Rescue| Záchranari| Air rescue| Crash rescue| Dive rescue| Dog rescue| Fire rescue| Mountain rescue| Road rescue 
Cave Rescue| Mine Rescue| SAR| Emergency
AIR RESCUE
Hľadaj|Index|E-mail|Príhovor|Charakteristika|Partneri|Redakcia| Hľadáme kolegov|Registrácia/editácia
TEMPUS GROUP
www.zachranari.sk
Profesionálne e-business riešenia
 
 
© ATE
GSM: 0907 932 281
Časť zásahov za rok 2006
 
V popoludňajších hodinách 2.9.2006 si vykĺbila členok vo Furkotskej doline vo V. Tatrách 27 ročná D.F. z Prešova. Posádka vrtuľníka ju v spolupráci s HZS dopravila do popradskej nemocnice.
 
Popoludní 2.9.2006 v strede obce Nová Polhora, okr. Košice vidiek sa zrazilo osobné auto z motocyklom. Vodič motocykla si poranil koleno. Do nemocnice v Košiciach ho previezla sanitka RZP. Jeho spolujazdca 26 ročného M.K. z Novej Polhory so zlomeninou stehennej kosti a ďalšími povrchovými poraneniami po ošetrení transportovala posádka košického strediska LZZS do nemocnice v Košiciach.
 
V popoludňajších hodinách 1. septembra 2006 neďaleko obce Čereňany v okrese Prievidza , počas parašutistického výcviku pri pristávacom manévri, zachytil padákom o strom M. S. - 30 ročný príslušník Pohotovostného policajného útvaru. Spadol z výšky približne 7 – 10 metrov. Veliteľ útvaru požiadal o pomoc posádku nitrianskeho strediska LZZS – pilot Ján Breuer, lekár Ján Murgaš a záchranár Ján Horevaj. Parašutistu so zlomenými dolnými končatinami a s podozrením na vnútorné poranenia previezli do nitrianskej nemocnice
 
Ťažkými zraneniami sa dnes 19.8.2006 skončilo oberanie jabĺk pre 50 ročného Petra M. zo Starej Ľubovne. Na svojej chate v Sulíne spadol z jablone z výšky približne 5-6 metrov na svahovitý terén. Zlomil si stehennú kosť, poranil chrbticu a hrudník. Záchranný systém EMS v Starej Ľubovni zalarmoval LZZS ATE v Poprade. O 17:51 hod. vzlietol vrtuľník na miesto nehody a posádka pilot Ján Rušin, lekár Ján Stankovič a záchranár Milan Penxa dopravila Petra M. do popradskej nemocnice.
 
Približne o 16:00 hod. 19.8.2006 v Slovenskom raji, v rokline Suchá Belá, počas túry spadol z rebríkov, ktoré vedú nad potokom , 77 ročný český turista Jaromír D. z Plzne. Nehoda sa stala v ťažko dostupnom teréne. Na výzvu HZS letela na miesto nehody posádka vrtuľníka LZZS ATE z Popradu – pilot Ján Rušín, lekár Ján Stankovič a operátor – záchranár Milan Penxa. S pomocou palubného navijaka bol vyzdvihnutý na palubu vrtuľníka a s poranením hlavy, krku a odreninami na celom tele bol dopravený do popradskej nemocnice. Suchá Belá je jednou z najromantickejších tiesňav. Bola objavená v roku 1900 profesorom M. Rothom. Úplne bola sprístupnená v roku 1957. Potok preteká siedmimi vodopádmi a roklinami. Suchá Belá je prírodná rezervácia s rozlohou 153 ha. Je jednou z najnavštevovanejších roklín v Slovenskom Raji.
 
Neskoro popoludní 17.8.2006 na poli v katastri obce Veľké Orozovce utrpel ťažký úraz 69 ročný Pavol Z. z Veľkých Ozoroviec. Vypaľoval zvyšky pokosenej slamy, pričom sa pravdepodobne nadýchal dymu, stratil vedomie a utrpel popáleniny 2. a 3 stupňa na 80 percentách tela. Krajské operačné stredisko v Košiciach v spolupráci s RZZP v Sečovciach vyzvalo posádku vrtuľníka LZZS ATE v Košiciach na zásah. Posádka – pilot János Bók, záchranár Peter Ferdinandy a lekárka Beáta Bodnárová mu poskytli nevyhnutnú prvú pomoc. Pacient bol vrtuľníkom dopravený do Centra popálenín a rekonštrukčnej chirurgie v nemocnici v Šaci. Jeho zdravotný stav je kritický.
 
