhanovcami a Košickými Olšanmi. Chlapec bol pri vedomí, komunikoval a ako sa vyjadril, údajne ho zbil jeho kamarát. Vrtuľník pacienta prepravil do nemocnice na Rastislavovej ul. v Košiciach.
 
Vrtuľník LZZS ATE z Popradu letel podvečer 1.8.2008 do Vysokých Tatier do Gerlachovského sedla na pomoc 3 horolezcom z Litvy. Tí v búrke zablúdili a v šmykľavom teréne neboli schopní zostupu. Požiadali o evakuačnú pomoc HZS, ktorá následne požiadala o pomoc vrtuľník LZZS ATe z Popradu. Palubným navijákom ich vrtuľník spolu so záchranármi HZS transportoval na najbližšiu suť a odtiaľ zostupovali s jedným záchranárom HZS cez Batizovskú dolinu.
 
V katastri obce Kociha, okr. Rimavská Soboty, 31.7.2008 predpoludním po 9:00 hod. v lesnom poraste pri pílení dreva utrpel poranenia hrudníka a brucha 19- ročný Lukáš S. z Rimavskej Soboty. Na miesto nehody letela banskobystrická posádka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE. Po poskytnutí prvej pomoci bol lesný robotník transportovaný do nemocnice v Rimavskej Sobote. Po nevyhnutnom lekárskom vyšetrení bol opäť vrtuľníkom prepravený do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici. Posádky LZZS ATE tohto roku pomáhali pri viac ako 10 lesných úrazoch. Je to raz toľko ako v minulom roku. Najúčinnejšom pomocou pri lesných úrazoch, ale aj pri náhlom zhoršení zdravotného stavu ľudí, turistov, detí, lesných robotníkov a pod. pohybujúcich sa v ťažkodostupnom teréne je letecká záchrana, samozrejme vtedy, keď je priaznivé letové počasie. Záchrana zo vzduchu o dlhé hodiny skracuje utrpenie pacientov a dáva im šancu čo najrýchlejšie sa dostať do nemocnice. Núdzové číslo LZZS ATE na celom Slovensku je 18155.
 
Vrtuľník LZZS ATE z Popradu zasahoval 31.7.2008 popoludní vo Veľkej Studenej doline vo Vysokých Tatrách. Na chodníku medzi Sivými plesami a Priečnym sedlom sa pošmykla a poranila si dolnú končatinu 51-ročná česká turistka z Brna. Pacientka bola vyšetrená a ošetrená lekárom LZZS ATE z Popradu. Následne ju vrtuľník LZZS ATE previezol do popradskej nemocnice. Pri zásahu spolupracovali aj záchranári HZS.
 
V osade Kozelník pri Banskej Štiavnici spadol 26.7.2008 ráno z rebríka 51-ročný Milan Z. z Košíc. Po páde z výšky približne 3 m si poranil chrbticu. Na mieste nehody zasahovala banskobystrická posádka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE, ktorá pacienta, po poskytnutí prvej pomoci, prepravila do Rooseveltovej nemocnice v B. Bystrici.
 
Na Donovaloch, v miestnej časti Buly, poštípala 25.7.2008 popoludní 7- ročného chlapca M.S. zo Žiliny vretenica. Chlapec sa hral blízko domu. Prvú pomoc mu poskytli rodičia, ktorí vysali ranu na päte. Zasahovala aj posádka RZP - Donovaly. Po poskytnutí prvej pomoci chlapca prepravila banskobystrická posádka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE do Rooseveltovej nemocnice v B. Bystrici. Bol to tohto roku druhý zásah LZZS ATE pri poštípaní hadom. Pred niekoľkými dňami had uhryzol mladú brigádničku zo Šumiaca v poraste pod masívom Kráľovej hole.
 
Na cestnom obchvate pri Ožďanoch, okr. Rimavská Sobota sa 25.7.2008 popoludní zrazili dve osobné autá. Vodiča hondy, ktorý dostal šmyk a narazil do felície, náraz vyhodil z auta. Preletel cez zvodidlá a bol na mieste mŕtvy. V druhom aute, vo felícii, cestovali manželia z Košíc. Žena po náraze zostala zakliesnená v aute a tam aj zomrela. Jej manžela resuscitovala privolaná banskobystrická posádka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE. Pokusy o oživenie vodiča felície boli neúspešné. Na mieste nehody zahynuli traja ľudia.
 
Hasičský a záchranný zbor 24.7.2008 ráno požiadal Leteckú záchrannú zdravotnú službu ATE v Poprade o pomoc pri vyslobodzovaní ľudí, ktorí prežili dnešnú noc na strechách domov v povodňou postihnutej obci Osturňa na Zamagurí, v okr. Stará Ľubovňa. Posádky LZZS ATE boli uvedené do pohotovosti a čakajú na zlepšenie počasia a letových podmienok, ktoré by im umožňovali okamžite zasiahnúť. V tomto čase do Osturne autom spolu s hasičmi odchádza lekárka LZZS ATE Iveta Križalkovičová, ktorá bude pomáhať ľuďom v núdzi a monitorovať počasie pre prípadný vzlet vrtuľníka LZZS ATE.
 
Srdcová slabosť prerušila túru 70 - ročnej poľskej turistky K.D. z Olsztynu. Na zimnom chodníku zo Štrbského Plesa na Popradské pleso ju 22.7.2008 popoludní ošetrila lekárka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE Iveta Križalkovičová. Posádka vrtuľníka LZZS ATE turistku dopravila do popradskej nemocnice.
 
Počas túry na Priečne sedlo v Malej Studenej doline vo V. Tatrách spadol 17.7.2008 popoludni muž a dieťa. Pre zranených letela popradská posádka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE, ktorá s turistom pristala na popradskom letisku, odkiaľ ho do popradskej nemocnice previezla sanitka RLP. V priebehu záchrannej sa veľmi rýchlo zmenilo počasie a preto vrtuľník nemohol pokračovať v záchrannej akcii. Chlapec zostal v opatere lekára LZZS ATE na Téryho chate. Do záchrannej akcie sa zapojila aj Horská záchranná služba. Personálne údaje ani okolnosti pádu zranených nepoznáme. Ide pravdepodobne o slovenskú rodinu.
 
17.7.2008 popoludní v lese nad Hriňovou , v lokalite Jasenovo, okr. Detva, zomrel 72 ročný Ján K. z Hriňovej. So svojim synom sťahoval drevo. Po krátkej nevoľnosti sa neprebral. Na mieste nehody zasahovala RZP, ktorá sa ho pokúsila oživiť. V oživovaní pokračovala privolaná posádka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE z Banskej Bystrice. Ani po 50 minutovej intenzívnej resuscitácii sa lekárovi nepodarilo muža priviesť k životu. Príčinou smrti bol pravdepodobne rozsiahly infarkt myokardu.
 
