Rescue| Záchranari| Air rescue| Crash rescue| Dive rescue| Dog rescue| Fire rescue| Mountain rescue| Road rescue 
Cave Rescue| Mine Rescue| SAR| Emergency
AIR RESCUE
Hľadaj|Index|E-mail|Príhovor|Charakteristika|Partneri|Redakcia| Hľadáme kolegov|Registrácia/editácia
TEMPUS GROUP
www.zachranari.sk
Profesionálne e-business riešenia
 
 
© ATE
GSM: 0907 932 281
Zoznam zásahov LZZS
 
S úmylsom spáchať samovraždu si 16.4.2007 podvečer približne o 17:30 hod. strelil do hlavy v Kaplnej, okr. Pezinok 16 ročný chlapec. Strela z legálnej otcovej pištole mu v hlave urobila čistý priestreľ. S týmto veľmi ťažkým poranením ho posádka vrtuľníka LZZS ATE - stredisko Bratislava, prepravila do DFN v Bratislave na Kramároch.
 
Do hasenia lesného požiaru neďaleko Starých hôr na Donovaloch 16.04.2007/ z Popradu odletela o 6:00 hod./ zapojila posádka vrtuľníka Mi-8 Air Transport Europe Poprad. Piloti - Andrej Kohút, Milan Hoholík a operátor Milan Penxa, majú bohaté skúsenosti z hasenia lesných požiarov v roku 2000 v Slovenskom raji, pred dvomi rokmi vo Vysokých Tatrách a pred rokom pod Kráľovou hoľou, kde pomohli zachrániť desiatky hektárov lesného porastu. Posádka bude hasiť požiar na Starých horách s pomocou 3000 litrového vodného vaku / bambivaku/.
 
Na planine 15.04.2007 medzi Nálepkovom a Poráčom v okrese Sp. Nová Ves ukazoval 12- ročnému chlapcovi svoje motokrosárske umenie 40 ročný Richard M. zo Švedlára. Na lesnej ceste počas jazdy proti slnku nezbadal spadnutý strom, do ktorého narazil a zlomil si predkolenie. Úraz sa stal pre sanitku v ťažkodostupnom teréne. Preto tam letela posádka vrtuľníka LZZS ATE - stredisko Košice, ktorá ho dopravila do nemocnice v Košiciach.
 
Zo sedla Váha do Ťažkej doliny vo Vysokých Tatrách s priateľmi lyžovala 15.04.2007 50 ročná Iva U. z Lhoty u Kestžan v Českej republike. Počas zjazdu si poranila koleno. Priatelia jej pomohli zísť k Zmrzlému plesu odkiaľ ju transportovala posádka vrtuľníka LZZS ATE - pilot Viliam Krivám, lekár ján Stankovič a záchranár Ján Horevaj do popradskej nemocnice.
 
V lesnom poraste v Tureckej, okres Banská Bystrica uhryzol 15.04.2007 had 16 ročnú L.L. z Banskej Bystrice. Bola tam na výlete s rodinou. Posádka vrtuľníka LZZS ATE - stredisko Banská Bystrica - pilot Stanislav Hudec, lekár Marek Rigda a záchranár Imro Andrási ju po ošetrení dopravila do DFN v Banskej Bystrici
 
15.04.2007 predpoludním sa na ceste pri Častej - Papierničke čelne zrazili dve osobné autá, v ktorých sa viezlo 7 osôb, z nich 4 deti. Všetci účastnci dopravnej nehody boli zranení a podľa doterajších správ jeden vodič na mieste nehody zomrel. Jedno veľmi ťažko zranené približne 10-12 ročné dievčatko transportovala posádka vrtuľníka LZZS ATE - stredisko Bratislava, do DFN v Bratislave na Kramároch. Po vyšetrení na CT diagnostikovali dievčatku rozsiahle poranenia hlavy. Oosobné údaje dievčaťa zatiaľ nie sú známe.
 
Kĺúčnu kosť si poranil 8.4.2007 14- ročný lyžiar M.P. z Bratislavy na Solisku vo Vysokých Tatrách- Posádka vrtuľníka LZZS ATE pilot János Bók, lekár Marek Rigda a záchranár Ján Horevaj v spoluprácu s lyžiarskou službou ho dopravila do popradskej nemocnice.
 
