Rescue| Záchranari| Air rescue| Crash rescue| Dive rescue| Dog rescue| Fire rescue| Mountain rescue| Road rescue 
Cave Rescue| Mine Rescue| SAR| Emergency
AIR RESCUE
Hľadaj|Index|E-mail|Príhovor|Charakteristika|Partneri|Redakcia| Hľadáme kolegov|Registrácia/editácia
TEMPUS GROUP
www.zachranari.sk
Profesionálne e-business riešenia
 
 
© ATE
GSM: 0907 932 281
Niektoré zásahy v roku 2007
 
27.12.2007 popoludní v Líptovskej Tepličke , okr. Pioprad , spadol na lyžiarskom svahu 24 ročný lyžiar z Nového Mesta n/Váhom. S poranenou chrbticou bol, po poskytnutí prvej pomoci, prevezený vrtuľníkom Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE do popradskej nemocnice.
 
Prvý lyžiarsky úraz počas tohtoročných vianočných sviatkov vo V. Tatrách bol 26.12.2007 popoludní na lyžiarskom svahu na Skalnatom plese. Mladá 15 ročná snowbiardistka I.Bz. z Košíc si po pádne na zamrznutej zjazdovke poranila hlavu. Lyžiarska služba HZS ju zviezla a poskytla prvú pomoc. Zo Skalnatého plesa ju potom za asistencie lekára transportovala posádka Leteckej záchrannej služby ATe do popradskej nemocnice.
 
Na Suchý vrch nad Banskou Bystricou sa vybrala 26.12.2007 na vianočnú prechádzku 45 ročná Dáša P. z Banskej Bystrice. Počas túry dostala bolesti na hrudníku. Pred časom prekonala chorobu srdca. O záchranu jej života sa pokúsila pozemná RZP, ale pre ťažký terén musela zavolať na pomoc posádku vrtuľníka Leteckej záchrannej služby ATE zo strediska Banská Bystrica. V popoludňajších hodinách ju vrtuľník transportoval do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici.
 
Premávku na horskom priechode Soroška v katastri obce Jablonov nad Turňou v okrese Rožňava obmedzila dopravná nehoda. 18.12.2007 popoludní tu havaroval maďarský kamionista 21 ročnhý Antal G.V. z Bekešskej Čáby. So svojim kamionom sa zrútil zo svahu približne 30-40 metrov ku železničnej trati. Pri dopravnej nehode zasahovala okrem hasičov aj posádka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE z košického strediska, ktorá transportovala vodiča s poraneniami chrbtice a vnútorných orgánov do FN v Kočiciach.
 
Na Donovaloch - Záhradišti si 8.12.2007 predpoludním, počas lyžovania poranil, rameno a brucho 15 ročný snowboardista Róbert Š. z Liptovského Mikuláša. Posádka Leteckej záchrannej služby ATE zo strediska Banská Bystrica - pilot Jozef Piter- Bučko, záchranár Peter Ferdinandy a lekár Slavomír Kállay, v spolupráci s RZP Donovaly, dopravila vrtuľníkom do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici.
 
V lokalite Ostrá skala pri Stratenej v okrese Rožňava, v lesnom poraste, 17.11.2007 predpoludním zranil padajúci strom 52 ročného lesného robotníka J.F. z Dobšinej. Posádka vrtuľníka LZZS ATE z Popradu ho po poskytnutí prvej pomoci so stredne ťažkými poraneniami previezla do popradskej nemocnice. Je to už tohto roku desiaty lesný úraz, pri ktorom zasahovala Letecká záchrannná služba ATE.
 
Na hlavnej ceste pri Žarnovici bola 23.10.2007 predpoludním ťažká dopravná nehoda, pri ktorej sa zrazili dve osobné autá. Na mieste nehody zasadovali hasiči, posádka RLP z Novej Bane a posádka vrtuľníka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE zo strediska B. Bystrica - pilot Pavel Cerovský, lekár Slavomír Kállay, záchranár Peter Ferdinandy. Vrtuľník transportoval do Rooseveltovej nemocnice v B. Bystrici 21 ročného muža z Hornej Ždane, ktorý pri zrážke utrpel ťažkú polytraumu. Ostatných zranených dopravili do nemocnic sanitky RLP.
 
Počas túry neďaleko Batizovského plesa vo V. Tatrách 8.10.2007 popoludní pocítila nevoľnosť 24 ročná česká turistka D.M. z Náchoda. Jej priatelia požiadali o pomoc HZS, O spoluprácu bola požiadaná aj Letecká záchranná služba ATE, ktorej posádka pod dohľadom lekára Henryka Zajaca prepravila turistku do popradskej nemocnice.
 
V hustom lesnom poraste nad Bojnicami pod vrchom Predné Štefanovo / okr. Prievidza/ 8.10.2007 popoludní napadol rozzúrený diviak 74 ročnú Emiliu V. z Prievidze. Z priateľkou sa vybrala na huby. Z hustých kríkov na ňu znenazdajky zaútočil , zvalil ju na zem a utiekol. Babka si pri páde poranila koleno. Jej priateľka požiadala o pomoc RZP. Keďže hubárka bola v hustom poraste a v strmom teréne na pomoc jej letela posádka vrtuľníka Leteckej záchrannej služby ATE z Banskej Bystrice. Z paluby s pomocou navijaka bol vysadený lekár Radoslav Burian, ktorý jej poskytol prvú pomoc, Posádka ju dopravila na palubu vrtuľníka , ktorý ju previezol na ošetrenie do bojnickej nemocnice.
 