Podľa doteraz neoverených správ 14.7.2008 predpoludním došlo k zrážke nákladného auta - dodávky a osobného auta na ceste medzi Malým Šarišom a odbočkou na Župčany , okr. Prešov. Dodávka po náraze zišla z cesty a zrazila viacej ľudí, ktorí pracovali na stavbe pri ceste. Na miesto nehody letela košická posádka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE, ktorá po poskytnutí prvej pomoci dopravila s ťažkou polytraumou 51 ročného Jána G. do Fakultnej nemocnice na Rastislavovej ulici v Košiciach.
 
 
foto Marián Galajda
 
V centre mesta Poprad, na výškovej budove, kde sú umiestnené telekomunikačné zariadenia sa 14.7.2008 predpoludním zranil technický pracovník 38- ročný B.J.z Popradu. Mal poranené koleno a jeho evakuácia z vrcholu vežiaka bola, vzhľadom na charakter poranenia a veľmi úzke manipulačné priestory na streche, komplikovaná. Na mieste nehody zasahovala popradská posádka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE - pilot Ján Rušin, záachranár Martin Pavlovský , ktorá k zrannému spustila na navijaku lekára Rada Buriana a v priebehu 20 minút zraneného muža dopravila do popradskej nemocnice.
 
Pod kopcom Orlová, na západ od Kráľovej hole v Nízkych Tatrách, 10.7.2008 predpoludním had poštípal 16 ročné dievča L.O. zo Šumiaca. Bola na lesnej brigáde. Na miesto nehody letela popradská posádka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE. Lekár Marek Rigda poskytol dievčaťu prvú pomoc a potom ju vrtuľník previezol do popradskej nemocnice. Je to prvý tohtoročný prípad uštipnutia hadom, pri ktorom pomáhala LZZS ATE. V horskom teréne, kde sa stala nehoda, bola, v tomto prípade, letecká záchrana najúčinnejšia a najrýchlejšia. Pozemná záchrana mohla tvať niekoľko hodín. Hadom poštípané dievča bolo veľmi rýchlo dopravené do nemocnice.
 
Z Chaty pod Rysmi vo Vysokých Tatrách 6.7.2008 popoludní previezla popradská posádka vrtuľníka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE do nemocnice v Poprade 57 ročného M.P. z Bratislavy. Bol vyčerpaný a nevládal pokračovať v túre.
 
Čiperná 91 ročná babička z Kežmarku so svojou priateľkou sa 2.7.2008 vybrali do Magurského sedla na Spišskej Magure zbierať čučoriedky. Popoludní , keď slnko najviac pripekalo, babička skolabovala. Posádka RZP, ktorá prišla na miesto nehody po poskytnutí prvej pomoci privolala popradskú Leteckú záchrannú zdravotnú službu ATE. Lekár Marek Rigda diagnostikoval mozgovo- cievnu príhodu. Pacientka bola prevezená vrtuľníkom do popradskej nemocnice.
 
Košická posádka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE 29.6.2008 popoludní pomáhala 19 - ročnému Martinovi Z. zo Žiaru nad Hronom. Počas turistickej vychádzky na Ostrý vrch v okrese Svidník mal poruchu vedomia. Po poskytnutí prvej pomoci bol vrtuľníkom prepravený do nemocnice vo Svidníku.
 
Košická posádka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE 23.6.2008 letela popoludní na pomoc 17 -ročnému chlapcovi, ktorého zavalil múr v obci Šamudovce , okr. Michalovce. Po prílete na miesto nehody sa lekár dozvedel, že chlapec je pravdepodobne od včerajšieho dňa mŕtvy. Posádka sa vrátila späť na základňu.
 
Na vysokotatranskej magistrále medzi Zamkovského chatou a Skalnatým plesom, na mieste, ktoré sa volá Pekná vyhliadka odpadla 23.6.2008 krátko pred poludním 62 - ročná česká turistka J.N. z Olovnice, okr. Mělník. Na mieste nehody zasahovala popradská posádka Leteckej záchrannej zdravotnej sluižby ATE, ktorá pri turistke vysadila lekára Mareka Rigdu. Po poskytnutí prvej pomoci bola prevezená do popradskej nemocnice. Ak je na horách veľmi pekné a horúce počasie, najmä starší ľudia by mali odložiť vysokohorské túry na priaznivejšie a najmä chladnejšie dni.
 
22.6.2008 o 21:10 hod. sa skončila záchranná akcia Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE v masíve vrchu Branisko, Prešovský kraj . V lokalite vrchu Ľubica nad obcou Dúbrava skákal s padákom 44 - ročný paraglajdista Piotr Ján G. , súkromný podnikateľ z poľského mesta Rzeszów. Spadol , keď mu vietor podfúkol padák . So zatvoreným padákom po dopade na zem si spôsobil rozsiahle poranenia nôh, chrbtice a mnohé iné. Na mieste nehody zasahovali hasiči a posádka popradského vrtuľníka LZZS ATE. Paraglajdista bol prepravený do popradskej nemocnice.
 
Na snehovom poli v Lúčnom sedle (2166 m.n.m.), ktoré sa nachádza medzi Končistou a Tupou vo Vysokých Tatrách sa na snehovom poli 22.6.2008 pošmykol 53 ročný Dušan K. z B. Bystrice. Počas pádu si vykĺbil rameno. Po ošetrení lekárom Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE bol posádkou vrtuľníka dopravený do popradskej nemocnice. Počas víkendu je to už tretí prípad úrazu na snehových poliach vo Vysokých Tatrách, pri ktorých zasahovala LZZS ATE.
 
Na snehovom poli pod Priečnym sedlom vo Veľkej Studenej doline vo V. Tatrách sa 22.6.2008 predpoludním pošmykla 48 - ročná turistka D.T. z Bošáce, okr. Nové Mesto n/ Váhom. Po náraze na skaly si poranila dolné a horné končatiny. Po ošetrení lekárom Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE MUDr. Jánom Stankovičom ju posádka vrtuľníka dopravila do popradskej nemocnice. Snehové polia aj napriek mnohým výstrahám lákajú turistov. Každý krok po nich môže byť nebezpečný. Ak sa im dá vyhnúť treba ich obísť a vyhľadať bezpečnejšiu cestu.
 
Pre nevoľnosť nemohol 21.6.2008 napoludnie pokračovať v túre Mengusovskou dolinou vo Vysokých Tatrách 26 - ročný český turista J.S. z Hradca Králové. Posádka popradského strediska Leteckej záchranej zdravotnej služby ATE vysadila k nemu lekára MUDr. Henrika Zajaca, ktorý mu poskytol prvú pomoc a potom ho previezla do popradskej nemocnice.
 