Počas jarnej lyžovačky na Solisku vo Vysokých Tatrách si 8.4.2007 poranil rameno 30 ročný M.P. z Košic. Posádka vrtuľníka LZZS ATE z Popradu - pilot János Bók, lekár Marek Rigda a záchranár Ján Horevaj ho po ošetrení dopravila do popradskej nemocnice.
 
7.4.2007 o 18 hodine konštatovala lekárka Leteckej záchrannej služby ATE zo sterdiska Banská Bystrica Iveta Križalkovičová smrť 27 ročnej horolezkyne Zuzany K. z Malaciek. Lezkyňa liezla na cvičných skalách v horolezeckom areáli, ktorý sa nachádza pod vrchom Vtáčnik v Kamenci pod Vtáčnikom. Po vylezení horlozeckej cesty sa spustila dole a odpadla. Prvú pomoc jej poskytli priatelia, ale ani po príchode lekárov a po hodinovej resuscitácii sa už neprebrala k životu. Posádka vrtuľníka LZZS ATE - pilot Pavel Cerovský, lekárka Iveta Križalkovičová a záchranár Matúš Vrbický ju dopravila na súdnu pitvu. Podľa anamnézy, ktorú poznali jej priatelia, lezkyňa bola chorá na srdce.
 
Veľkonočné sviatky 7.4.2007 využili sialpinisti na jarnú lyžovačku v slovenských horách. Dvaja sa však nevrátili domov, ale ocitli sa v nemocniciach. Počas zjazdu z hrebeňa Kotlová v Západných Tatrách spadol a poranil si rameno 23 ročný slovenský lyžiar. Na druhej strane Liptova v Jánskej doline pod Ďumbierom skolaboval pre nevoľnosť ďalší 35-ročný slovenský lyžiar. Posádka vrtuľníka LZZS ATE pilot János Bók, lekár Henryk Zajac a záchranár Martin Pavlovský ich, po poskytnutí prvej pomoci, dopravila do nemocníc v Poprade a Liptovskom Mikuláši.
 
Päťročného Dávida J. z Hlohovca veľmi ťažko 6.4.2007 popoludní poranil kôň. Rodina bola na jarnom výlete v lokalite Planinka pri Trnave. Z ohrady vypustili kone. Jeden z nich za zatiaľ z nezistených okolností kopol chlapčeka do hlavy a spôsobil mu ťažké zlomeniny lebky. Posádka vrtuľníka LZZS ATE zo strediska Bratislava ho transportovala do DFN v Bratislave na Kramároch.
 
Medzi Stráňami pod Tatrami a Tatranskou Lomnicou v piatok 6.4.2007 sa rozhorel požiar, ktorého čelo meralo do dĺžky skoro 2 km. Posádka vrtuľníka LZZS ATE Poprad pomohla hasičom pri rekognoskácii terénu a rovnako aj na požiarisku na Podbanskom, kde sa oheň z rúbaniska veľmi nebezpečne priblížil k zdravému lesu. Vrtuľník LZZS na požiarovisko vyvážal hasičov.
 
 
 
 
 
 
Posádka vrtuľníka LZZS ATE - stredisko Nitra zasahovala 5.4.2007 pri dopravnej nehode, ktorá sa stala pri Pustých Úľanoch, kde sa zrazili tri osobné autá. V jednom z nich zahynula žena z Pustých Úľan. Jej desaťročného syna s ťažkou polytraumou transportovala posádka vrtuľníka - pilot Stanislav Hudec, lekár Martin Balko a záchranár Vladimír Himpán do nemocnice na bratislavských Kramároch. V autách, ktoré sa zrazili bolo 5 ľudí. Dvaja boli ťažko a dvaja ľahko zranení. Jedna osoba pri nehode zahynula.
 
4.4.2007 okolo poludnia na starej ceste III.triedy medzi Štrbou a Važcom v ľavotočivej zákrute nezvládol riadenie motocykla 50 ročný S.L. zo Štrby. Vo veľkej rýchlosti vyletel z cesty do poľa a po páde na zem utrpel rozsiahle poranenia hlavy, hrudníka a rúk. Na miesto nehody letela posádka LZZS ATE z Popradu - pilot Ján Rušin, lekár Marek Rigda a záchranár Martin Pavlovský. Zraneného motorkára previezla do popradskej nemocnice. Keďže polytrauma, ktorú utrpel, si vyžiada zákrok na špecializovanom zdravotníckom zariadení, bol v krátkom čase vrtuľníkom dopravený do Košíc.
 
