Rescue| Záchranari| Air rescue| Crash rescue| Dive rescue| Dog rescue| Fire rescue| Mountain rescue| Road rescue 
Cave Rescue| Mine Rescue| SAR| Emergency
AIR RESCUE
Hľadaj|Index|E-mail|Príhovor|Charakteristika|Partneri|Redakcia| Hľadáme kolegov|Registrácia/editácia
TEMPUS GROUP
www.zachranari.sk
Profesionálne e-business riešenia
 
 
© ATE
GSM: 0907 932 281
Z akcií LZS ATE v Poprade v septembri 2005
 
1.9. - Počas cyklotúry v Tichej doline vo V. Tatrách spadol pri zjazde dolinou vo veľkej rýchlosti 28 ročný Peter l. z Bardejova.Urtpel úraz hlavy s krátkym bezvedomím a ´dalšie poranenia. Vrtuľník ho previezol do popradskej nemocnice.
 
1.9. - pri zostupe z Ľadového štítu vo V. Tatrách si podvrtol koleno 61 ročný Gejza H z Tatranskej Lomnice. Keďže bol v extrémnom teréne a nedokázal sám zísť dole vyprostil a do nemocnice v Poprade ho transportoval vrtuľník LZS.
 
3.9. - z výšky asi 15 metrov vo vysokohorskom teréne na severnej strane Slavkovského štítu vo V. Tatrách spadol 22 ročný Peter K z Trenčína. Bol krátko v bezvedomí, poranil si ruku a hrudník. Posádka vrtuľníka ho po ošetrení dopravila do popradskej nemocnice.
 
4.9. - poľskí turisti ohlásili pád 36 ročného Arkádiusza P. z poľského Tomaszova Mazowieczkeho. Zrútil sa zo severnej steny Kolového štítu vo V. Tatrách. Vrtuľník LZS ATE vysadil na mieste nehody lekára, ktorý konštatoval smrť. Telo nebohého bolo dopravené na súdne lekárstvo do Popradu.
 
4.9. - spadla na turistickom chodníku pod Daxnerovým sedlom na Kriváni vo V. Tatrách 24 ročná Ľubica K. zo Svitu. Poranila si hlavu. Posádka vrtuľníka ju dopravila do popradskej nemocnice.
 
6.9. - 49- ročná Kristína S z poľského Kurowa si zlomila členok na túre v odľahlej lokalite Sivého vrchu v Západných Tatrách. S pomocou palubného žeriavu bola vyprostená na palubu vrtuľníka a prevezená do nemocnice v L.Mikuláši.
 
7.9. - si podvrtol obe kolená 47 ročný Stanislav M. z Liptovského Mikuláša. Stalo sa mu to počas túry na Hrubý vrch v Západných Tatrách Keďže nemohol chodiť bol vrtuľníkom dopravený do nemocnice v L.Mikuláši.
 
9.9. - 25- ročný holandský turista Pelle B. z mesta Utrecht spadol počas túry v severozápadnej stene Českého štítu. Utrpel otvorenú zlomeninu predkolenia. S pomocou záchranárov HZS bol preložený v oblasti Žabích plies na palubu vrtuľníka a dopravený do popradskej nemocnice
 
13.9. - poľskí turisti nahlásili pád turistu z hrebeňa nad Smutným sedlom v Západných Tatrách. Keďže turista nereagoval na volanie bola vyzvaná LZS na zásah. Marcin P. z poľského mesta Bydhoszcz sa počas chôdze na turistickom chodníku pošmykol tak nešťastne, že sa počas niekoľko sto metrov dlhého pádu smrteľne zranil. Vrtuľník vysadil na miesto nehody lekára LZS. HZS. Keďže sa počasie zhoršilo a vrtuľník nemohol pokračovať v zásahu, telo nebohého zniesla HZS.
 
13.9. - neďaleko Sivých plies vo Veľkej Studenej doline vo V. Tatrách sa na chodníku pošmykla 54 - ročná Dagmara W. z Českého Těšína. Aj napriek veľmi rýchlo sa zhoršujúcemu počasiu posádka vrtuľníka pomohla zranenej turistke a dopravila ju do popradskej nemocnice.
 
23.9. - ráno sa neobvyklým spôsobom cez českú Horskú službu a HZS v S. Smokovci spojila z vrcholu Kriváňa priateľka 40 ročného Ivo J. z Ostravy Vítkovíc. Žiadala o pomoc, lebo jej priateľ po romantickej noci prežitej na vrchole Kriváňa vo V. Tatrách dostal hyperglykemický záchvat. Napriek tomu, že oblasti štítu bola silná turbulencia podarilo sa vysadiť posádke vrtuľníka LZS neďaleko postihnutého turistu lekára LZS, ktorý mu poskytol prvú pomoc. S pomocou palubného navijaka bol dopravený na palubu a prevezený do popradskej nemocnice.
 
25.9.- v lokalite Turie na Martinských holiach havarovala dvojčlenná posádka maďarského ultraľahkého lietadla. Na výzvu RZP zo Žiliny letela na miesto nehody posádka vrtuľníka LZS ATE z Banskej Bystrice. Po 15 minútovom hľadaní našla ťažko zranených Maďarov v hustom lesnom poraste. Za pomoci hasičov a RZS zo Žiliny boli ošetrení a dopravení do nemocnice v Žiline .
 
26.9. - od predošlého dňa večera bol nezvestný 76 ročný Jozef B. z obce Stráňavy v okrese Martin, ktorý sa vybral zbierať čučoriedky. Do hľadania sa zapojila polícia, poľovníci, dobrovoľníci a záchranári z RESCUE TEAM SLOVAKIA zo Žiliny. Popoludní ho našli v lesnom poraste na vrchu Minčov nad obcou Stráňavy. Operatívne bol privolaný vrtuľník LZS ATE z Popradu. Po ošetrení lekárom bol s podozrením na poškodenie centrálneho nervového systému bol rýchlo vrtuľníkom prevezený do nemocnice v Martine. Lekári v Martine sa vyjadrili, že pacient by asi ďalšie dve až tri hodiny neprežil!
 
Od začiatku roka do 30.9.2005 LZZS stredisko Poprad, Krištof 3 zasiahla 173 krát. Z toho bolo 67 medzinemocničných prevozov, v teréne zasahovala 106 krát a z toho 92 razy v horách. Vo Vysokých Tatrách 61 krát, v Z.Tatrách 9 krát, v N.Tatrách 18 krát v Slovenskom raji 2 a 2 boli iné zásahy.
Veľmi ťažkých technických zásahov v horách s pomocou navijaka a podvesu bolo 57
 
Pavol Svetoň, hovorca LZS ATE Poprad.
03.10.2005
 
 
hore


ATE - titulná stránka

RESCUE TEAM SLOVAKIA