V Slovenskom raji, v Kláštornej rokline nad Dúhovým vodopádom, 20.6.2008 popoludní pocítil nevoľnosť 53- ročný turista z litovskej Rigy. Posádka vrtuľníka LZZS ATE z popradského strediska ho dopravila na palubu a transportovala do popradskej nemocnice. Zakrátko dispečer LZZS prijal výzvu na pomoc paraglajdistovi, ktorý údajne spadol v horskom teréne neďaleko Lendaku, okr. Kežmarok. Posádka vrtuľníka našla iba padák. Paraglajdista na mieste nehody nebol. V podvečerných hodinách , približne o 20:30 hod., sa skončila záchranná akcia vo Veľkej Studenej doline vo Vysokých Tatrách. Posádka vrtuľníka pomáhala 36 ročnému turistovi Ľ.P. z českého Vyškova, ktorý sa pošmykol na snehovom poli pod Prielomom a po približne 150 metrovom páde cez skalný prah si poranil hlavu. Po ošetrení a poskytnutí prvej pomoci MUDr. Marekom Rigdom, bol dopravený do popradskej nemocnice.
 
V lesnom poraste pri Michalovej, okr. Brazno, zasiahla 20.6.2008 guľatina 33 - ročného lesného robotníka Ondreja Ď. z Michalovej. Úraz sa stal v ťažko dostupnom teréne, kde mohla rýchlo pomôcť len letecká technika. Posádka vrtuľníka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE zo strediska Banská Bystrica vysadila s pomocou žeriavu a navijaka na miesto nehody lekára MUDr. Rada Buriana, ktorý zraneného ošetril. Vrtuľník s podozrením na poranenie chrbtice pacienta dopravil do nemocnice v Brezne.
 
Veľká dávka štastia a duchaprítomnosť pravdepodobne zachránili život 32 ročnému lesnému robotníkovi Milanovi K. z Vikartoviec, okr. Poprad. 18.6.2008 v lesnom poraste Kozie vrchy, v predhorí Nízkych Tatier, spracovával spílené stromy. Na strmom svahu sa uvoľníla guľatina, ktorá nabrala rýchlosť a smerovala priamo na neho. Stihol sa skrčiť za malý pník a keď cez neho preletela ľahšie mu poranila tvár a dolnú končatinu. Na mieste nehody zasahovala posádka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE z Popradu. Bol dopravený na palubu stroja a prevezený do popradskej nemocnice. Je mimo ohrozenia života. Bol to už ôsmy tohtoročný lesný úraz, kde zasahovala posádka LZZS ATE. Práve tieto záchranné lety vrtuľníikov LZZS ATE dokážu veľmi rýchlo a pohotovo eliminovať lesné úrazy, a to najmä preto, lebo do ťažkého terénu sa nedostanú so svojou technikou pozemné záchranné vozidlá a hasiči.
 
Školský výlet do Slovenského raja sa 11.6.2008 popoludní zle skončil pre 14- ročnú A.S. z Hunkoviec , okr. Svidník. V lokalite Sokolia dolina, jednej z najdiovokejších tiesňav Slovenského raja,cez ktorú preteká Závojový vodopád, sa pošmykla na jednom z rebríkov. Počas pádu zachytila spolužiaka. Obaja spadli pod rebrík. Chlapcovi sa takmer nič nestalo. Dievča bolo poudierané a po páde ľahšie zranené. Na pomoc priletela posádka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE z Popradu , ktorej pri záchrane asistovali pracovníci HZS. Po komplikovanom vyslobodení z terénu bola dopravená na palubu vrtuľníka a prevezená do popradskej nemocnice. Je mimo ohrozenia života.
 
Počas hasičského cvičenia v Roštári, okr. Rožňava, sa 7.6.2008 zranil 30 ročný hasič Vladimír O. zo Slavošoviec. Prúd vody , ktorý nečakane vystrelil z hadice , ktorú držal, ho prehol dozadu pričom si poranil chrbticu. Na mieste nehody zasahovala košická posádka Letecklej záchrannej zdravotnej služby ATE. Po poskytnutí prvej pomoci bol transportovaný na Kliniku úrazovej chirurgie v Košiciach.
 
3.6.2008 popoludní na ceste pri Čečejovciach, okr. Košice okolie, došlo k zrážke osobného a nákladného auta. Vodič osobného auta 41- ročný Peter S. zo Spišskej Novej Vsi utrpel poranenie hrudníka. Košická posádka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE, po poskytnutí prvej pomoci, vodiča previezla do FN na Rastislavovej ul. v Košiciach.
 
16.5.2008 popoludní sa v obci Čakanovce, okr.Košice - okolie, nelegálne rozoberali Rómovia starý družstevný kravín. Počas demontáže sa uvoľnila stropná konštrukcia, ktorá sa zrútila a zavalila 26 ročného muža. Jeho telo je hlboko pod rozvalinami. Na mieste tragédie zasahovali záchranári, hasiči i posádka košického strediska Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE. Mladému mužovi už nedokázali pomôcť.
 
Počas zostupu z Téryho chaty pre bolesti v hrudníku musel 3.5.2008 prerušiť túru 50 ročný český turista Miroslav H. z Plazov. V polovici Veľkého Hangu ho na palubu vzala posádka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE. S podozrením na infarkt myokardu bol dopravený do popradskej nemocnice.
 
3.5.2008 popoludní vyzvala Horská záchranná služba posádku vrtuľníka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE - stredisko Poprad na pomoc pri záchrannej akcii v bani pri Rožňave, kde údajne do šachty spadol malý chlapec. Popradská posádka letela do Jasnej pod Chopkom, kde mala na palubu zobrať dvoch horských záchranárov. Pre technickú poruchu vrtuľník pristal v Jasnej a nemohol pokračovať v akcii. Dispečing LZZS ATE zapojil do akcie posádku vrtuľníka LZZS ATE z Banskej Bystrice, ktorá z Jasnej pod Chopkom prepravila dvoch záchranárov na miesto nehody v bani pri Rožňave.
 
Rozsiahlu polytraumu utrpel 54 lesný robotník Jozef K., ktorý sa 26.4.2008 prevrátil na lesnom traktore v lesnom poraste Melichova z hora pri Hriňovej, okr. Detva.V ťažkodostupnom teréne sa k nemu pešo vybrali na pomoc záchranári RLP z Detvy. Pretože terén bol pre záchranárov neschodný a doprava zraneného do nemocnice takmer nemožná, po poskytnutí prvej pomoci priletela na miesto nehody posádka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE - stredisko B. Bystrica, ktorá ho dopravila do Rooseveltovej nemocnice v B. Bystrici.
 