Na turistickom chodníku pri Žabých plesách v Mengusovskej doline vo Vysokých Tatrách si 7.10.2007 popoludní poranila predkolenie 54 ročná česká turistka D.R. z Prahy. Záchranári z HZS jej poskytli prvú pomoc a v spolupráci s posádkou vrtuľníka LZZS ATE - pilot Ján Rušin, lekár Marek Rigda a záchranár Milan Penxa - bola dopravená do popradskej nemocnice.
 
6.10.2007 na poludnie požiadalo Krajské operačné stredisko integrovaného záchranného systému v Banskej Bystrici posádku Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE zo strediska v B. Bystrici o pomoc pri záchrane života jeden a pol ročného Marka I. z Očovej. Chlapec v nestráženej chvíli zubami prehrýzol elektrický kábel a zasiahol ho elektrický prúd. Na dvor rodinného domu posádka vrtuľníka - pilot Stanislav Hudec a záchranár Matúš Vrbický s pomocou navijaka vysadila lekára Rada Buriana, ktorý malému pacientovi poskytol prvú pomoc. V stabilizovanom stave ho potom dopravila do DFN Rooseveltovej nemocnice v B. Bystrici.
 
V kameňolome v Tatranskej Kotline v Belianskych Tatrách 30.9.2007 okolo 17:30 hod. na cvičnej horolezeckej stene utrpela úraz hlavy 27 ročná Jana Z. z Spišskej Belej. Stalo sa to pri spoločnom zľaňovaní, keď jej spolulezec urobil chybu. Po dopade na zem uvoľnil lano a spolulezkyňa spadla z výšky približne 10 metrov na kamennú suť. Bola v bezvedomí. Posádka Leteckej záchrannej služby ATE z Popradu pilot Andrej Kohút, lekár Ján Stankovič a záchranár Ján Horevaj ju po ošetrení prepravila do popradskej nemocnice.
 
Posádka vrtuľníka LZZS ATE z košického strediska 29.9.2007 letela popoludní na pomoc 53 ročnému pacientovi v Mlynkách, okr. Spišská Nová Ves. Aj napriek resuscitácii sa ho nepodarilo zachrániť. Pravdepodobne mu zlyhalo srdce.
 
29.9.2007 popoludní skolaboval v Spálenej doline pod Baníkovským sedlom v Západných Tatrách 55 ročný český turista z Prahy. Na výzvu HZS letela mu na pomoc posádka Leteckej záchrannej služby ATE z Popradu - pilot Ján Rušin, lekár Henryk Zajac a záchranár Milan Penxa. Keďže bolo nepriaznivé počasie a silný vietor posádka pristála na heliporte na Zverovke. Keď turistu horská služba zniesla trochu nižšie posádka a počasie sa trochu zlepšilo odštartovala aj napriek silnej turbulencii a letela turistovi do Spálenej doliny na pomoc. Lekár s pomocou navijaka dopravil českého turistu na palubu vrtuľníka, ktorý ho transportoval s podozrením na akútnu koronárnu príhodu do nemocnice v L. Mikuláši a potom do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici.
 
Veľmi ťažká záchranná akcia sa 26.9.2007 popoludní začala v masíve Gerlachu vo Vysokých Tatrách. Podľa prvých správ pri zostupe z vrcholu sa v hornej časti Batizovskej próby pošmykol na snehu 62 ročný slovenský turista zo Zvolena. . Po asi 400 metrovom páde sa ťažko zranil. Popoludní sa začala komplikovaná záchranná akcia. Po žiadosti HZS o pomoc na miesto nehody letela posádka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE z Popradu. Premenlivé počasie a nízka oblačnosť nedovolili posádke zasiahnúť priamo na mieste nehody. Po dohode vysadil vrtuľník pod Batizovskou próbou prvých záchranárov, ktorí začali vystupovať k zranenému Poliakovi. Celkom v priebehu niekoľkých hodín posádka LZZS ATE pilot János Bók, lekár Marek Rigda a záchranár Milan Penxa vyviezla pod Gerlach 10 záchranárov a technický materiál. Posádka vrtuľníka potom čakala na výzvu HZS a zlepšenie počasia na popradskom letisku. Keď sa okolo 16:45 počasie zlepšilo letela do Batizovskej doliny. Na mieste nehody bol vysadený lekár. Počasie sa však v okamihu zhoršilo a tak posádka vrtuľníka nestihla naložiť slovenského turistu a lekáta na palubu. V tomto čase, o 18:15 hod. zostupujú záchranári aj s lekárom dolnou časťou Batizovskej próby. Vrtuľník čaká na heliporte vo Vyšných Hágoch. Je však pravdepodobné, že mu počasie už nedovolí zasiahnúť. Záchranári pravdepodobne zostúpia so zraneným na Sliezsky dom a potom ho dopravia do popradskej nemocnice.
 