Neštastne sa skončila 3.4.2007 popoludní skialpinistická túra pre 49 ročného Jána K. zo Závady nad Hronom. Počas zjazdu z Ďumbiera k Štefánikovej chate narazil do snehovej muldy, ktorá ho vyhodila a po páde na hlavu ostal nehybne ležať na snehu. Keďže pociťoval príznaky ochrnutia dolných končatín zavolal priamo tiesňové číslo Leteckej záchrannej služby ATE - 18155. Na miesto nehody okamžite letela posádka vrtuľníka LZZS zo strediska B. Bystrica - pilot Pavel Cerovský, lekár Slavomír Kállay a záchranár Matúš Vrbický. Posádka v spolupráci s HZS poskytla skialpinistovi prvú pomoc. S pomocou navijaka ho dopravila na palubu a s poranením hlavy a dolnej časti chrbtice dopravila do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici
 
30.03.2007 sa vo večerných hodinách sa v oblasti Ďumbiera v Nízkych Tatrách zranila 41 ročná česká skialpinistka N.J. z Prahy. S poranenou hlavou a dolnou časťou chrbtice strávila noc na Štefánikovej chate s nádejou, že sa jej uľaví. Dnes ráno sa jej zdravotný stav prudko zhoršil. Na pomoc jej priletela posádka Leteckej záchrannej služby ATE zo strediska v Banskej Bystrici - pilot Stanislav Hudec, lekár Ján Kapusta a záchranár Imrich Andrási. Po poskytnutí prvej pomoci bola vrtuľníkom prepravená do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici.
 
Na zjazdovke Spálená v lyžiarskom stredisku na Zverovke v Západných Tatrách utrpel 26.03.2007 smrteľný úraz 40 ročný český lyžiar. Po páde na svahu nejavil známky života. Záchranári z HZS mu poskytli prvú pomoca a začali s resuscitáciou. Pomáhali im pri tom dvaja lekári, ktorí sa nachádzali na lyžiarskom svahu. Na pomoc bola privolaná posádka LZS ATE z Popradu. Aj potom, keď sa k záchrárom pripojil lekár LZZS Henryk Zajac ,neboli záchrancovia ani po hodinovom oživovaní úspešní. Vrtuľník LZZS previezol telo nebohého lyžiara na súdnu pitvu do Popradu.
 
 
foto Ján Strašifták
 
foto Ján Strašifták
 
Dnes popoludní na dialnici D2 medzi Kamenným mlynom a Lozornom vyletelo z dialnice a narazilo do stromov osobné auto, ktoré viedol 40 ročný Peter D. z Malaciek.
Na mieste nehody okrem hasičov, policajtov a rýchlej zdravotnej pomoci zasahovala posádka LZZS ATE zo strediska Bratislava. Posádka vrtuľníka sa pokúsila o záchranu jeho života, ale ani po resuscitácii nebola úspešná. Vodič na mieste nehody zomrel.
 
foto Ján Strašifták
 
 
Z výšky 25 metrov spadol 18.3.2007 počas lezenia na Tomašovský výhľad v Slovenskom raji 26 ročný Popradčan Marek D. Po páde na zem si zlomil chrbticu a ochrnuli mu dolné končatiny. Stalo sa to v pravej časti lezeckej cesty nad jaskyňou. Posádka vrtuľníka LZZS ATE, stredisko Poprad - pilot ján Rušin, lekár Ján Stankovič a záchranár Milan Penxa ho v spolupráci s HZS Slovenský raj dopravila do popradskej nemocnice.
 
V Jasnej pod Chopkom na zjazdovke medzi Záhradkami a Kolieskom utrpela dnes /12.3.2007/ úraz 12 ročná lyžiarka nezámej národnosti / nevedela komunikovať s lekárom LZZS ATE, nepoznala cudzie jazyky/. Posádka vrtuľníka LZZS ATE z Popradu pilot Ján Rušin, lekár Henryk Zajac a záchranár Milan Penxa ju s bližšie nešpecifikovanými poraneniami previezla do nemocnice v L. Mikuláši.
 