Päť hodín trvala záchrana /5.8.2006/ 27 ročného poľského turistu M.K. v masíve Gerlachovského štítu.
Počas zostupu Krčmárovým žľabom vo Velickej doline vo Vysokých Tatrách sa v hornej tretine ľadového poľa pošmykol. Po snehovom poli padal približne 5- 10 metrov, prepadol sa do medzery stenou a koncom ľadového poľa a zastavil sa po ďalšom približne 15 metrovom páde na skalnatej suti. Posádka vrtuľníka LZZS pilot Viliam Krivák, lekár Marek Rigda a záchranár Martin Pavlovský na mieste nehody vysadila záchranárov z HZS. Poľského turistu v poraneniami viacerých častí tela vrtuľník dopravil do popradskej nemocnice.
 
Akcia Poľana 25.7.2006.
Približne 30-35 ročný Kamil S., český turista z Brna, sa vybral na túru do oblasti vrchu Poľana vo Veporských vrchoch v okrese Detva. Popoludní, po prehliadke vodopádu Bystrô, ktorý steká po vulkanickej hornine, z výšky približne 50 metrov schádzal po rebríkoch v ľahkých športových topánkach do nižších polôh. Pravdepodobne ho prekvapila búrka a počas zostupu sa pošmykol a spadol z 20 – 30 metrovej výšky. Poranil si hlavu a krvácal. Bol vyčerpaný a podchladený. Na túre bol sám. Po búrke ho náhodou našla skupina turistov, ktorá oznámila nehodu záchranným službám. Keďže bol v extrémnom a veľmi ťažko dostupnom teréne, na miesto nehody letela posádka vrtuľníka LZZS ATE zo strediska Banská Bystrica. K turistovi sa s pomocou palubného žeriava na 35 metrov dlhom lane spustil lekár Slavomír Kállay, ktorý mu poskytol prvú pomoc. Posádka vrtuľníka českého turistu dopravila na traumatologické oddelenie nemocnice v Banskej Bystrici.
 
Andrea zachraňovala Andreu.
Veľmi ťažký úraz utrpela dnes (24.7.2006) podvečer 37 ročná slovenská turistka na túre v Mengusovskej doline vo Vysokých Tatrách. Na turistickom chodníku na Chatu pod Rysmi na ťažšom úseku, keď zostupovala pomocou reťazí, sa pošmykla a po 30- 50 metrovom páde zostala bezvládne ležať na skalnom suťovisku .Na miesto nehody po výzve HZS letela posádka LZZS ATE v Popradu. Lekár Henryk Zajac ju ošetril a poskytol nevyhnutnú prvú pomoc. Veľmi dobre mu pri tom asistovali českí turisti, ktorí mu o turistke povedali potrebné informácie. Lekár im za túto službu ďakuje. Svojou pomocou prispeli k záchrane jej života. Turistka bola dopravená s veľmi ťažkými zraneniami do popradskej nemocnice. Zatiaľ nevieme povedať jej meno ani miesto bydliska. Jej krstné meno je Andrea. Rovnako sa volá aj vrtuľník LZZS ATE z Popradu.
 
Popoludní 21.07.2006 si zlomila predkolenie a skolabovala 50 - ročná poľská turistka. Do Veľkej Studenej doliny na turistickom chodniku pod Sivými plesami, kde sa nehoda stala, letela na priamu výzvu na tiesňové číslo LZZS ATE 18155 posádka vrtuľníka - pilot Milan Hoholík a lekár Henryk Zajac. Keďže sa blížila prudká búrka s krupobitím bol na miesto neho vysadený lekár. Po prechode búrkovej prehánky sa vrtuľník vrátil a dopravil turistku do popradskej nemocnice.
 