Prvú nočnú záchrannú akciu na Slovensku, počas ktorej pilot vrtuľníka použil vo vysokohorskom teréne špeciálne okuliare na nočné videnie, uskutočnila 26.9.2007 v noci posádka Leteckej záchrannej zdravotnej služby Air Transport Europe. Zachraňovala 53 ročného českého turistu P.S. z Koneprus, okr. Beroun, ktorý sa s rodinou vybral na túru v Západných Tatrách. Turista s manželkou schádzal z Račkovho sedla k Račkovým plesám. Noha, ktorú mu pred časom operovali nevydržala celodennú námahu v ťažkom chodeckom teréne . Keďže sa blížila noc a manželia nemali svetlo, rozhodli sa o pomoc požiadať Horskú záchrannú službu . Po príchode záchranárov sa ukázalo, že v ťažkom teréne bude transport zraneného turistu veľmi zložitý a pacient námahu nevydrží. Po výzve HZS Krajské operačné stredisko integrovaného záchranného systému požadalo o pomoc Leteckú záchrannú službu ATE v Poprade . V tom čase, bolo už po pol noci, posádka vrtuľníka - pilot János Bók, lekár Marek Rigda a záchranár Ján Horevaj transportovala iného pacienta do ružomberskej nemocnice. Počasie nebránilo tomu, aby vrtuľník LZS ATE nabral kurz do Račkovej doliny. Po zložitých letových manévroch pilot pristál pri Račkových plesách. Posádka o 1:30 hod. naložila pacienta na palubu a transportovala ho do popradskej nemocnice.
 
Počas zostupu zo sedla Ostrvy na Popradské pleso, si 23.9.2007 popoludní, po páde na turistickom chodníku, poranil ľavú dolnú končatinu 33 ročný slovenský turista M.D. z Trnavy. Na miesto nehody letela posádka vrtuľníka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE - pilot Ján Rušin, lekár Marek Rigda a záchranár Ján Horevaj.Po poskytnutí prvej pomoci bol pacient transportovaný do popradskej nemocnice.
 
Štyria lesní robotníci sa 27.8.2007 predpoludním zranili na Podbanskom vo Vysokých Tatrách. Viezli sa v traktore, ktorý sa na strmom svahu prevrátil. Stalo sa to v lesnom poraste nad hotelom Permom v lokalite Holý vrch. Na mieste nehody zasahovali posádkay RLP zo Štrby a Lipt.Hrádku, ktoré transportovali troch zranených do nemocníc. Štvrtého 51-ročného M.S. z Vikartoviec , okr. Poprad, previezla, po ošetrení ,posádka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE - pilot János Bók, lekár Marek Rigda a záchranár Mertin Pavlovský, so stredne ťažkými poraneniami do popradskej nemocnice.
 
28.8.2007 popoludní v Západných Tatrách, na turistickom chodníku pri Žiarskom sedle, si poranila nohu 27 ročná česká turistka L.N. z Prahy. Posádka vrtuľníka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE ju po ošetrení dopravila do nemocnice v Liptovskom Mikuláši.
 
Na turistickom chodníku pod Skalnatou chatou vo Vysokých Tatrách sa 23.8.2007 podvečer ľahšie zranil 71 ročný nemecký turista E.Sch. z Marktheitenfeltu. Na miesto nehody letela posádka vrtuľníka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE z Popradu. Pilot Andrej Kohút a záchranár Milan Pavlovský vysadili s pomocou navijaka k turistovi lekára Mareka Rigdu. Oboch po poskytnutí prvej pomoci posádka vytiahla na palubu a zraneného turistu dopravila do popradskej nemocnice.
 
Približne jeden kilometer od letiska Bojkovce, okr. Lučenec, sa 18.8.2007 okolo 13:00 hod. zrútil na zem 33 ročný parašutista Roman H. z Rimavskej Soboty. Zoskočil z lietadla z výšky 1200 metrov. Neotvoril sa mu padák a dostal sa do špirálovitého pádu. Po dopade na zem si poranil hrudník, panvu a brucho. Na mieste nehody zasahovala RLP a hasiči z Lučenca. Krajské operačné stredisko IZS vyzvalo na zásah aj posádku vrtuľníka Leteckej záchrannej služby ATE zo strediska Banská Bystrica. Pilot Jozef Piter - Bučko, lekár Radovan Burian a záchranár Matúš Vrbický, po poskytnutí prvej pomoci, parašutistu veľmi rýchlo previezli do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici.
 
 
 
 
 
Na turistickom chodníku pod Širokým sedlom, v Monkovej doline v Belianskych Tatrách, 8.8.2007 predpoludním, náhle odpadol 66- ročný český turista F.S. z Chocne. Na mieste nehody zasahovala, v spolupráci s HZS, posádka vrtuľníka LZZS ATE - pilot Ján Rušin, lekár Marek Rigda a záchranár Ján Horevaj. Oživovanie pacienta bolo neúspešné. Telo nebohého turistu bolo prevezené do Popradu.
 
6.8.2007 v popoludňajších hodinách v lesnom poraste v lokalite Mastná, južne od Telgártu, na južnom úpätí Nízkych Tatier, privalil padajúci strom drevorubača. Ne miesto nehody letela posádka vrtuľníka LZZS ATE z Popradu. Lekár Marek Rigda, ktorého s pomocou navijaka spustili do lesného porastu k drevorubačovi, konštatoval, že je mŕtvy. Totožnosť nebohého pilčíka LZZS ATE zatiaľ nepozná. Okolnosti smrti vyšetrujú policajné orgány.
 