Pod kolesami vlaku skončil svoj život 57- ročný J.P. 24.4.2008 popoludní medzi stanicami Spišské Tomašovce a Smižany v koľajisku ho zrazil prichádzajúci vlak. Na miesto nehody , na žiadosť Krajského operačného strediska, letela posádka vrtuľníka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE. Lekár Marek Rigda konštatoval, že jeho zranenia sú nezlučiteľné so životom. Príčinu nehody vyšetruje polícia.
 
Zjazd Červeným žlabom v Mengusovskej doline vo V. Tatrách 13.4.2008 neprežil mladý slovenský snowbiardista / LZZS nemá jeho osobné údaje/. Popoludní okolo 14:00 hod. požiadala HZS posádku vrtuľníka LZZS ATE o pomoc. Podľa dostupných informácii skupina mladých lyžiarov - snowboardistov schádzala dolu veľmi strmým Červeným žľabom. Jeden z nich nezvládol terén pošmykol sa, prepadol cez skalný prah a zastavil sa po približne 300 metrov dlhom nekontrolovanom páde. Na miesto nehody posádka vrtuľníka LZZS ATE dopravila lekára Mareka Rigdu a troch záchranárov z HZS. Resuscitácia mladého muža bola neúspešná. Telo nebohého lyžiara znáša HZS.
 
Na požiadanie HZS 9.4.2008 letela posádka vrtuľníka LZZS ATE – stredisko Poprad na Téryho chatu, kde skolaboval 51-ročný český skialpinista. Zlé poveternostné podmienky nedovolili posádke v plnom rozsahu zasiahnuť. Lekár LZZS ATE Marek Rigda v spolupráci so záchranármi HZS resuscitoval lyžiara, ale pokusy o oživenie jeho vitálnych funkcií neboli úspešné. Telo nebohého HZS zviezla do márnice.
 
Pád z výšky približne 10 metrov prežil 42 ročný Michal G. z Čierneho Balogu. 8.4.2008 predpoludním, za doteraz nezistených okolností, spadol z konštrukcie diaľničného mostu na stavbe dialnice za Janovcami, okr. Poprad. Nikto zo stavbárov- jeho spolupracovníkov pád nevidel. Mal šťastie, že dopadol na nohy do štrkovo-kamenného blata, ktorý pád stlmil. Utrpel rozsiahle poranenia dolných končatín. Na mieste nehody zasahovala RLP z popradskej nemocnice. Keďže na stavbe je veľmi ťažký terén a preprava ťažko-zraneného stavbára by bola komplikovaná a zdĺhavá, na mieste nehody pristála posádka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE z Popradu, ktorá po poskytnutí prvej pomoci, previezla stavbára do popradskej nemocnice.
 
Počas tréningu na motokrosovej trati 6.4.2008 v Kechneci, okr. Košice - okolie , vyletel medzi divákov motocyklista. Narazil do 47 ročného J.T. a spôsobil mu poranenia hlavy. Posádka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATe - stredisko Košice, ho po poskytnutí prvej pomoci prpravila na Kliniku úrazovej chirurgie FN v Košiciach.
 
Dnes popoludní sa lyžoval na južnej strane Chopka 45- ročný Daniel L. z Klanej nad Hronom. Keď pocítil slabosť, vyčerpanosť a kŕče v lýtkach, prišiel vyčerpaný na chatu Kosodrevina, kde upadol do bezvedomia. Horská záchraná služba začala lyžiara resuscitovať. Lanovkou na chatu prišli na pomoc členovia týmu Rýchlej lekárskej pomoci z Bystrej. Keďže bolo treba rýchlo konať, HZS požiadala o pomoc aj posádku Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE zo strediska Banská Bystrica. Ani tá však po prílete na chatu nedokázala po 45 minutovej resuscitácii lyžiara zachrániť. Lekár konštatoval smrť. Aj napriek tragickému koncu treba vyzdvihnúť vynikajúcu spoluprácu záchranných zložiek a najmä veľmi účinnú pomoc členov HZS Nízke Tatry - Juh, ktorí si veľmi dobre počínali pri resuscitácii i pri navádzaní vrtuľníka LZZS ATE na pristátie v ťažkom teréne. Pričina smrti lyžiara, podľa vyjadrenia lekára LZZS ATE Slavomíra Kállaya, je nejasná.
 
Na horskej lúke Javorinky nad Klenovcom, okr. Rimavská Sobota mal 4.4.2008 popoludní kurióznu nehodu 50- ročný poľský paraglajdista Marek M. z Poznane . Počas rozbehu s padákom sa potkol a zlomil si nohu. Vzlietnúť už nestihol. Vzduchom už potom letel na vrtuľníku Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE - stredisko Banská Bystrica, ktorý ho previezol do nemocnice v Brezne.
 
V Školskom žľabe, na severnej strane Chopku v Nízkych Tatrách, si 30.3.2008 poranila koleno 27- ročná lyžiarka M.K. z Prievidze. Posádka vrtuľníka LZZS ATE zo strediska B. Bystrica s pomocou navijaka spustil k nej lekárku I.Križalkovičovú a potom ju dopravila do nemocnice v L.Mikuláši.
 
Na ceste pri Detve 30.3.2008 utrpel pri dopravnej nehode poranenie hlavy 19-ročný vodič zo Starej Huty, okr. Zvolen. Posádka vrtuľníka LZZS ATE ho po ošetrení dopravila do Roosevelotovej nemocnice v Banskej Bystrici
 
Posádka vrtuľníka LZZS ATE- stredisko Poprad pomáhala 30.3.2008 41- ročnému skialpinistovi M.Š. z Abramovej , okr. Turčianskej Teplice, Spolu s priateľmi lyžoval sa na južnej strane Končistej, v Štôlskej doline vo V. Tatrách. Utrpel poranenie predkolenia. S pomocou navijaka bol k nemu vysadený lekár a po ošetrení ho posádka dopravila no popradskej nemocnice.
 
Dolnú končatinu si 31.3.2008 popoludní poranil 32 ročný O.B. z Lendaku, okr. Kežmarok. Na nohu mu spadla časť steny domu, ktorý búral. Na mieste nehody ho ošetrila posádka RZP EMS a do nemocnice ho transportovala posádka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE- stredisko Poprad.
 