Posádka vrtuľníka LZZS ATE zasahovala 11.3.2007 na Skalnatom plese, kde si poranil, po lyžiarskom páde ,chrbticu 32 ročný M.U. z Margecian. Popoludní letela na pomoc 24 ročnému horolezcovi V.K. z Rožňavy, ktorého, počas výstupu na Tomášovský výhľad v Slovenskom raji, poranil padajúci kameň. S podozrením na poranenie ramena, kľúčnej kosti a vnútorného poranenia ho vrtuľník transportoval do popradskej nemocnice.
 
Posádka vrtuľníka banskobystrického strediska LZZS ATE pilot J. Piter-Bučko, lekár Rado Burian, záchranár Imro Andrási transportovala 7.3.2007 v inkubátore jednodňového novorodenca s vrodenou vývojovou vadou z nemocnice v Lučenci do DFN v Banskej Bystrici. Potom letela do Revúcej, kde prevzala na palubu 49 ročného pacienta, ktorý spadol zo stromu a utrpel zlomeniny.
 
Lyžiarske úrazy zamestnávali dnes / 8.3.2007/ posádku vrtuľníka LZZS ATE Poprad- pilot Viliam Krivák, lekár Marek Rigda a záchranár Ján Horevaj. Popoludní v Lomnickom sedle sa zrazili svaja lyžiari. 36- ročný R.R. z Košíc si zlomil predkolenie. Posádka ho dopravila v spoluprácu s HZS do popradskej nemocnice. Na lyžiarskom svahu v Liptovskej Tepličke potom ošetrovala 20 ročného T.B z horných Otrokoviec, ktorý si vykĺbil rameno. Transportovala ho do popradskej nemocnice.
Posádka vrtuľníka dnes pomáhala aj pacientke zo Spišskej Starej Vsi, ktorú so srdcovo-cievnými problémami dopravila do kežmarskej nemocnice.
 
Lesného robotníka, ktorý pracoval v lesnom poraste vo vojenskom priestore Záľubica v okr. Kežmarok 5.3.2007, ťažko poranil padajúci strom. V kritickom zdravotnom stave ho predpoludním do popradskej nemocnice prepravil vrtuľník LZZS ATE Poprad.
 
Posádka vrtuľníka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE , stredisko Banská Bystrica - pilot Ján Rušin, lekár Ladislav Brugoš a záchranár Imrich Andráši zasahovala 2.3.2007 podvečer o na mieste výbuchu muničného skladu v Novákoch. Do Roosweltovej nemocnice v Banskej Bystrici transportovala ťažkozraneného pacienta. Jeho totožnosť zatiaľ nie je známa.
V tomto čase je v pohotovosti na letisku Sliač. Posádka na výzvu dispečingu záchrannej služby reagovala veľmi rýchlo. V priebehu 30 minút bola na mieste nešťastia.
Na miesto výbuchu priletel aj vrtuľník LZZS ATE z bratislavského strediska.
 
Na gumenom kolese sa 27.02.2007 popoludní spúšťal po lyžiarskom svahu Interski na Štrbskom Plese 32 ročný Žilinčan. Nezvládol rýchly zjazd, narazil a poranil si hrudník. Posádka vrtuľníka LZZS ATE - pilot János Bók, lekár Marek Rigda a záchranár Ján Horevaj, v spolupráci s lyžiarskou službou DZ THS ho po ošetrení dopravila do popradskej nemocnice.
 
V lyžiarskom stredisku Šachtičky pri Banskej Bystrici dostal dnes popoludní epileptický záchvat 29 ročný A.H. z Komárna. Posádka vrtuľníka LZZS ATE zo strediska v B. Bystrici - pilot Ján Rušin, lekár Rado Burian a záchranár Imro Andrási pacinta po ošetrení dopravila do nemocnice F.D.Rooswelta v Banskej Bystrici.
 
 
foto Imro Andrási
 
 
Na bežkársku túru zo Šumiaca /880 m.n.m./ na Kráľovú hoľu /1946 m.n.m./ sa 17.02.2007 predpoludním vybral 49 ročný Popradčan. Namáhavý výstup po snehu mu ubral zo síl a lyžiar skolaboval. Priatelia, s ktorými bol na túre, požiadali o pomoc Krajské operačné stredisko na tiesňovom čísle 112, ktoré vyzvalo LZZS ATE z Popradu na zásah. Posádka vrtuľníka - pilot Andrej Kohút, lekár Henryk Zajac a záchranár Martin Pavlovský bola veľmi rýchlo na mieste nehody. Lyžiar mal srdcové ťažkosti. Po poskytnutí prvej pomoci bol s pomocou navijaka dopravený na palubu vrtuľníka a v relatívne zlepšenom stave prevezený do popradskej nemocnice.
 