Padajúca skala, 1.8.2007 podvečer, trafila do hlavy 30 ročnú turistku Tatianu B. z Bratislavy. Stalo sa to dnes popoludní na turistickom chodníku v Prielome vo Veľkej Studenej doline vo V. Tatrách. Kameň pravdepodobne uvolnili turisti, ktorí sa vo väščom množstve pohybujú v tejto atraktívnej časti Vysokých Tatier. Turistku ošetril lekár LZZS ATE Ján Stankovič a na palubu vrtuľníka s pomocou navijaka vyzdvihla posádka - pilot Ján Rušin a záchranár Milan Penxa. Rozsah poranenia diagnostikujú lekári v popradskej nemocnici. Turistka bola v šoku a nepamätala sa ani na to, že ju do nemocnice prepravil vrtuľník.
 
Pod vodopádom Skok, v Mlynickej doline vo V. Tatrách, sa 28.7.2007 predpoludním šmýkala po skale 17 ročná Nikola B. zo Štrby, okr. Poprad. Po náraze do skaly si poranila hlavu. Posádka vrtuľníka LZZS ATE, pilot Ján Rušin, lekár Ján Stankovič a záchranár Ján Horevaj, ju po poskytnutí prvej pomoci previezla do popradskej nemocnice.
 
V Daxnerovom sedle, pod vrcholom Kriváňa vo V. Tatrách, si 27.7.2007 popoludní poranil nohu 55 ročný poľský turista B.B. z Krakova. Posádka vrtuľníka LZZS ATE z Popradu, ho po ošetrení dopravila na palubu a previezla do popradskej nemocnice.
 
V lesnom poraste, pod vrchom Babiná (1278 m.n.m.) pri Palcmanskej Maši, v okrese Spišská Nová Ves, sa 23.7.2007 predpoludním pri stínaní stromu vážne zranil 39 ročný J.Č. z Nižnej Slanej. Na miesto nehody letela posádka vrtuľníka Leteckej záchrannej služby ATE z Popradu. Po ošetrení ho s pomocou palubného žeriaviu vyzdvihla na palubu helikoptéry a dopravila na Kliniku úrazovej chirurgie v Košiciach.
 
Počas "poľovačky " na huby medzi Štrbským Plesom a Podbanským na kopci Hrádok si 22.7.2007 popoludní poranila pravé koleno 57 ročná M.Sh. z Kežmarku. Na palubu vrtuľníka ju z lesného porastu, s pomocou žeriavu, vyzdvihala posádka Leteckej záchrannej služby ATE, ošetrila a dopravila na popradské letisko, odkiaľ ju sanitka RZP previezla do popradskej nemocnice. "Huby pod Vysokými Tatrami v tomto sparnom lete nerastú", povedala hubárka záchranárom.
 
Na Donovaloch v časti Uľianka - Píla sa 17.7.2007 predpoludním čelne zrazili osobné dve autá. V jednom z nich sa zranili dvaja Holanďania. Na výzvu Krajského operačného strediska v B. Bystrici letela na pomoc posádka vrtuľníka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE z Banskej Bystrice - pilot Pavel Cerovský, lekár Slavomír Kálay a záchranár Matúš Vrbický, ktorá po ošetrení prepravila do Rooseveltovej nemocnice v B. Bystrici 23 ročnú Ninu Máriu B. z Tilburgu. Mala poranenú hrudnú chrbticu a hrudník. Takmer rovnako poraneného holandského vodiča dopravila do nemocnice posádka RZP Donovaly.
 
V lesnom poraste pod Kozím kameňom, nad obcou Kravany v okrese Poprad, 16.07.2007 predpoludním náhle odpadol 70 ročný dôchodca z Kravian. V lese pracoval ako lesný robotník. Na pomoc mu letela posádka vtruľníka LZZS ATE z Popradu. Muž po prílete posádky bol už mŕtvy. Dnes v Poprade a na jeho okolí boli extrémne teploty. Príčinu smrti určí pitva.
 
V lesnom poraste pod Rokošom, neďaleko Nitrianského Rudna, 11.7.2007 podvečer privalil padajúci strom 69 ročného pilčíka Jána K. z Nitrianského Rudna. Spôsobil mu ťažké zranenia brucha a hrudníka. Bol v bezvedomí. Na výzvu Krajského operačného strediska IZS letela na miesto nehody posádka vrtuľníka LZZS ATE z Banskej Bystrice. Do hlbokej rokliny, kde sa nehoda stala, spustila na 50 metrov dlhom lane lekára, ktorý poskytol zranenému prvú pomoc. Posádka ho potom dopravila do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici.
 
Na Zverovke, v Západných Tatrách, pri Roháčskych plesách sa dnes popoludní, počas zostupu okolo vodopádu, zranil 63 ročnýého Oldřicha Ch. z Prahy padajúci kameň. Zasiahol ho do hlavy. Po ošetrení ho posádka vrtuľníka LZZS ATE dopravila do nemocnice v L.Mikuláši.
 
Pravedpodobne únava a krátka strata pozornosti boli na príčine pádu a poranení na tvári, ktoré utrpel 53 ročný turista Marián K z Hornej Vsi, okr. Žiar nad Hronom. Spadol 2.7.2007 popoludní na chodníku pri zostupe z Veľkého Hincovho plesa v Mengusovskej doline vo V. Tatrách. Posádka vrtuľníka Leteckej záchrannej služby ATE ho po ošetrení dopravila do popradskej nemocnice.
 