Prvú nočnú technickú záchrannú akciu s okuliarmi na nočné videnie vo Veľkej Fatre urobila včera / 30.3.2008/ po 19:00 hod. posádka vrtuľníka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE – pilot Jozef Piter – Bučko, lekárka Iveta Križalkovičová a záchranár Milan Penxa. Vodič snežného skútra, v lyžiarskom areáli na kremnickej Skalke narazil do stromu. Spolujazdkyňa – 21 ročná Katarína S. z Bojníc si nárazom o strom poranila hrudník, chrbticu a končatiny. Havária sa stala v neprístupnom lesnom teréne. Pilot Jozef Piter - Bučko vrtuľníka s pomocou špeciálnych okuliarov na nočné videnie našiel miesto nehody. Záchranár Milan Penxa s pomocou palubného navijaka a lana vysadil do veľmi úzkeho lesného zárezu lekárku Ivetu Križalkovičovu, ktorá zranenej poskytla prvú pomoc. Vrtuľníkom bola prevezená na ošetrenie do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici.
Bola to veľmi ťažká a veľmi náročná záchranná akcia, ktorá, zásluhou posádky a rýchlej pomoci vrtuľníkom, sa uskutočnila vo veľmi krátkom čase a v rozhodujúcej miere skrátila utrpenie ťažko zranenej žene.
 
23.3.2008 v popoludňajších hodinách sa počas výstupu na Patriu vo Vysokých Tatrách pošmykol v strmom žľabe 27 ročný skialpinista D.N. z Púchova. Poranil si rameno. Posádka vrtuľníka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE ho po poskytnutí prvej pomoci, prepravila do popradskej nemocnice.
 
Vo večerných hodinách sa 22.3.2008 skončila záchranná akcia Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE vo Vysokých Tatrách. Počas zostupu z Jastrabieho sedla sa v žľabe v Červenej dolinke, v Doline Zeleného plesa zranil 31- ročný český horolezec P.R. z Liberca. Posádka vrtuľníka ho previezla do popradskej nemocnice , kde mu na chirurgickom oddelení urobili podrobnejšie vyšetrenia .
V poslednom čase sa často stáva a robia to najmä českí horolezci a turisti, že so zranenými schádzajú z dolín a žľabov na chaty, odkiaľ volajú na pomoc vrtuľník LZZS ATE. Zbytočne sa takto okrádajú o čas a predlžujú transport vystresovaných zranených horolezcov na ošetrenie.Stalo sa to aj v tomto prípade. Vrtuľníky i posádky LZZS ATE môžu pomôcť zraneným priamo v teréne, na mieste, kde sa im stala nehoda. Lekári LZZS sú vynikajúci odborníci v urgentnej medicíne a účinne im pri tom pomáhajú aj záchranári LZZS, ktorí majú zdravotnícke vzdelanie. Stačí, keď ľudia, ktorí vo Vysokých Tatrách potrebujú pomoc, zavolajú na centrálny dispečing LZZS ATE tel.číslo 18155. Posádky dokážu pomocť, pri priaznivom letovom počasí aj v nočných hodinách, keďže majú vo výstroji špeciálne okuliare na nočné videnie.
 
Počas zostupu zo Žeruchových veží v Doline Zeleného plesa vo V. Tatrách sa 19.3.2008 popoludní, na snehu ,v jednom zo žľabov, pošmykol 34- ročný český horolezec Oto S. z Liberca. S pomocou priateľov zišiel s poraneným ramenom na Chatu pri Zelenom plese, odkiaľ ho do popradskej nemocnice previezol vrtuľník Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE.
 
Na Chate pri Zelenom plese vo V. Tatrách si 17.3.2008 predpoludním popálila nohu horúcim čajom 52 ročná česká horolezkyňa A.V z Neratovíc. Posádka vrtuľníka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE ju previezla do popradskej nemocnice.
 
Počas medzinárodných pretekov HZS vo Veľkej Studenej doline vo V. Tatrách spadol 15.3.2008 popoludní nad Bránou 31- ročný český lyžiar. Pravdepodobne si poranil krčnú chrbticu. Na požiadanie HZS letela na miesto nehody posádka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE, ktorá ho po ošetrení dopravila do popradskej nemocnice.
 
10.3.2008 popoludní, v lesnom poraste pri obci Riečka v okr. Banská Bystrica, skolaboval pri pílení stromu 64 - ročný Jozef R. Jeho manželka požiadala o pomoc Krajské operačné stredisko Integrovaného záchranného systému v B. Bystrici , ktoré vyzvalo na zásah posádku Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE - stredisko B. Bystrica. Medzi tým sa manželka spolu s dvomi okoloidúcimi vodičmi osobných automobilov pokúsili muža oživiť. Posádka vrtuľníka, na mieste nehody, pre terénne prekážky, nemohla pristáť. S pomocou žeriava , navijaka a lana bol k mužovi spustený aj s defibrilátorom lekár Rado Burian, ktorému sa ani po hodinovej aktivite nepodarilo prebrať muža k životu a konštatoval smrť. Miesto nehody zabezpečila polícia.
 
Na lyžiarskom svahu v Ždiari na Strednici, v Belianskych Tatrách, 6.3.2008 popoludní narazilo 10 ročné dievčatko A.Z. z poľskej obce Sobienie Jeziory hlavou do drevenej ohrady. S ťažkýmio poraneniami ju, po ošetrení lyžiarskou službou a lekárom Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE, previezol vrtuľník do popradskej nemocnice.
 
6.3.2008 predpoludním v lesnom poraste v Záľubici, okr. Kežmarok, kopol kôň 28 ročnú lesnú robotníčku M.K. z Ľubice. Spôsbil jej ťažké poranenie hlavy. Na mieste nehody zasahovala posádka RLP, ktorá odovzdala poranenú ženu posádke vrtuľníka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE. Žena bola prevezená do popradskej nemocnice a potom transportovaná vrtuľníkom do Fakultnej nemocnice v Košiciach.
 
5.3.2008 popoludní o 16:00 hod. sa začala záchranná akcia v Červenej dolinke, v oblasti doliny Zeleného plesa, vo V. Tatrách. Podľa predbežných a neoverených informácii počas lezenia na Žeruchove veže vypadol zo steny horolezec, pravdepodobne Čech alebo Poliak. Nehodu ohlásila na Chate pri Zelenom plese jeho spolulezkyňa. Na miesto nehody, po výzve chatára, letela posádka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE z Popradu. Na palube bol aj jeden záchranár z HZS. Pre nepriaznivé počasie bol vysadený pri chate. Posádka vrtuľníka sa vrátila na popradské letisko. Záchrannu akciu riadi HZS.
 
Na lyžiarskom svahu na Strednici v Ždiari 29.2.2008 utrpela, po zrážke s iným lyžiarom, vážne poranenia 28 -ročná česká lyžiarka L.R. z Ostravy. Po poskytnutí prvej pomoci, v spolupráci s Lyžiarskou službou THS, ju posádka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE, stredisko Poprad, previezla do popradskej nemocnice.
 