V popoludňajších hodinách 16.02.2007 sa v Západných Tatrách začala záchranná akcia Leteckej záchrannej zdravotnej ATE služby a HZS. Dvojica českých turistov, pravdepodobne skialpinistov podnikla hrebeňovú túru. Na hrebeni sa pod jednym z nich odtrhol snehový previs, s ktorým sa zrútil do severnej steny Baníkova a utrpel zranenia. HZS zavolal jeho priateľ. Na miesto nehody odštartovala posádka vrtuľníka LZZS ATE z Popradu. Vrtuľník nemohol zasiahnúť priamo na mieste nehody pre zlé poveternostné podmienky, a tak pod Baníkovským sedlom vysadil 3 dvojice horských záchranárov, ktorí na lyžiach pokračovali vo výstupe do Baníkovského sedla. Keďže sa počasie zhoršilo, vrtuľník sa v pred zotmením vrátil na popradské letisko. Záchranná akcia pokračovala v réžii HZS po zemi.
 
Prvú záchrannú technickú akciu od leta minulého roka, kedy bolo po hávárii vrtuľníka lzzs ate v janovej lehote, znovu sprevádzkované stredisko lzzs ate v b.bystrici urobila dnes / 15.2.2007/ popoludní posádka vrtuľníka agusta a109k2. Pilot ján rušin, lekárka iveta križalkovičová a záchranár matúš vrbický, dnes popoludní ošetrili a s pomocou palubného navijaka transporotvali na palubu vrtuľníka 36 ročného Š.b z tureckej. Lyžiar si poranil rameno a hrudník počas lyžovačky v tureckej. bol dopravený do banskobystrickej nemocnice.
 
Popoludní 14.2.2007 z nemocnice v Dunajskej Strede, transportovala posádka vrtuľníka lzzs ate / stredisko Bratislava/ 41 - ročného Tibora Sz. z Dunajskej Stredy. Pacient dnes utrpel, pri výbuchu horľavín v osobnom aute, popáleniny 2. a 3. stupňa na 75 % tela. Popálený pacient bol dopravený na kliniku popálenín fakultnej nemocnice v Bratislave - Ružinove.
 
Posádka vrtuľníka LZZS ATE z Popradu 2.2.2007 popoludní po 16:00 hod. prevážala z oddelenia ARO v krompašskej nemocnici do popáleninového centra v nemocnici Košice - Šaca 9 ročného chlapca s ťažkými popáleninami. Utrpel ich pri tragickom výbuchu plynu v rodinnom dome.
 
V predpoludňajších hodinách 26.1.2007 kontroloval lyžiarsky svah v Lomnickom sedle vo V.Tatrách 48 ročný pracovník Horskej záchrannej služby B.S. V dolnej časti zjazdovky v Lieviku vošiel do hlbokého snehu a zlomil si nohu. Posádka vrtuľníka LZZS - pilot János Bók, lekár Ján Stankovič a záchranár Ján Horevaj, po ošetrení, zraneného lyžiara dopravila do popradskej nemocnice.
 
Na poli medzi Modrou a Budmericami 25.1.2007 okolo poludnia likvidoval drevený odpad na pojazdnej drvičke 50- ročný Jozef C. z Pezinka. Spolu s konármi vložil do súkolia drvičky nohu. Nepozornou manipuláciou mu odrezala malíček a spôsobila aj ďalšie poranenia. Posádka Leteckej záchrannej zdravotnej služby ATE, stredisko Bratislava, lekárka Iveta Križalkovičová, pilot Ján Breuer a záchranár Vladimír Novák, ho po ošetrení previezla do nemocnice v Bratislave - Ružinov.
 