V Slovenskom raji v Kláštorskej rokline, v Dúhovom vodopáde , 2.7.2007 popoludní utrpel ťaký úraz 23 ročný český turista Jiři C. z Darové, okr. Plzeň. Na výlete bol s rodičmi. Počas fotografovania sa pošmykol na mokrom teréne a spadol vo veľmi strmom teréne do hĺbky približne 15 metrov. Utrpel zlomeniny oboch nôh. Po ošetrení záchranármi Horskej záchrannej služby bol posádkou vrtuľníka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE vytiahnutý navijakom z nebezpečného terénu a prevezený do popradskej nemocnice.
 
30.6.2007 popoludní, počas jazdy z Chaty pri Popradskom plese, spadol na ceste 41 ročný cyklista P.S. z Horehronia. Po páde bol v bezvedomí. Po prílete posádky LZZS ATE - pilot Milan Hoholík, lekár Henryk Zajac a záchranár Martin Pavlovský, bol ošetrený a prepravený vrtuľníkom do popradskej nemocnice.
 
V nočných hodinách sa 29.6.2007 skončila záchranná akcia vo Veľkej Studenej doline vo Vysokých Tatrách. Dvaja maďarskí horolezci z Budapešti vyliezli Žltú stenu v Malej Studenej doline a potom cez Malý hrot a Štrbinu v Prostrednom zostupovali do Veľkej Studnenej doliny. Počas zostupu narazili na snenové polia. Jeden z nich 35 ročný P.Cs si poranil dolnú končatinu. Keďže sa báli pokračovať v zostupe, zavolali na pomoc záchranárov. Zo západnej steny Prostredného hrotu ich vyslobodila posádka vrtuľníka LZZS ATE z Popradu - pilot Milan Hoholík, lekár Henryk Zajac a záchranár Martin Pavlovský. Zraneného previezla do popradskej nemocnice.
 
V lokalite Dubové - búdy juhozápadne od Turčianskych Teplíc sa 29.6.2007 popoludní zrazil vetroň s ultraľahkým lietadlom. Obaja piloti po zrážke vyskočili na padákoch zo svojich lietadiel vo výške približne 900 - 1000 metrov. Pristáli v korunách smrekov. Pilotovi ultraľahkého lietadla konár prepichol stehno. Bol prevezený RZP do nemocnice. Pilot vetroňa 21 ročný Miloš M. zostal visieť v asi 30 metrovej výške nad zemou v korune smreka. Z nebezpečnej výšky ho mohla veľmi rýchlo vyslobodiť posádka vrtuľníka LZZS ATE z Banskej Bystrice. S pomocou navijaka spustila k pilotovi lekára Ladislava Šimáka. Pilota, ktorý, sa rukami a nohami držal kmeňa stromu, vystrašeného a šokovaného , spolu s lekárom vytiahla na palubu a po ošeterení drobných poranení a škrabancov dopravila na letisko v Bojniciach odkiaľ vzlietol.
 
Na snehovom poli pod Sedielkom, v Malej Studenej doline vo V. Tatrách sa 24.6.2007 podvečer pošmykol 34 ročný Zsold I. z Budapešti. Nárazom na skaly si poranil hlavu, zlomil sánku, predlaktia rúk a utrpel ďalšie poranenia.
Posádka LZZS ATE z Popradu - pilot János Bók, lekár Rado Burian a záchranár Ján Horevaj ho po ošetrení prepravila do popradskej nemocnice. Záchranná akcia sa skončila o 21:00 hod.
 
Veľká skalná lavína, ktorá sa zrútila 24.6.2007 popoludní z Priečnej vežičky neďaleko Priečneho sedla vo Vysokých Tatrách zasiahla turistov pohybujúcich sa pod Priečnym sedlom. O 12:53 hod. prijala výzvu Horskej záchrannej služby posádka vrtuľníka LZZS ATE v Poprade. Na miesto nehody vzala záchranára HZS. Lavína zasiahla 6 turistov z nich 4-člennú rodinu zo Žďáru nad Sázavou v Českej republike.
Po prílete na miesto nehody začal lekár LZZS ATE Radoslav Burian oživovať ťažko zraneného 68 ročného Jaromíra P. zo Žďáru nad Sázavou. V tej chvíli sa zrútila ďaľšia kamenná lavína, pred ktorou museli záchranári utiesť. Keď sa vrátili na miesto nehody našli zničený zdravotnícky výstroj. Lekár musel imporivzovať a posádke sa podarilo dostať ťažko poraneného turistu v bezvedomí, s poranenou hlavou a ďalšími zraneniami na palubu vrtuľníka a previezť ho do popradskej nemocnice. Potom sa vrtuľník LZZS ATE vrátil do doliny a transportoval manželku zraneného Jaroslava P. z amputovaným malíčkom a poranením bedier, ich dcéru, ktorá bola v šoku / videla ako trafil kameň otca do hlavy/ s poraneným chrbátom a syna s poranenými dolnými končaninami do popradskej nemocnice. Další dvaja turisti utrpeli ľahšie poranenia.
 
Z nitrianského vrchu Zobor (588 m.n.m.) sa 20.6.2007 popoludní spúšťal 35 ročný paraglajdista M.V. z Nitry. Počas letu sa jeho padák stal neovládateľný a spadol približne do 20 mterovej hĺbky na skalu a potom na stromy. Keďže bol v ťažkodostupnom teréne na vrchol Zobora ho lanom vytiahli nitrianski hasiči a posádka LZZS ATE - stredisko Nitra. Po ošetrení bol so zlomenou nohou vrtuľníkom prepravený do nitrianskej nemocnice. Akcia sa skončila o 17:30 hod.
 