 
V lesnom poraste nad Baňou Lucia pri Medzeve, okr. Košice okolie, 29.2.2008 zachytil padajúci konár 39 ročného drevorubača Vladimíra S. z Jasova. Spôsobil mu poranenia hrudníka, hlavy a hornej končatiny. Na miesto nehody bol privolaný vrtuľník Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE zo strediska Košice. Po ošetrení bol zranený lesný robotník prepravený do Traumacentra Nemocnice L.Pasteura v Košiciach.
 
Na lyžiarskom svahu na tvrdom zľadovatenom svahu na Čertovici, spadol a poranil si 28.2.2008 hlavu 13 - ročný Bratislavčan T.K. Po ošetrení ho prepravila posádka LZZS ATE do Rooseveltovej nemocnice v B. Bystrici.
 
28.2.2008 popoludní do Rooseveltovej nemocnice v B. Bystrici priviezla posádka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE - stredisko B. Bystrica 15 - ročného J.K. z Levíc. Na Skalke pri Kremnici spadol na lyžiarskom vleku, šmýkal sa dole strmým svahom a hlavou narazil na prekážku. Väčšina prázdninujúcich školákov na lyžiarskych svahoch si nechráni hlavy prilbami. Úrazy sa množia väčšinou v popoludňajších hodinách, keď lyžiarske svahy zamŕzajú a problémy lyžiarom robí prechod z mäkkého slnkom roztopeného snehu na tvrdý podklad. Mnohé úrazy sú zapríčinené rastúcou únavou po celodennom pobyte na lyžiarskom svahu. Lyžiari chcú za každú cenu využiť denné lyžiarske lístky, ktoré neraz stoja veľa peňazí.
 
Na lyžiarskom svahu na Šachtičkách pri Banskej Bystrici po páde si 28.2.2008 poranil dolnú končatinu 14 - ročný G.A. z Komárna. Posádka banskobystrickéhoho strediska Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE ho, v spolupráci s Horskou službou Veľká Fatra, previezla do Rooseveltovej nemocnice v B. Bystrici.
 
Posádka bratislavského strediska Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE prevážala 25.2.2008 z Dolnej Krupej 72 - ročného Jána M. do Nemocnice s poliklinikou v Trnave. Po celonočných bolestiach v hrudníku lekári mali podozrenie na infarkt myokardu.
 
Z Chaty pri Zelenom plese vo Vysokých Tatrách previezla 25.2.2008 posádka vrtuľníka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE 30 - ročného českého turistu V.K z Přerova. Poranený členok mu ošetrili v popradskej nemocnici.
 
Na pomoc 36 - ročnému vodičovi kamióna Jánovi R. z Bohumína v Českej republike letela 25.2.2008 popoludní posádka Leteckej záchrannej zdravotnej sluzby ATE zo strediska B. Bystrica. Jeho kamión zišiel z cesty pri Bujakove za Breznom. Prevrátil sa a vodiča museli 30 minút "vystrihovať" z kabíny. Lekári mali podozrenie na vážne zranenia, ale ako sa ukázalo vodič sa zranil lahšie a tak ho vrtuľníkom previezli do breznianskej nemocnice.
 
V neskorých večerných hodinách 24.2.2008 dopravila posádka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE do popradskej nemocnice 46- ročného skialpinistu Romana R. z Tatranskej Lomnice. Lyžiar sa spúšťal centrálnym žľabom na Sennú kopu pod Slavkovským štítom. Zlomil si dolnú končatinu. Zachránil ho mobilný telefón, ktorým privolal priateľa a vrtuľník LZZS ATE. Pilot vrtuľníka Viliam Krivák s pomocou špeciálnych okuliarov na nočné videnie v úplnej tme našiel v horskom teréne zraneného lyžiara, ku ktorému záchranár Milan Penxa spustil s pomocou žeriavu a navijaka lekára Mareka Rigdu. Posádka dopravila skialpinistu na palubu a previezla do pred 21:00 hod. do popradskej nemocnice.
Posádky LZZS ATE už dva roky používajú okuliare na nočné videnie, ktoré pilotovi umožňujú, za priaznivých letových a povetrnostných podmienok záchranu ľudí okrem iných aj vo vysokohorskom teréne. Ľudia, ktorí aj v noci potrebujú rýchlu lekársku pomoc sa nemusia obávať volať Leteckú záchrannú zdravotnú službu na tel. čislo dispečingu 18155, ktorý pracuje 24 hodín denne. V oprávnených prípadoch všetky lety na záchranu života hradia zdravotné poisťovne.
 
Doplňujúca informácia:
Prvú nočnú záchrannú akciu na Slovensku, počas ktorej pilot vrtuľníka použil vo vysokohorskom teréne špeciálne okuliare na nočné videnie, uskutočnila posádka Leteckej záchrannej zdravotnej služby Air Transport Europe v roku 2007. Zachraňovala 53 ročného českého turistu P.S. z Koneprus, okr. Beroun, ktorý sa s rodinou vybral na túru v Západných Tatrách.
Turista s manželkou schádzal z Račkovho sedla k Račkovým plesám. Noha, ktorú mu pred časom operovali nevydržala celodennú námahu v ťažkom chodeckom teréne . Keďže sa blížila noc a manželia nemali svetlo, rozhodli sa o pomoc požiadať Horskú záchrannú službu . Po príchode záchranárov sa ukázalo, že v ťažkom teréne bude transport zraneného turistu veľmi zložitý a pacient námahu nevydrží.
Po výzve HZS Krajské operačné stredisko integrovaného záchranného systému požiadalo o pomoc Leteckú záchrannú službu ATE v Poprade . V tom čase, bolo už po pol noci, posádka vrtuľníka - pilot János Bók, lekár Marek Rigda a záchranár Ján Horevaj transportovala iného pacienta do ružomberskej nemocnice. Počasie nebránilo tomu, aby vrtuľník LZS ATE nabral kurz do Račkovej doliny.
Po zložitých letových manévroch pilot pristál pri Račkových plesách. Posádka o 1:30 hod. naložila pacienta na palubu a transportovala ho do popradskej nemocnice.
So špeciálnymi okuliarmi na nočné videnie sa posádky LZZS ATE zoznámili v decembri 2005 a začiatkom roku 2006. Po základnom výcviku, v priebehu roku 2006 a 2007 nalietali v noci viac ako 250 letových hodín . Išlo o prevozy pacientov z nemocníc na špecializované zdravotnícke pracoviská po trasách, ktoré poznali a boli relatívne bezpečné.
Prvý cvičný nočný let do vysokohorského prostredia s okuliarmi na nočné videnie uskutočnili piloti Viliam Krivák, Andrej Kohút 15.1.2007, keď pristáli pod Zbojníckou chatou vo Veľkej Studenej doline vo Vysokých Tatrách a v Slovenskom raji. Po nich sa zacvičili ďalší piloti LZZS ATE Ján Rušin, Jánoš Bók a ďalší. Nočné NVG okuliare / Night Vision Gogles/ , ktoré používajú piloti LZZS ATE sa podobajú na divadelný ďalekohľad. Sú pripevnené na prilbe. Umožňujú vidieť terénne prekážky, ktoré by za normálnych nevideli.
Vidia lesy, lúky, neosvetlené domy ale aj veľmi vzdialené svetelné body. Napríklad vidia svetlo baterky zo vzdialenosti 10 km, blikaúce svetlá sanitky až na vzdialenosť 20- 30 km a signálne svetlo umiestnené na TV stožiari vo vzdialenosti 100 km. Okuliare využívajú zvyškové svetlo z hviezd, mesiaca, osvetlenia miest a dedín, automobilov na cestách – takzvané svetelné znečistenie.
Posádky LZZS ATE sú schopné zasahovať v nočných hodinách a pomáhať pri nehodách a rôznych iných udalostiach prakticky na celom Slovensku.
 