V predpoludňajších hodinách 15.1.2007 na zvážnici v lesnom poraste medzi Nálepkovom a Henclovou v Spišskom rudohorí spadol odpílený strom na 39 - ročného drevorubača A.C. z Nálepkova. Na výzvu riadiaceho dispečingu nemocnice v Spišskej Novej Vsi letel na miesto nehody vrtuľník LZZS - pilot Andrej Kohút, lekár Henryk Zajac a záchranár Martin Pavlovský. Lesní robotníci , aby pomohli posádke orientovať sa v hustom poraste, zapálili oheň. Dym vychádzajci z lesa veľmi rýchlo prieviedol posádku vrtuľníka na miesto nehody. Ťažko zraneného drevorubača vyzdvihli v sieti s pomocou navijáka a 35 metrov dlhého lanka z hustého porastu a po ošetrení dopravili do nemocnice v Spišskej Novej Vsi.
 
 
Vlekár z Derešov, foto Ján Stankovič.
 
 
Foto Ján Stankovič.
 
 
LZZS ATE vykonala počas vianočných a novoročných sviatkov 8 zásahov. V prevažnej väčšine to boli lyžiarske úrazy na Štrbskom Plese, Ždiari a v Lomnickom sedle, ktorých bolo najviac. Lyžiari riskovali na tvrdom a zamrznutom snehu. Ten spôsobil zranenia aj turistom, ktorých posádky zachraňovali vo vysokohorskom teréne. Pri záchranných akciách asistovali členovia Dobrovovoľného zboru Tatranskej horskej služby a Horskej záchrannej služby.
 
Takmer bez prestávky až do nočných hodín pracovala v predposledný deň roka 2006 posádka vrtuľníka LZZS ATE - pilot Ján Rušin, lekár Ján Stankovič a záchranár Martin Pavlovský. V predpoludňajších hodinách spadol na tvrdom zamrznutom snehu v Lomnickom sedle vo V. Tatrách 21 ročný poľský lyžiar P.B. Posádka vrtuľníka LZZS ATE ho s vykĺbeným ramenom dopravila do popradskej nemocnice. Popoudní poskytla prvú pomoc v Lomnickom sedle vo Vvysokých Tatrách 16 ročnému Estóncovi, ktorý si po páde na lyžiach poranil hlavu. Dopravila ho do popradskej nemocnice. Potom letela na vrchol Derešov v Nízkych Tatrách, kde na konečnej stanici sedačkovej lanovky spadol zo stožiara do lanového súkolia lanovky 32 ročný vlekár Kamil M. z Valašskej. S ťažkými poraneniami ho vrtuľník dopravil do nemocnice v Liptovskom Mikuláši. Na nočnú akciu už za tmy letela posádka pod Javorový štít vo Vysokých Tatrách. Na zľadovatenom chodníku sa pokĺzla 22 ročná poľská turistka. S mnohopočetnými ťažkými zraneniami na celom tele bola vrtuľníkom prepravená do popradskej nemocnice.
 
V predpoludňajších hodinách /30.12.2006/ spadol na tvrdom zamrznutom snehu v Lomnickom sedle vo V. Tatrách 21 ročný poľský lyžiar P.B. Posádka vrtuľníka LZZS ATE ho s vyklbeným ramenom dopravila do popradskej nemocnice.
 
Traja lyžiari si dnes / 29.12.2006 / popoludní poranili dolné končatiny počas lyžovania v Lomnickom sedle vo Vysokých Tatrách.
Strmý svah s tvrdým zamrznutým snehom nezvládol 20 ročný Poliak M.S, ktorý sa zrazil s 19 ročnou Slovenkou E.P. z Geče, okr. Košice. Obaja si zranili ľavú dolnú končatinu. K nim zakrátko pribudol 30 ročný Poliak A.G, ktorý si po páde podvrtol koleno. Zranených lyžiarov za asistencie HZS po ošetrení lekárom LZZS ATE Marekom Rigdom dopravila posádka vrtuľníka LZZS ATE - pilot Viliam Krivák a záchranár Martin Pavlovský - do popradskej nemocnice.
 
Pavol Svetoň,
hovorca LZZS ATE Poprad
 
 
hore


ATE - titulná stránka

RESCUE TEAM SLOVAKIA