Výbuch palivovej nádrže nákladného auta 20.6.2007 popoludní zranil 46 ročného Jozefa L. z Malcova, okr. Bardejov. Výbuch nastal pri rozoberaní starého nákladného auta neďaleko železničnej stanice v Starej Ľubovni. Na mieste nehody rýchlo a s vysokou profesionalitou zasahovala posádka RLP a hasiči zo Starej Ľubovne. Po ošetrení transportovala zraneného, s popáleninami 1- 3 stupňa na povrchu celého tela, posádka vrtuľníka LZZS ATE z košického strediska do Popáleninového centra v nemocnici v Šaci.
 
20.6.2007 popoludní, v lesnom porase približne 6 km od dolnej nádrže PVE na Čiernom Váhu sa pri manipulácii na lesnej lanovke odtrhla kladka. Zasiahla dvoch lesných robotníkov. Jeden bol ľahko a druhý ťažko poranený. Posádka vrtuľníka LZZS ATE z popradského strediska po poskytnutí prvej pomoci transportovala 33 ročného Jaroslava V. s ťažkým poranením hlavy , krku a ďalšími zraneniami do popradskej nemocnice.
 
12.6.2007 popoludní na rúbanisku lesa pri Divinských lazoch, okr. Lučenec, po poštípani včelou, na následky alergického šoku ,upadla do bezvedomia 49 ročná lesná robotníčka Ružena B. Posádka vrtuľníka LZZS ATE zo strediska B. Bystrica - pilot Stanislav Hudec, lekár Rado Burian a záchranár Imrich Andrási, ju previezla do nemocnice v Lučenci
 
12.6.2007 ráno sa na vysokohorskú túru z Malej Studenej doliny Jordanovou cestou na Lomnický štít vo V. Tatrách vybrali štyria vysokohorskí turisti.Traja zo Slovenska a jeden z Čiech, ktorí sa údajne zoznámili pret touto túrou. V hornej časti cesty pod západnou stenou L.štítu sa na letnom zrnitom, firnovom snehu pošmykol český turista. Nekontrolovaný, približne 100 i viac metrov dlhý pád strmým vysneženým žľabom neprežil. Jeden z turistov sa odvážil zostúpiť dole žľabom. Po chvílke hľadania ho našiel bez známok života. Posádka vrtuľníka LZZS ATE - pilot Viliam Krivák, lekár Marek Rigda a záchranár Martin Pavlovský letela na miesto nehody. S pomocou navijaka spustila k turistovi lekára, ktorý konštatoval smrť. Telo českého turistu potom vrtuľník transportoval na haliport v Starom Smokovci. Totožnosť nebohého nie je zatiaľ známa. Turisti vystupovali na Lomnický štít bez horského vodcu v čase uzávery tatranských vysokhorských ciest.
 
11.6.2007 popoludní o 13:36 hod. počas pristávacieho manévru, keď sa nečakane zmenil smer vetra, havaroval približne 800 metrov od pristávacej dráhy na popradskom letisku 36 ročný pilot vetroňa Branislav V. z Popradu. Pravdepodobne sa lietadlo zrútilo z výšky približne 50 metrov do hustého porastu neďaleko Velického potoka. Na výzvu z letiskovej veže na miesto nehody letela posádka vrtuľníka LZZS ATE - pilot Viliam Krivák, lekár Henryk Zajac a záchranár Martin Pavlovský. Pilota, pripútaného k sedačke vyslobodila zo zdemolovaného vetroňa, poskytla prvú pomoc a okamžite transpotovala do Rooseveltovej nemocnice v banskej Bystrici. Zranenia boli veľmi vážne. Pilot mal polámané dolné končatiny vážne poranenú chrbticu, bedrovu časť a hlavu. Tento stav si vyžadoval okamžitú operávciu. Lekár priamo z paluby vrtuľníka požiadal dispečing banskobystrickej nemocnice, aby bol pacient bez meškania dopravený na operačný sál.
Pacient počas záchrany v teréne i počas prevozu do nemocnice komunikoval s posádkou záchranného vrtuľníka.
Poznámka: pilot je údajne kapitánom Boeningu ČSA
 
Stopercentné popáleniny povrchu tela, pravedpodobne pri výbuchu plynu alebo benzínu, na chodbe v rodinnom dome v Banskej Štiavnici , utrpel 10.6.2007 popoludní 35 ročný Ján I. . Na mieste nehody zasahovala RLP z Banskej Štiavnice, ktorá ho previezla na ARO v nemocnici v B. Štavnici. Privolaná posádka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE - stredisko B. Bystrica ho okamžite transportovala na Popáleninove centrum nemocnice v Bratislave - Ružinov.
 