22.2.2008 v popoludňajších hodinách vypadol zo steny Nemeckého rebríka v oblasti Kežmarskej kopy vo V. Tatrách poľský horolezec. Na miesto nehody, po výzve chatára z Chaty pri Zelenom plese, letela posádka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE - pilot Viliam Krivák, lekár Henryk Zajac a záchranár Ján Horevaj. Pod stenu bol vysadený lekár, ktorý konštatoval horolezcovu smrť. Keďže sa počasie v Doline Zeleného plesa začalo prudko zhoršovať, posádka po tom, ako vyzvihla veľmi rýchlo lekára na palubu vrtuľníka , musela z miesta nehody odletieť. Telo nebohého horolezca, ktorý spadol z výšky približne 150 metrov, zniesla HZS.
 
Zo sedačkovej lanovky na lyžiarskom svahu v Závažnej Poprube v Nízkych Tatrách, z výšky približne 5 metrov, spadol 20.2.2008 popoludní 12 ročný poľský lyžiar Adam W. z Lodže. Len prilba, ktorú mal na hlave mu pravdepodobne zachránila život. Utrpel poranenia ruky a pravdepodobne aj chrbtice. Po ošetrení ho posádka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE - stredisko Poprad dopravila do nemocnice v L.Mikuláši. Chlapec bol na školskom výlete.
 
20.2.2008 popoludní na zjazdovke na Malinôm Brde , okr. Ružomberok, prudko narazil neznámy lyžiar do maďarského lyžiara - 26 ročného Tibora P. z Celegédu. Spôsobil mu otvorenú zlomeninu predlaktia a otras mozgu. Maďarský lyžiar stál na svahu a po náraze a príchode posádky Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE zo strediska Banská Bystrica, sa vôbec nepamätal čo sa stalo. Po ošetrení bol vrtuľníkom prepravený do nemocnice v Ružomberku.
 
Malé topánky, ktoré si požičal 20 ročný M.N. z Malých Ozoroviec , okr. Trebišov, od spolulezca zapríčinili omrznutie jeho dolnej končatiny. Stalo sa to 16.2.2008 počas lezenia na ľadopáde v oblasti Žeruchových veží v Doline Zeleného plesa vo V. Tatrách. Po príchode na Chatu pri Zelenom plese sa omrzliny prejavili do takej miery, že ho po prebdetej noci, dnes predpoludním, prepravila posádka vrtuľníka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE do popradskej nemocnice.
 
Šesťročný poľský chlapec M.B z Wroclawy, 12.2.2008 popoludní, na lyžiarskom svahu na Strednici v Ždiari, narazil na gumennom kolese do drevenej prekážky. Poranil si chrbát. Po ošetrení lyžiarskou službou ho posádka vrtuľníka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE previezla do popradskej nemocnice.
 
12.2.2008 popoludní v Handlovej zasahovala Rýchla lekárska pomoc pri záchrane života 4 mesačnej Katarínky F. ktorá podľa neoverených informácii, vypadla z rúk jej bratovi. Po páde na schody si veľmi ťažko poranila hlavu. Lekári ,po resuscitácii, odovzdali zranené dievčatko na futbalovom ihrisku v Handlovej posádke vrtuľníka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE zo strediska B. Bystrica. Počas prevozu po piatich minutách letu lekár MUDr. Rado Burian musel znovu obnovovať vitálne funkcie dieťaťa. Posádke sa podarilo priviesť dievčatko do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici živé, ale jej život stále visel na vlásku. Po tom ako vrtuľník pristal v nemocnici opäť ju museli lekári resuscitovat. Malá Kataríka však zakrátko zomrela.
 
Posádka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE zo strediska B. Bystrica 12.2.2008 zasahovala na kremnickej Skalke. Pomáhala 47 ročnému Štefanovi B. z Horného Baru, okr. Dunajská Streda, ktorý prvý raz v živote stál na lyžiach . Po tom ako sa spustil zo svahu spadol a bolestivo si poranil rameno. Bol vrtuľníkom prevezaný do Roseveltovej nemocnice v B. Bystrici.
 
V Rooseveltovej nemocniciv B. Bystrici skončila dnes bežkárska túra 56- oročného Daniela M. z Banskej Bystrice, ktorý si poranil rameno po páde na kremnickej Skalke. Posádka vrtuľníka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE zo strediska B. Bystrica ho vyzdvihla z ťažkodostupného terénu a dopravila do nemocnice.
 
Viaceré časti tela si 12.2.2008 popoludní poranil 22- ročný poľský lyžiar L.S. z Varšavy. Na Intersky svahu na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách skákal na improvizovanom malom skokanskom mostíku urobenom zo snehu a ľadu. Po ošetrení lyžiarskou službou a lekárom Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE ho posádka vrtuľníka prepravila do nemocnice v Poprade.
 