Dnes popoludní 21.07.2006 okolo 15:00 hodiny, počas hrebeňovej túry na Prašivú v Nízkych Tatrách si podvrtla členok 20 ročná Belgičanka. Bola v ´trojčlennej skupine turistov. Na výzvu o pomoc pristal na hrebeni vrtuľník banskobystrického strediska LZZS. Lekár Slavomír Kállay ju ošetril a posádka ju dopravila do nemocnice v Banskej Bystrici.
 
Dnes predpoludním 10.7.2006 približne o 9:30 hod. , počas túry na Baranie rohy /2526 m.n.m./ v Malej Studenej doline vo Vysokých Tatrách spadol na maďarského horolezca kameň. Spôsobil mu mozgovo-lebečné poranenie.
Horolezec po údere kameňa do hlavy sa zrútil približne 4 metre a ostal visieť na lane. Chatár na Téryho chate Miroslav Jílek požiadal o pomoc Leteckú záchrannú službu ATE v Poprade / tiesňové číslo 18155/ Posádka vrtuľníka v spolupráci z HZS vykonala technický zásah. Vysadila záchranárov pri zranenom horolezcovi, prevzala ho na palubu a pri Teryho chate mu poskytom prvú pomoc lekár LZZS ATE Marek Rigda.
Potom bol vrtuľníkom dopravený do popradskej nemocnice. V tomto čase nevieme povedať o koho ide, lebo horolezec nemal pri sebe doklady. Na Téryho chate je v tomto čase veľká, približne 35 členná skupina maďarských turistov a horolezcov, ktorí podnikajú v horolezecké výstupy v okolí Malej Studenej doliny. Osobné údaje zraneného turistu bude mať k dispozícii HZS v Starom Smokovci.
 
Nečakaná prudká búrka s ľadovcom prekvapila dnes 9.7.2006 v Západných Tatrách manželskú tutistickú dvojicu z Kosovej Hory v Českej republike. Pri zostupe z Baníkova sa medzi Prostrednou a Západnou Kopou pošmykla na mokrej tráve, na približne 45°svahu, 48 ročná Alena B. Zastavila sa po 50 metroch. Keďže sa nemohla pohnúť, terén bol veľmi šmykľavý a nebezpečný, zostupoval jej na pomoc manžel. Aj on spadol a po 30 metroch zostal nehybne stáť na klzkom teréne .
Na výzvu HZS letela na pomoc posádka LZZS ATE z Popradu. Turistku s pomocou sedačky vyzvihla na palubu. Vystrašenú a podchladenú dopravila na stredisko HZS v Žiarskej doline. Dobrovoľní a profesionálni záchrancovia HZS, ktorí vystúpili na hrebeň, spustili k manželovi turistky lano a vytiahli ho z veľmi nebezpečného terénu a odprevadili do bezpečia.
Ani jeden z nich nebol zranený.
 
Klasickou cestou na Žabieho koňa z Kotlinky Žabých plies vo Vysokých Tatrách liezla dnes popoludní /8.7.2006/ dvojica poľských horolezcov. Búrka, ktorá sa náhle strhla ich prinútila prerušiť zostup zo štítu. 54 ročný horolezec M.C. z Krakowa a jeho partnerka sa v žľabe pred dažďom skryli pod nepremokavú plachtu. Keď po ležiačky čakali kým búrka pominie spadol na horolezca kameň, ktorý vypadol zo skalnej steny. Trafil jeho hlavu a rozbil mu prilbu.
54 ročný horolezec následkom prudkého úderu bol odhodený približne 10 metrov dole do žľabu. Na výzvu HZS letela na pomoc posádka vrtuľníka LZZS ATE z Popradu. Po vysadení na mieto nehody lekár MUDr. Henryk Zajac konštoval horolezcovu smrť. Úder skaly na jeho hlavu bol tak prudký, že pravdepodobne na miete zahynul. Jeho spolulezkyňa nebola zranená. Vrtuľník transportoval telo nebohého do Popradu na súdnu pitvu.
Je to prvá smrteľná nehoda v letnej sezóne.
 
Pavol Svetoň, hovorca LZS ATE Poprad
 
 
hore


ATE - titulná stránka

RESCUE TEAM SLOVAKIA