Vzpínajúci sa kôň privalil 5.6.2007 popoludní 56 ročného veterinárneho lekára Michala P. zo Starej Ľubovne, ktorý na ňom jazdil v areáli PD v Podhoranoch, okr. Kežmarok. Spôsobil mu ťažké poranenia panvy a chrbtice. Posádka vrtuľníka LZZS ATE Poprad - pilot Viliam Krivák, lekár Ján Stankovič a záchranár Milan Penxa ho v spolupráci s RZM EMS Kežmarok dopravila do popradskej nemocnice
 
Posádka LZZS ATE zo strediska B. Bystrica, pilot Pavel Cerovský, lekárka Jana Gulasová, zdravotná sestra Lucia Melišeková a záchranár Imrich Andrási, 3.6.2007 popoludní prevážala z Roosveltovej nemocnice v B. Bystrici do bratislavskej nemocnice 1 ročné dieťa zo Zvolena, ktoré malo popáleniny na 40 % tela. Počas návratu do B. Bystrice Krajské operačné stredisko IZS v B. Bystrici ju vyzvalo na pomoc dvom maloletým deťom, ktoré vo Vyhniach zrazila neopatrná vodička škodovky. 8- ročného chlapca Jozefa M. z Vyhní , po poskytnutí prvej pomoci ,previezla s poranením hlavy a brucha do Rooseveltovej nemocnice v B. Bystrici. Jeho sestru previezla RZP do nemocnice v Žiari n/Hronom.
 
Ani detská autosedačka, ktorú vodiči sú povinní mať v autách od 1.júna 2007, nepomohla deťom pri bočnej havárii dvoch osobných automobilov, ktorá sa stala 2.6.2007 popoludní na hlavnej ceste v Košickom Klečenove pod Dargovom. Deti a ich rodiny sa viezli na oslavy MDD. V havarovaných autách sa zranilo 5 osôb , z nich dve deti. Na ich záchrane sa podieľali všetky zložky integrovaného záchranného systému. Medzi nimi aj posádka vrtuľníka LZZS ATE z košického strediska, ktorá najťažšie zranenú dievčinu 7 - ročnú V.B. z Dargova, po poskytnutí prvej pomoci, s poranenými dýchacími cestami previezla na Kliniku úrazovej chirurgie FN LP v Košiciach.
 
Dnes ráno / 2.6.2007/ o 5:30 hod. požiadalo Krajské operačné stredisko Integrovaného záchranného systému v Banskej Bystrici posádku vrtuľníka LZZS ATE v Banskej Bystrici o pomoc 46 - ročnému českému turistovi Zdeňkovi Š. z Orlovej. V turistickej útulni pod sedlom Ďurková v masíve Chabenca v Nízkych Tatrách si po páde na schodoch zlomil predkolenie. Posádka vrtuľníka - pilot Pavel Cerovský, lekár Slavomír Kállay a záchranár Imrich Andrási, pristála neďaleko útulne a po poskytnutí odbornej prvej pomoci previezla zraneného do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici.
 
30.5.2007 predpoludním na výzvu Krajského operačného strediska v Košiciach letela posádka vrtuľníka LZZS ATE z Popradu do Margecian, kde v rodninnom dome, utrpel rozsiahle zranenia 61 ročný Jozef P Z Margecian. Pravdepodobne manipuloval s horľavou látkou, ktorá sa vznietila a spôsobila mu ťažké popáleniny na celom povrchu tela, popáleniny dyýchacích ciest a popáleninový šok. Po poskytnutí prvej pomoci lekárom Jánom Stankovičom, bol vrtuľníkom dopravený do poáleninového centra v nemocnici v Košiaciach - Šaci.
 
Na drevený kôl sa 26.5.2007 na poludnie napichol 22 ročný Andrej S. z Banskej Bystrice, ktorý jazdil na horskom bickyli v lokalite Donovaly - Bullyv Nízkych Tatrách. Po páde mu kôl spôsobil asi 25 cm tržnú ranu na stehne pravej nohy a pravdepodobne aj fraktúru nohy. Záchranná akcia , ktorú koordinovalo Krajské operačné stredisko v Banskej Bystrici a na ktorej sa zúčastnili záchranári z HZS, RZP Donovaly a vrtuľník LZZS - stredisko Banská Bystrica, bola veľmi rýchla a dobre zorganizovaná. Posádka vrtuľníka LZZS - pilot Pavel Cerovský, lekár Rado Burian a záchranár Imro Andrási, previezla zraneného cyklistu do Rooseweltovej nemocnice v Banskej Bystrici.
 
22.5.2007 predpoludním v lesnom sklade v katrastry obce Úhorná, okr. Gelnica, pri manipulácii s drevom, privalil 41 ročného Júliusa S. zo Smolníckej Huty lesný kolesový traktor. Utrpel rozsiahlu životu nebezpečnú polytraumu. Na výzvu Krajského operačného strediska v Košiciach letela na miesto nehody do neprístupného terénu posádka košického strediska LZZS ATE - pilot Viliam Krivák, lekárka Gabriela Tischlerová a záchranár Peter Ferdinandy. Po poskytnutí prvej pomoci bol lesný robotník prevezený na Úrazovú kliniku FN v Košiciach.
 
Posádka vrtuľníka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE - stredisko Nitra / pilot Stanislav Hudec, lekár Ján Murgaš a záchranár Vladimír Hypman / 20.5.2007 predpoludním zasahovala vo Vrábľoch a v kameňolome pri Malých Kršteňanoch neďaleko Novák. Vo Vrábľoch , v meste pri parku, nezvládol svoje osobné auto 27- ročný Martin P. z Vrábieľ a narazil do stromu. Posádka vrtuľníka v spoluprácu so RZP ho so zranenou hlavou a ďalšími zraneniami transportovala do FN v Nitre.
V kameňolome neďaleko obce Malé Kršteňany lietal 31 ročný paraglajdista z Topolčianok. Počas rozbehu nad kameňolomom, keď sa vzniesol do výšky, pravdepodobne sa mu zavrel padák a spadol na skaly. Utrpel otvorenú zlomeninu predkolenia. Posádka ho po ošetrení dopravila do nemocnice v Bojniciach.
 