Na lyžiarskom svahu na kremnickej Skalke 2.2008 popoludní zrazil neznámy lyžiar 3 ročné dievčatko Tamaru L. z Bratislavy. Spôsobil mu zlomeninu stehennej kosti. Posádka vrtuľníka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE zo strediska B. Bystrica po ošetrení transportovala dieťa do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici.
V poslednom čase sa často stáva, že " obeťami" agresívnych lyžiarov sú deti a mladí ľudia, ktorých zranenia sú veľmi vážne ba dokonca aj smrteľné. Pred niekoľkými dňami zrazil lyžiar, ktorý po zrážke utiekol, mladú poľskú lyžiarku v Bacheldovej doline na Spišskej Magure a pred časom malé dievča na zjazdovke v Liptovskej Tepličke, ktoré na následky úrazu zomrelo. Takéto prípady sa stávajú každý rok. Najmä malé deti by mali používať na lyžiarskych svahoch lyžiarske prilby. Je na čase, ako upozorňujú prevádzkovatelia vlekov a záchranári, urobiť ráznejšie opatrenia proti agresívnym lyžiarom.
Posádka banskobystrického vrtuľníka LZZS ATE, po transporte malej lyžiarky do nemocnice, letela do Lučenca, kde bol v sanitke RLP resuscitovaný 29 ročný muž, ktorý utrpel infarkt myokardu. Vrtuľník ho previezol do Rooseweltovej nemocnice v B.Bystrici.
 
7.2.2008 krátko pred 12- hod. požiadala HZS posádku vrtuľníka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE o pomoc. V Malej Zmrzlej doline, nad Chatou pri Zelenom plese, zasypala lavína dvoch turistov. Posádka vrtuľníka dva razy letela na Popradské pleso, kde je v tomto čase kurz psovodov a lavínových psov a previezla ich na Chatu pri Zelenom plese. Potom ešte raz letela do Smokovca, kde na plaubu naložila záchranárov z HZS. Keďže je v tejto oblasti pre lety vrtuľníkom nepriaznivé počasie, vrátila sa po uskutočnení transportov záchranárov na popradské letisko. Ďalšie informácie má HZS .
 
V Lomnickom sedle vo Vysokých Tatrách si 6.2.2008 predpoludním poranil rameno 21-ročný lyžiar V.Š zo Spišskej Novej Vsi. V spolupráci s lyžiarskou službou ho posádka vrtuľníka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE prepravila do popradskej nemocnice.
 
V Bachledovej doline si 6.2.2008 popoludní, po zrážke s iným lyžiarom, poranila hlavu 26- ročná poľská lyžiarka A.G. Po ošetrení v spolupráci s lyžiarskou službou bola posádkou vrtuľníka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE dopravená do popradskej nemocnice.
 
Sedemročný poľský lyžiar P.B. z Gdaňska si 30.1.2008 predpoludním vážne poranil dolnú končatinu na lyžiarskom svahu v Lomnickom sedle vo V. Tatrách. Po ošetrení Lyžiarskou službou a lekárom leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE Marekom Rigdom ho posádka vrtuľníka previezla do popradskej nemocnice.
 
Na zjazdovke zo Soliska vo Vysokých Tatrách si 25.1.2008 popoludní poranila chrbát 21- ročná snowboardistka V.B. z Košíc. V spolupráci s lyžiarskou službou dobrovoľného zboru Tatranskej horskej služby ju po ošetrení do popradskej nemocvice dopravila posádka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE.
 
V lesnom poraste na kopci Čertova hoľa, južne od Henclovej, okr. Gelnica, si 14.1.2008 krátko pred poludním, po páde v strmom teréne, ťažko poranil nohu 55 ročný lesný robotník M.P. z Povrazníka, okr. Banská Bystrica. Na výzvu KOS Košice, letela na miesto nehody posádka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE z Popradu - pilot János Bók, lekár Marek Rigda a záchranár Martin Pavlovský. Lekár bol ,s pomocou navijaka, vysadený k zranenému.Po ošetrení zraneného robotníka dopravili na palubu a transportovali do popradskej nemocnice.
 
Skupinka mladých snowboardistov sa vybrala 7.1.2008 na lyžovačku na vrch Kopec v južnom predhorí Nízkych Tatier nad obcou Priechod, okr. Banská Bystrica. Popoludní potreboval pomoc 16-ročný Michal Z. z Banskej Bystrice, ktorý si v nedostupnom teréne v malom žľabe poranil nohu. Na výzvu Krajského operačného strediska letela na miesto nehody posádka Leteckej záchrannej zdtavotnej služby ATE z Banskej Bystrice. S pomocou navijaka spustila k poranenému lekára, ktorý ho po ošetrení dopravil na palubu a s otvorenou zlomeninou predkolenia bol vrtuľníkom prepravený do Roseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici.
 
V ťažkom lesnom teréne na lazoch neďaleko obce Oravce v okrese B. Bystrica sa 5.1.2008 predpoludním prevrátil traktor. Kabína traktora, po niekoľkonásobnom prevátení, privalila vodiča 54 -ročného Milana M. z obce Oravce . Po viac ako pol hodine sa mu podarilo s veľkou námahou vybrať z vrecka mobilný telefón a zavolať pomoc. Na miesto nehody prišli záchranári RZP z Čerína, ktorí mu pomohli a privolali posádku Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE z Banskej Bystrice. Po poskytnutí prvej pomoci ho s poraneniami hrudníka a končatín a silne podchladeného previezol vrtuľník do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici.
 
Na lyžiarskom svahu na Kremnickej skalke si 27.12.2007 predpoludním poranila pravdepodobne krčnú chrbticu 21 ročná Kristína P. Slovenka žijúca vo Veľkej Británii. V spolupráci s HZS bola posádkou vrtuľníka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE- stredisko B. Bystrica prevezená do Rooseveltovej nemocnice v B. Bystrici.
 
27.12.2007 popoludní v Líptovskej Tepličke , okr. Pioprad , spadol na lyžiarskom svahu 24 ročný lyžiar z Nového Mesta n/Váhom. S poranenou chrbticou bol, po poskytnutí prvej pomoci, prevezený vrtuľníkom Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE do popradskej nemocnice.
 
Prvý lyžiarsky úraz počas tohtoročných vianočných sviatkov vo V. Tatrách bol 26.12.2007 popoludní na lyžiarskom svahu na Skalnatom plese. Mladá 15 ročná snowbiardistka I.Bz. z Košíc si po pádne na zamrznutej zjazdovke poranila hlavu. Lyžiarska služba HZS ju zviezla a poskytla prvú pomoc. Zo Skalnatého plesa ju potom za asistencie lekára transportovala posádka Leteckej záchrannej služby ATe do popradskej nemocnice.
 
Na Suchý vrch nad Banskou Bystricou sa vybrala 26.12.2007 na vianočnú prechádzku 45 ročná Dáša P. z Banskej Bystrice. Počas túry dostala bolesti na hrudníku. Pred časom prekonala chorobu srdca. O záchranu jej života sa pokúsila pozemná RZP, ale pre ťažký terén musela zavolať na pomoc posádku vrtuľníka Leteckej záchrannej služby ATE zo strediska Banská Bystrica. V popoludňajších hodinách ju vrtuľník transportoval do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici.
 
 
hore
 
 
 


ATE - titulná stránka

RESCUE TEAM SLOVAKIA