Na vrchu Kozí kameň v predhorí Nízkych Tatier neďaleko Svitu našli 15.5.2007 popoludní lesní robotníci v bezvedomí ležať pod stromom svojho kolegu 46 ročného P.K. zo Spišskej Novej Vsi. Mal poranenú hlavu a pravdepodobne ho privalil strom. Na mieste nehody zasahovali popradskí hasiči, rýchla zdravotná pomoc EMS a posádka vrtuľníka LZZS ATE z Popradu. Vrtuľníkom bol dopravený do popradskej nemocnice.
 
Počas zostupu zo Skalnatého plesa do T. Lomnice sa 2.5.2007 neskoro popoludní veľmi ťažko zranil 24 ročný turista Kristof J. Rz. z poľského Mielca. Stalo sa to približne 200 metrov pod chodníkom Tatranskej magistrály, na zjazdovke. Turista sa počas pešieho zostupu pravdepodobne šmýkal po zvyškoch snehového poľa. Jeho pád sa skončil na skalách a v kosodrevine. Leteckú záchrannú zdravotnú službu ATE na pomoc vyzvalo Krajské operačné stredisko v Prešove. Keďže popradský vrtuľník LZZS bol na zásahu mimo Popradu na pomoc vyštartovala posádka vrtuľníka LZZS z Banskej Bystrice - pilot Jozef Pieter Bučko, lekár Rado Burian a záchranár Imro Andrási. S ťažkými poraneniami hlavy, bedernej oblasti a predlaktia ho posádka vrtuľníka dopravila do popradskej nemocnice.
 
Akcia LZZS ATE – smrť 15- ročného chlapca.
Na poli, v katastri obce Lentvora, okr. Lučenec, 4.5.2007 predpoludním vypaľoval trávu 15 ročný Rudolf O. z Lentvory. Zo zvedavosti sa chcel pozrieť ako horí. Vyškriabal sa na transformátor, kde sa neopatrne dotkol elektrického vedenia. Elektrický prúd ho zasiahol, prešiel mu cez horné končatiny a chrbát. Na mieste nehody zasahovala posádka RZP z Lučenca, ktorá sa ho pokúšala 15 minút oživovať. Na výzvu KOS ZZS v Banskej Bystrici, letel na miesto nehody vrtuľník strediska LZZS ATE Banská Bystrica – pilot Jozef Piter- Bučko, lekár Rado Burian a záchranár Matúš Vrbický. Lekár pokračoval približne ďalších 40 minút v resuscitácii, ale už sa mu chlapca nepodarilo priviesť k životu.
Dr. Burian:
LZZS žiadaná cestou tiesňovej linky KOS BB o primárny terénny zásah ku chlapcovi s úrazom elektrickým prúdom s nutnosťou zabezpečenia vitálnych funkcii / nejaví známky života ,susp. KPCR nemáme viac informácii/ v obtiažne dostupnom teréne pre sanitku. Pre zdravotný stav pacienta s prihliadnutím na terénnu obtiažnosť prístupu indikovaný letecký zásah. Po neodkladnom vzlete lekár vysadený na lúke nad obcou /vrtulník odlieta na miesto bezpečného pristátia a ku pacientovi privezený Políciou/. Po príchode k pacientovi ten už resuscitovaný posádkou RZP Lovinobaňa, okamžite hodnotím stav pacienta a preberám vedenie KPCR. Asystólia, apnoický . Intubujem, a v slučkách pokračujeme v KPCR . Napriek cca 50 min KPCR neúspešná a o 11:36 konštatovaný exitus lethalis - apnoe, asystólia, areflexia natočené EKG. Pacient evidentne zasiahnutý el. prúdom známky oblúka začínajú na pravej dlani a oblúkom až na ľavú ruku a dlaň. Po vypísaní dokumentácie odovzdávam pacienta aj s dokumentáciou zástupcom Polície SR.
Ku tragickej nehode pravdepodobne došlo po tom ako zapálil trs trávy a vyliezol na transformátor odkiaľ sa chcel pozrieť na oheň kde ho zasiahol el. prúd. Padol na zem a otec ktorý ho našiel sa pokúsil oživovať, kedže mu nechcel ublížiť nechal ho na mieste a privolal pomoc. Celý zásah komplikovaný tým, že v dedine nie je prítomný signál mobilnej siete.
 
 
 
 
22.4.2007 krátko po 16:30 hod. odštartovala z popradského letiska na pomoc hasičom zasahujúcim v horiacom lese pri Remate , neďaleko Handlovej posádka vrtuľníka Mi-8 spoločnosti Air Transport Europe Poprad. Na palube má 3 tisíc litrový vodný vak. Piloti Andrej Kohút a Milan Hoholík pred niekoľkými dňami zasahovali pri požiari na Starých horách. Zasahovali prakticky od samého začiatku až do konca. Dnes bude posádka pomáhať hasičom do súmraku a potom zajtra od východu slnka dovtedy, kým to bude potrebné.
 
 
hore
 
 
 


ATE - titulná stránka

RESCUE TEAM SLOVAKIA